Sloni žijí do sta let

... Maháuta už nevzkřísili, a tak se dohra smutné události dostala před soud. Před tribunál předstoupil zdrcený policista a právní zástupce zabijáka. Slon a vlastní obhájce? Ano. Na Srí Lance nic neobvyklého. Když zde mají sloni vlastní odbory, proč by také neměli mít právo na obhájce! Tak tomu bylo i v tomto případě. Dat Kotu osvobodili, byl v právu. Přece každý ví, že v době říje nemá pracovat, a to ani z moci úřední. Policista šel do vězení. Tehdejší majitel Dat Koty se v té chvíli patrně chytil za hlavu. Po tragické události slona ihned prodal. Hodně pod cenou, za pět set rupií. Po osvobozujícím verdiktu jeho cena okamžitě vzrostla. Mezi lidmi zůstal viníkem za svou smrt nebohý slonovod sám. Neměl přece připustit, aby jeho svěřenec pracoval...!
Tak to je jen malá ukázka z knihy, která není jen obyčejným cestopisem, ale především poutavým příběhem tří dobrodruhů, kteří se vydali do vzdálených končin, aby procestovali krásné, exotické země Srí Lanku (dříve Cejlon) a Maledivy.
Svým inteligentním humorem a smyslem pro dramatično popisují příhody, které se jim na cestách přihodily, vyprávějí o krásách končin, kam se obyčejní turisté nedostanou, a s humornou nadsázkou hovoří o setkáních se vzácnými osobnostmi, jako např. Sirem Arthurem C. Clarkem nebo slonem Dat Kotou, ale i s místními domorodci o jejich zvycích.
Vyprávění se stává ještě zajímavější tím, že se jím prolínají vzpomínky nejstaršího z trojice cestovatelů, Miroslava Zikmunda, který s sebou v zavazadle měl kromě nějakých těch svršků také deník a fotografie ze svých dvou předchozích výletů na Cejlon před mnoha lety.
Něco o autorech
Miroslav Zikmund (1919)
Tvoří slavnou cestovatelskou dvojici s Jiřím Hanzelkou, procestovali spolu více než sto zemí světa, napsali téměř dvacet knih (např. Tam za řekou je Argentina, Afrika snů a skutečnosti, Za lovci lebek, Mezi dvěma oceány, Obrácený půlměsíc, Tisíc a dvě noci, Světadíl pod Himálájem, Cejlon -- ráj bez andělů), několik set reportáží a natočili čtyři celovečerní filmy (Z Maroka na Kilimandžáro, Od rovníku ke Stolové hoře, Z Argentiny do Mexika a Je-li kde na světě ráj).
Petr Horký (1973)
Režisér, dokumentarista, televizní moderátor. V roce 1996 založil s Miroslavem Náplavou Sdružení pro cestopisnou dokumentaci CAMERA INCOGNITA. Od roku 1997 spolupracoval s Thorem Heyerdahalem na seriálu Neznámá Země -- Svět podle Thora Heyerdahla. Natáčel s lidmi, jako jsou Frederik W. de Klerk, Reinhold Messner, Sir Arthur C. Clarke, Erich von Däniken, Jostein Gaarder, James Lovell.
horky@cameraincognita.com
Miroslav Náplava (1966)
Publicista a scenárista. Spolurpacoval s řadou osobností (H + Z, Heyerdahl, Messner, Däniken, Lovell). Ve Zlíně organizuje festival cestování, sbližování a poznávání kultur Neznámá Země. Nyní pracuje na publikaci o záchraně archivu a dobrodružstvích Eduarda Ingriše, mj. autora písně Teskně hučí Niagara, který v roce 1959 přeplul Pacifik na balsovém voru Kantuta, aby podpořil migrační teorii svého přítele Thora Heyerdahla.
naplava@cameraincognita.com
Pavel Klika
How to contribute
The Czech Dialogue exists thanks to voluntary financial donations from people from all over the world.
Even you have the opportunity to contribute to its administration with any amount.
inzerce
Amerika II. aneb z deníčku vydavatelky
Tato kniha vzniká nyní na mém počítači. A je to bomba! Pracuji na ní jen chvílemi (což ovšem obnáší hodiny), protože hlavně denně dělám Český dialog. Ale oba tyto, jak by se dnes módně řeklo – projekty, jsou pro mne moc důležité. Časopis se snažím zlepšovat, přibyli v poslední době dobří autoři, přibývají čtenáři po celém světě…
A kniha? Bude o téměř třiceti letech časopisu, který jako jediný vydávaný z ČR vede léta dialog s Čechy doma i ve světě. Byly všelijaké pokusy jiných zdejších periodik ujmout se tohoto tématu, ale všechny ztroskotaly. Český dialog vytrval a to přes veškeré, a někdy opravdu velmi těžké překážky. Především v prvních ročnících, kterými nyní listuji a vybírám z nich perly, jsou velmi cenné články od autorů věhlasných jmen jako je Josef Škvorecký, Jaroslav Strnad, Alexander Tomský, Jiří Ješ aj., či neznámých, ale kteří napsali ze světa, kde žijí, zajímavé postřehy, ohlasy či názory. První ročníky byly opravdu mimořádně živé a dynamické. Po mé první cestě do daleké Austrálie v roce 1997 se začala českou společností šířit „blbá nálada“ a i ta je zde velmi plasticky vylíčena.
Kromě politiky jsou zde samozřejmě i moje cesty do světa za krajany. Napsala jsem o nich sice už pět knížek, ale ne o všem…tady to pokračuje. Například New York, Kanada, Jižní Amerika, Švédsko aj. A na webových stránkách budu ráda uveřejňovat některé ukázky a vy je, doufám, budete rádi číst. Budou nejspíš v rubrice OSTATNÍ, ale ještě před tím, než tam spadnou, tak na stránce hlavní.
Jestli budete mít o knížku zájem, už se můžete hlásit, promítnu do množství tištěných výtisků.
Eva Střížovská
Pište na cesky-dialog@seznam.cz
nebo volejte na tel. 739 091 057
Spřátelené instituce
- Anlet
- Beseda - Belgie
- Czechevents.net
- Czechfolks.com Plus
- Czechoslovakstalks.com
- Časopis Čechoaustralan
- Česká centra
- Česká škola bez hranic
- Český výrobek
- Demokratický klub
- Jana Garnsworthy DipTrans IoLET
- krajane.net
- Libri prohibiti
- Nový domov, Toronto
- Průvodce Rychnovem
- Rádio Perth
- Rádio Praha
- Velehrad