Věra Čáslavská po 42 letech opět dobyla Mexiko

9-10 2010 Aktuality česky
obálka čísla

Obdivuhodná žena, která ani po tolika letech neztratila sílu a chuť rozdávat a vytvářet dobrou pověst naší zemi. Neudělají ji ani všichni naši politici dohromady, byť by se snažili sebevíce. Vždy to bude o skutečně odvedené, kvalitní práci. Jen ta umožňuje jednat a působit, tak jak je to vlastní Věře Čáslavské. Připomínám můj článek z 11. září 2010 a zejména skvělý projev Věry Čáslavské před špičkou japonského průmyslu ze dne 7. února 1990 a který nebyl dosud v její rodné zemi zveřejněn. V jiných zemích by byla zvána do rádií, televizních studií, dávána za vzor – u nás takřka ticho po pěšině…?! Když si čtu na webu Sportovních novin jak CSKA rozdrtila Spartu, kde se obsáhle citacemi z ruského tisku vyzdvihuje skvělý výkon CSKA a jak trapná byla Sparta, je člověku smutno a stydno…

Naštěstí se přesto nechalo několik článků najít – skvělé čtení o skvělé ženě:

Mexický prezident mě hned poznal, i když už jsem o pár roků starší.

Po 42 letech se gymnastka Věra Čáslavská opět vrátila na místo, které jí zajistilo sportovní nesmrtelnost. Na pozvání prezidenta Calderóna letěla na oslavy 200 let mexické nezávislosti do Mexico City, kde si kromě účasti na oslavách prohlédla halu, kde vybojovala čtyři olympijská zlata a dvě stříbra, i katedrálu, v níž si vzala Josefa Odložila.

Věra Čáslavská v Mexico City: Velkolepé oslavy nezávislosti.

Sedminásobná olympijská vítězka Věra Čáslavská se vrátila do Mexika, kde v roce 1968 získala čtyři zlata a dvě stříbra. Na osobní pozvání mexického prezidenta Felipe Calderóna se účastní oslav 200. let nezávislosti Spojených států mexických. Popularita naší nejúspěšnější sportovkyně je zde stále mimořádná. Přivítání bylo velkolepé.

Tančila jsem na náměstí

Aktuálně Věra Čáslavská se v Mexiku zúčastnila oslav dvoustého výročí vyhlášení nezávislosti. Potkala jsem svého padrina. Tančila na náměstí Garibaldiho, když okouzlující Mariachis hráli jen pro ni... Mexický prezident Felipe Calderón Hinojosa jí věnoval vřelé objetí. Na slavnostním obědě seděla mezi belgickým princem Philipe de Belgique a bývalým britským premiérem Johnem Majorem.

Přišla a rozzářily se jí oči.

Sotva dnes přišla do sálu mezi kamarády sportovce, rozzářily se jí oči. Každého chtěla pozdravit, každý si s ní chtěl podat ruku. Ve vzpomínkách žije v posledních týdnech bývalá gymnastka Věra Čáslavská, sedminásobná olympijská vítězka.

Děkujeme Vám paní Čáslavská, slušní lidé na Vás nikdy nezapomněli a nezapomenou!

Jan Šinágl, 1.10. 2010
www.sinagl.cz

(Redakčně kráceno, celý článek a další zajímavé články si můžete přečíst na stránkách Jana Šinágla.)

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012