Stalo se v květnu

6 2002 Slovo redakce česky
obálka čísla

    Prezident Lékařské komory David Rath hrozí billboardovou kampaní namířenou osobně proti Václavu Klausovi a demonstrativní stávkou, pokud sněmovna příjme návrh ODS a zruší povinné členství ve zdravotnických komorách. Lékařské komory mají řadu kompetencí, ale ani sami lékaři neprojevují jednotu v přesvědčení o povinnosti být členy bývalého odborového sdružení.

2.    Poslanci odmítli návrh, aby členství v lékařské komoře bylo nepovinné. Rath sice vyhrál svůj spor s ODS, většina lékařů se však postavila proti němu.
3.    Evropská komise objevila v Benešových dekretech sporné body, o nichž hodlá debatovat až s příští vládou.
4.    Nenápadně se vyvíjí problém, že se komunální politici čím dál častěji snaží vystěhovat romské rodiny za hranice svého města. Vznikají tak etnická ghetta naplněná převážně sociálně slabými Romy.
5.    Výročí Pražského povstání, při kterém několik dní před koncem druhé světové války zahynulo mnoho obránců města, si připomněli Pražané.
*    Osvobození Plzně americkou armádou si obyvatelé připomněli tradiční vzpomínkovou jízdou vojenských historických vozidel.
6.    Národní galerie v Praze vydá do Francie obraz Žid s kožešinovou čapkou, který byl přes tři roky předmětem diplomatických jednání mezi Prahou a Paříží. Obraz bude předán dědicům Schlossovy sbírky, ze které byl za války ukraden.
*    Aktivisté Greenpeace neoprávněně vznikli do areálu chemického závodu Spolana v Neratovicích, odkud odebrali vzorky zeminy zamořené rtutí a vyvěsili transparenty.
7.    Pražskou policii vedl pět let Radim Chyba, který byl evidován StB a podle zákona na řiditelskou židli nikdy nesměl usednout. Pozitivní lustrační osvědčení mu vydalo již před pěti lety Ministerstvo vnitra.
9.    Poslanecká sněmovna schválila návrh na financování britsko-švédských stíhaček Gripen pro českou armádu.
10.    Česko posílá do Ruska ročně statisíce na údržbu hrobů Čechoslováků zahynuvších v první a druhé světové válce. Publicista V. Bartuška objel většinu míst, kde jsou pochování českoslovenští legionáři, a zjistil, že peníze zřejmě mizí někde zcela jinde.
11.    Zúčastnit se voleb bude pro Čechy žijící v zahraničí i nadále komplikované. Možnost zasílat hlasovací lístky poštou Senát neschválil.
14.    Policie rozprášila mezinárodně organizovaný gang převaděčů, kteří umožnili asi tisícovce běženců ilegální přechod hranic.
15.    Šanci najít zaměstnání v Bruselu ve vrcholných evropských institucích by mělo dostat kolem pětiset Čechů.
17.    O letošní volební novinku -- hlasování v cizině -- projevil zájem jenom zlomek českých krajanů žijících v zahraničí. Ministerstvo zahraničí zaregistrovalo 2 960 krajanů-voličů na všech 108 zastupitelských úřadech České republiky po celém světě. Podle odhadů by však teoreticky mohlo v cizině volit až 80 tisíc lidí, kteří mají české občanství, a tedy i volební právo. Mnozí krajané si stěžují především na to, že to mají do volebních místností na zastupitelských úřadech, kde je jediná možnost odevzdat svůj hlas, příliš daleko, a tak volit nebudou.
19.    Zcela neočekávaně se na terezínské tryzně obětem nacismu objevila manželka amerického prezidenta Laura Bushová. Do Česka přijela na pět dní.
20.    Laura Bushová se setkala s prezidentem Havlem a jeho chotí. Setkala se také s Václavem Klausem.
21.    Laura Bushová promluvila v Rádiu Svobodná Evropa/Rádio Evropa ve vysílání do Afghánistánu.
22.    Předvolební politické tahanice se nevyhnuly odhalení pomníku obětem komunismu na úpatí pražského Petřína.
24.    V České republice ubylo za první tři měsíce letošního roku 10 400 lidí. Podle Českého statistického úřadu se tak zřejmě projevilo zpřísnění zákona o pobytu cizinců. Do zahraničí odešlo 9 850 osob, hlavně zahraniční občané, kteří měli povolení k dlouhodobému pobytu. Přistěhovalo se 3 198 lidí, což znamená úbytek o 6 600 lidí. Snížení počtu o dalších 3 800 lidí způsobil negativní rozdíl v úmrtnosti a porodnosti.
25.    Období komunistické zvůle a teroru si v Jáchymově na Karlovarsku připomnělo na 300 bývalých politických vězňů, kteří se potřinácté sešli na pietní akci nazvané Jáchymovské peklo.
27.    Jedenáct obžalovaných bývalých příslušníků StB se sešlo v soudní síni. Soudkyně Obvodního soudu pro Prahu 6 Kateřina Kohoutková pozvala do soudní síně asi sedmdesát svědků a poškozených. Soud bude velmi komplikovaný, protože jak obžalovaní, tak svědci i poškození jsou ze všech koutů republiky.
28.    Česko-německé vztahy, v poslední době i tak značně napjaté, dostaly další ránu: premiér Miloš Zeman nepřímo přirovnal německého kandidáta na kancléře a bavorského premiéra Edmunda Stoibera k politikům Hitlerovy třetí říše.
*    Zástupci českého státu a Vatikánu se dohodli na textu smlouvy o postavení katolické církve v České republice. Smíšená komise tak po dvoudenním uzavřeném jednání na zámku Štiřín nedaleko Prahy ukončila činnost.
29.    Za psychické a fyzické týrání disidentů půjdou dva někdejší příslušníci StB definitivně na pět let do vězení. Rozhodl o tom včera pražský městský soud. V odvolacím řízení tak o dva roky zpřísnil tříleté tresty, které Zbyňku Dudkovi a Jiřímu Šimákovi vyměřil letos v únoru Obvodní soud pro Prahu 1.
31.    Hněv premiéra Miloše Zemana stál křeslo šéfku Fondu národního majetku Zdenu Němcovou. Její instituce, spravující stamiliardový státní majetek, se minulý týden vzepřela vůli vlády a na valné hromadě elektrárenské společnosti ČEZ neschválila její propojení s distributory elektřiny. Tři týdny před volbami tak oddálila transakci, která vadí zejména ODS. V noci na včerejšek Němcovou odvolalo prezidium FNM.
    V největším soudním procesu v dějinách Česka s obžalovanými za zločiny komunismu bude stát v soudní síni spousta obviněných a vypovídat mnoho svědků. Obžalovaní jsou bývalí krajští náčelníci StB a jejich zástupci, kteří ve svých regionech řídili a organizovali akci Asanace, jež měla za cíl vyhnat ze země nepohodlné občany. Proces se dozajista potáhne několik měsíců.


Marina Hužvárová a Šárka Husáková

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012