ASINARA (ostrov zapomenutých)

Název přednášky, která se konala 7. října 2010 v Clam-Gallasově paláci v Praze, byla pozoruhodná proto, že dnes už málokdo ví, že malý italský ostrov Asinara(Oslí ostrov) se v 1. světové válce stal místem, kde skončily svou strastiplnou pouť tisíce rakousko-uherských vojáků zajatých Srby. 75 000 přežilo na jadranském pobřeží. Bylo mezi nimi též 33 tisíc českých vojáků, kterých zůstalo po „hladovém pochodu“ v internaci jen něco přes 3 tisíce. Většina vstoupila do čs. legií buď ve Francii, nebo Itálii.
Čtyři přednášející, 3 muži a jedna žena (G. Terranova, italský historik, R. Pauli, mnichovský pedagog a spisovatel, T. Svoboda, vědecký pracovník, vnuk jednoho z vojáků, a L. Chvojková, novinářka), seznámili posluchače s řadou dosud nezveřejněných faktů a fotografických dokumentů. T. Svoboda přinesl deník svého dědečka. Při čtení několika úryvků se posluchačům tajil dech. Za sebe i ostatní účastníky přednášky děkuji Spolku Praha–Cáchy, který spolu s Rakouským kulturním forem přednášku uspořádal.
Jana Volfová, historičkaVynikající americký film o Českých legiích v Rusku Accidental Army, o které jsme už psali, se vedle titulků dočkal i českého znění. Máme je k dispozici se svolením promítání...
(red)Jak přispět na provoz
Český dialog vzniká díky dobrovolným finančním příspěvkům lidí po celém světě.
I vy můžete přispět na jeho provoz libovolnou částkou.
Jak publikovat článek
Po domluvě je možné publikovat na stránkách vlastní texty!
inzerce
Vracíme se k českým výrobkům

Oblíbená česká značka - firma změnila a obohatila k letošnímu roku svoji webovou stránku. Určitě se koukněte.
Jak potvrzují poslední výzkumy, Češi se rádi a čím dál častěji vracejí od nejrůznějšího zahraničního zboží k domácí produkci. Zjišťují, že je totiž mnohdy kvalitnější než ta z dovozu, na kterou se v 90. letech ze zvědavosti všichni vrhli. Mezitím u nás skončilo mnoho tradičních podniků, převálcováno čínskou a jinou levnou, ale většinou také nekvalitní konkurencí. V poslední dekádě ale nastává obrat k lepšímu - a nedávná mírná devalvace české měny tomu ještě přispěla. Zahraniční zboží se stává dražším a Češi opět nalézají kouzlo domácí produkce. Nejlepším důkazem toho jsou potravinářské „farmářské" trhy, které už několik let oživují náměstí a můžete na nich koupit krásnou a zdravou zeleninu a ovoce, mléčné i masné výrobky, ale i mnoho dalšího z tuzemských hospodářství. Vzniklo a vzniká i mnoho menších i větších firem, které navazují na tradici výroby těch, které v bouřlivé době transformace skončily. Ožily i české sklárny, některé textilky, nábytkářský průmysl, rozvíjejí se i úplně nové, moderní obory... Vše ale záleží na nás - koupíme? Pro snadnější orientaci, co je a co není domácí produkce, už existuje několik označení. Mezi nimi je nejnápadnější značka českého lvíčka - značka, kterou výrobcům uděluje po splnění určených kritérií Nadační fond ČESKÝ VÝROBEK, s nímž ČESKÝ DIALOG již řadu let spolupracuje.
Spřátelené instituce
- Anlet
- Beseda - Belgie
- Czechevents.net
- Czechfolks.com Plus
- Czechoslovakstalks.com
- Časopis Čechoaustralan
- Česká centra
- Česká škola bez hranic
- Český výrobek
- Demokratický klub
- Jana Garnsworthy DipTrans IoLET
- krajane.net
- Libri prohibiti
- Nový domov, Toronto
- Průvodce Rychnovem
- Rádio Perth
- Rádio Praha
- Velehrad