Velký problém kolem velkého díla

9-10 2010 Aktuality česky
obálka čísla

Od roku 1963 je v Moravském Krumlově vystavována Muchova Slovanská epopej. V hodnocení dvaceti obřích pláten se historici umění neshodují: zatímco jedni je považují za „meditaci na téma s všelidským významem“, jiní hodnotí především pracnost díla a ti další označují Epopej za dílo, které bylo zastaralé už v době vzniku.

V tento čas však nejde o to, jakou uměleckou kvalitu cyklus má. Každý národ vzpomíná na historii po svém (a tak jinak budou slavné bitvy hodnotit znepřátelené strany) a je jen na lidech, jak to přijmou. A případně uvedou na pravou míru. Vždyť je odjakživa od sebe odděleno faktické a vysněné – troufám si říci, že i Věstonická Venuše byla jen přáním autora...

Teď se o Muchu handrkují krumlovští a pražští radní. Moravský Krumlov statečně přiznává, že na tyto obrazy láká turisty. Návštěva zhruba dvaceti tisíc lidí ročně přinesla městu asi milion korun. Město je navíc na Epopej upřímně pyšné a snaží se, aby plátna netrpěla.

Praha si cyklus nárokuje, protože jej Alfons Mucha Praze věnoval. Ovšem s podmínkou: že pro něj bude postaven důstojný stánek. Tehdy byla Epopej projevením slovanské vzájemnosti a ještě dožívající víry ve spojenou sílu proti jinokulturním zemím.

Stěhování se odložilo. Také Muchova rodina (snacha Geraldina a vnuk John) se vložila už do tak zamotaného sporu (např. zda je nebo není podmínka stavby nového pavilonu promlčená) a navíc, Epopej spravuje Galerie hlavního města Prahy. Ve hře je diskuse také o možném umístění pavilonu. V době, kdy nejsou peníze vůbec na nic... Projednávání státního rozpočtu koncem září ostatně naznačilo, že tento problém vůbec není aktuální.

Muchovy Epopeje v prozatímním (?) umístění ve Veletržním paláci se asi hned tak nedočkáme. Podle mého názoru by bylo tomuto dílu líp na Moravě, ke které měl malíř narozený v Ivančicích vřelý vztah. Pro nás, Pražáky, by to nebyla až taková senzace. Jistě by se mnozí z nás šli podívat – jednou. A kdyby se zahraniční turisté měli rozhodovat mezi potulováním starým městem nebo Muchou, co by asi zvolili?

(Teď jsem mnohé zjednodušila a projevila i vlastní názor. Ale co si myslíte vy?)

Venda Šebrlová

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012