Výstavy v Národní galerii ve Veletržním paláci

9-10 2010 Kultura česky
obálka čísla

Mies van der Rohe Award 2009/Evropská cena za současnou architekturu Tváře polského designu Floating Hours – Moon is the Oldest Clock Monet-Warhol, Mistrovská díla z Albertina Museum a Batlinerovy sbírky

Nakladatelství Zlatý řez ve spolupráci s Nadací Mies van der Rohe v Barceloně a Národní galerií v Praze pořádá výstavu Mies van der Rohe Award 2009/Evropská cena za současnou architekturu. Tato putovní výstava je nejucelenější a nejkvalitnější přehlídkou současné evropské architektury. Letos poprvé je prezentována v Národní galerii v Praze, ve Veletržním paláci.

Výstava představuje v plánech, fotografiích a textech 49 nejlepších evropských staveb, vybraných mezinárodní porotou. Stavby, které splňují podmínky nominace – byly dokončeny v posledních dvou letech, byly navrženy evropským architektem a postaveny v jedné ze 31 evropských zemí.

Laureátem Ceny se stala Norská národní opera a balet, Oslo, Norsko. Z dalších oceněných staveb je například Univerzita Luigi Bocconi v Miláně; Terminál tramvaje v Nice; Muzeum majáku Santa Maria v Lisabonu; BMW Welt v Mnichově; Rodinný dům v Černošicích v České republice; Lanovka Nordpark v Innsbrucku v Rakousku a další. Evropská cena je považována za nejprestižnější ocenění pro evropského architekta současnosti. Součástí výstavy je doprovodný program s promítáním filmů a besedami s architekty. Výstava potrvá do konce října.

Tváře polského designu, historicky největší prezentace polského designu v České republice. Výstava podává přehled tvorby vzorů pro sériovou průmyslovou výrobu, od nábytku a vybavení interiéru až k autobusům a tramvajím, ale také prezentuje osobnosti a instituce – ateliéry a umělecké školy, které současnou „tvář polského designu“ představují. Výstava ve spolupráci s Polským institutem v Praze je k zhlédnutí do 30. listopadu.

Floating Hours – Moon is the Oldest Clock (Plovoucí čas – Měsíc jsou nejstarší hodiny)

Vystavená díla korejského současného umění se vztahují k tématu času a jeho pojetí v současném umění. Čas jako neuchopitelná a všudypřítomná entita. Návštěvník má možnost poznat tvorbu význačných korejských umělců. Jedinečnou příležitostí je setkání s tvorbou význačné osobnosti světových dějin moderního umění, multimediálním umělcem a zakladatelem videoartu, Nam June Paikem (1932–2006). Výstava se koná ve spolupráci s The National Museum of Contemporary Art v Koreji a Korea Foundation a potrvá do 31. 10.

Monet-Warhol, Mistrovská díla z Albertina Museum a Batlinerovy sbírky

Jedna z nejvýznamějších evropských sbírek švýcarských manželů Batlinerových společně s díly z Musea Albertiny představuje soubor 80 děl moderního světového umění zahrnující výběr stěžejních děl od počátku 20. století až po tvorbu prvého desetiletí 21. století. Sbírka manželů Batlinerových vznikala téměř půl století, v posledních desetiletích se zájem sběratelů výrazněji orientoval k aktivitám současného umění. Od roku 2007 je pak tato sbírka, která obsahuje 300 děl, prezentována ve výstavních prostorách Albertina Museum ve Vídni. Výstava potrvá do 7. ledna 2011.

Helena Karasová

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012