Inventura demokracie vítá plánované omezení imunity

9-10 2010 Aktuality česky
obálka čísla

My, studenti z iniciativy Inventura demokracie, kladně přijímáme plánovanou změnu Ústavy, která zajistí zrušení přestupkové a doživotní imunity poslanců a senátorů. Imunita je jedním ze čtyř témat, na které se Inventura demokracie zaměřuje.

PRAHA 15. 10. 2010

V poslanecké sněmovně se povedlo najít dostatečný počet hlasů ke zrušení přestupkové a doživotní trestní imunity. Potřebných 120 hlasů na změnu Ústavy zřejmě získá vláda za podpory opozice, alespoň takový výsledek mělo jednání ústavně-právního výboru ze středy 13. října.

Problém přebujelé poslanecké a senátorské imunity je jedno ze stěžejních témat Inventury demokracie, která se snahou o omezení imunity zabývá dlouhodobě. V červenci tohoto roku navštívilo několik studentů s kamerou předsedy stran sestavujících vládní koalici a předalo jim výzvu o zařazení témat Inventury demokracie do programového prohlášení vlády. Témata Inventury se pak opravdu objevila ve vládním programovém prohlášení s konkrétními závazky v datech. Jedním z nich je právě i přebujelá poslanecká a senátorská imunita.

„Jsme velice rádi, že politici od souhlasných projevů o nutnosti omezit přebujelou imunitu, přistoupili k činům“, vyjadřuje se k situaci vedoucí iniciativy Tomáš Drážný.

Iniciativa má své týmy, které se starají o jednotlivá témata. Jedním z těch, kteří sledují problematiku poslanecké a senátorské imunity je i Filip Dominec, ten situaci okomentoval slovy: „Vedle zařazení závazku k úpravě imunity do vládního prohlášení jde letos o druhý zásadní krok k tomu, aby se napravila tato nešťastná výstřednost České republiky mezi evropskými zeměmi. Doufáme, že plánovaný patnáctý pokus od roku 1989 o omezení imunity na evropský standard už vyjde. Budeme projednávání a hlasování se zájmem sledovat.“

Tomáš Drážný – vedoucí iniciativy
tel. 777 200 038
tomas.drazny@inventurademokracie.cz
Nelly Dederová – vedoucí iniciativy
tel. 777 157 354
nelly.dederova@inventurademokracie.cz

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012