Sloni žijí do sta let

6 2002 Kultura česky
obálka čísla

    ... Maháuta už nevzkřísili, a tak se dohra smutné události dostala před soud. Před tribunál předstoupil zdrcený policista a právní zástupce zabijáka. Slon a vlastní obhájce? Ano. Na Srí Lance nic neobvyklého. Když zde mají sloni vlastní odbory, proč by také neměli mít právo na obhájce! Tak tomu bylo i v tomto případě. Dat Kotu osvobodili, byl v právu. Přece každý ví, že v době říje nemá pracovat, a to ani z moci úřední. Policista šel do vězení. Tehdejší majitel Dat Koty se v té chvíli patrně chytil za hlavu. Po tragické události slona ihned prodal. Hodně pod cenou, za pět set rupií. Po osvobozujícím verdiktu jeho cena okamžitě vzrostla. Mezi lidmi zůstal viníkem za svou smrt nebohý slonovod sám. Neměl přece připustit, aby jeho svěřenec pracoval...!
    Tak to je jen malá ukázka z knihy, která není jen obyčejným cestopisem, ale především poutavým příběhem tří dobrodruhů, kteří se vydali do vzdálených končin, aby procestovali krásné, exotické země Srí Lanku (dříve Cejlon) a Maledivy.
    Svým inteligentním humorem a smyslem pro dramatično popisují příhody, které se jim na cestách přihodily, vyprávějí o krásách končin, kam se obyčejní turisté nedostanou, a s humornou nadsázkou hovoří o setkáních se vzácnými osobnostmi, jako např. Sirem Arthurem C. Clarkem nebo slonem Dat Kotou, ale i s místními domorodci o jejich zvycích.
    Vyprávění se stává ještě zajímavější tím, že se jím prolínají vzpomínky nejstaršího z trojice cestovatelů, Miroslava Zikmunda, který s sebou v zavazadle měl kromě nějakých těch svršků také deník a fotografie ze svých dvou předchozích výletů na Cejlon před mnoha lety.

Něco o autorech

Miroslav Zikmund (1919)
    Tvoří slavnou cestovatelskou dvojici s Jiřím Hanzelkou, procestovali spolu více než sto zemí světa, napsali téměř dvacet knih (např. Tam za řekou je Argentina, Afrika snů a skutečnosti, Za lovci lebek, Mezi dvěma oceány, Obrácený půlměsíc, Tisíc a dvě noci, Světadíl pod Himálájem, Cejlon -- ráj bez andělů), několik set reportáží a natočili čtyři celovečerní filmy (Z Maroka na Kilimandžáro, Od rovníku ke Stolové hoře, Z Argentiny do Mexika a Je-li kde na světě ráj).

Petr Horký (1973)
    Režisér, dokumentarista, televizní moderátor. V roce 1996 založil s Miroslavem Náplavou Sdružení pro cestopisnou dokumentaci CAMERA INCOGNITA. Od roku 1997 spolupracoval s Thorem Heyerdahalem na seriálu Neznámá Země -- Svět podle Thora Heyerdahla. Natáčel s lidmi, jako jsou Frederik W. de Klerk, Reinhold Messner, Sir Arthur C. Clarke, Erich von Däniken, Jostein Gaarder, James Lovell.
    horky@cameraincognita.com

Miroslav Náplava (1966)
    Publicista a scenárista. Spolurpacoval s řadou osobností (H + Z, Heyerdahl, Messner, Däniken, Lovell). Ve Zlíně organizuje festival cestování, sbližování a poznávání kultur Neznámá Země. Nyní pracuje na publikaci o záchraně archivu a dobrodružstvích Eduarda Ingriše, mj. autora písně Teskně hučí Niagara, který v roce 1959 přeplul Pacifik na balsovém voru Kantuta, aby podpořil migrační teorii svého přítele Thora Heyerdahla.
    naplava@cameraincognita.com


Pavel Klika

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012