MČK

5-6 2010 MČK česky
obálka čísla

S nadcházejícím létem přichází čas cest, výletů a přátelských setkávání – a to velmi často i přes mnohé hranice a velké vzdálenosti. Nejinak je tomu i v Mezinárodním českém klubu – tedy společenství Vás všech, kdo často či alespoň občas přijíždíte ze zahraničí do České republiky a chcete se vzájemně setkávat s námi, „domorodci“. Co se tedy stalo nebo stane letos v květnu, červnu či červenci v MČK a čeho se můžete zúastnit i vy?

Hostem poslední předprázdninové besedy Hovory bez hranic byla Hana Wilson, Češka žijící v Anglii. Paní Hana pracovala v BBC, ale posledních několik let měla velmi zajímavé zkušenosti – a to jako člen posádky (ovšem původně i jako cestující a rekreující se pasažér) na lodi, plavící se anglickými vodními kanály. Vodní cesty a jejich zdolávání, překonávání zdymadel, zážitky s cestujícími, kouzlo anglické krajiny s ovečkami na zelených kopcích, to vše je zaznamenáno i v její knize, kterou Hana Wilson na naší besedě pokřtila.

Stalo se tak s pomocí vltavského „námořníka“ a vodou donesenou od Karlova mostu z Vltavy.

Na besedě promítla také fotografie ilustrující její vodní zážitky z Temže i nejrůznějších kanálů, padaly také mnohé dotazy a řadu z nás jistě večer inspiroval k podobnému výletu či cestě.

O koncertu 8. května v Muzeu Bedřicha Smetany jsme již psali minule, Jaroslav Šonský a Sylvaine Wiart přednesli před sálem zaplněným do posledního místečka krásný česko-francouzský program. Zájem publika nás vedl k rozhodnutí uspořádat těmto umělcům brzy další koncert 6. 10. – čtěte níže v připravovaném programu.

V květnu, a to přesně 16. 5., jsme promítali „náš“ film České kořeny ve Švédsku, na jehož vzniku jsme se spolupodíleli, ve švédském Kyrkekvarnu. O tom ale více na str.....

Poslední květnový týden se konal další z každoročních výletů na Tetín – magické místo naší nejstarší slovanské historie. Vybaveni mapkou a jízdními řády se sjeli přátelé a členové MČK od Budějovic, z Prahy ale i odjinud – ale když se to vzeme ještě přesněji, tak účastníky výletu byli naši čtenáři žijící dříve v Lucembursku nebo stále ještě v Bosně a Hercegovině a další.. Opět dobrý důkaz, jak nás z různých světových stran spojuje zájem o národní historii.

Na 10. 6. se v Praze chystá v režii MČK velkolepá oslava jednoho z našich vážených autorů, pana Oty Ulče, jinak též veleúspěšného spisovatele, politologa, právníka, emeritního profesora univerzity v americkém Binghamptonu, ale především skvělého člověka. Náš časopis mu vděčí za desítky vtipných a velmi zajímavých článků. Více o tomto čestném členovi MČK čtěte příště.

Prázdniny budou ve znamení cestování a také naší účasti na kongresu SVU v Táboře, tedy společnosti pro vědy a umění, kde se opět setkáme i s některými z vás, členů MČK ze zahraničí.

Podzim v MČK

Již nyní připravujeme program letošního podzimu. Vy z vás, kdo si plánujete cesty do Prahy již nyní na toto období, si můžete zapsat do diáře důležitá data:

Hovory bez hranic

Vždy pondělky od 17.00 – Městská knihovna, Mariánské náměstí, Praha 1

27. září – Quatemalská dobrodružství s Mílou Druneckou

Naše čtenářka ze Švédska s oblibou podniká dobrodružné cesty po exotických místech světa. Tentokrát do Quatemaly. Nebudou chybět krásné fotky a cestovatelčin humor

25. října – Za Čechy na Velkých pláních s Evou Střížovskou

Velké pláně – to je název pro 9 rovinatých států Kanady a USA, kde žije také velký počet obyvatel českého původu. Od Alberty a Saskatschewanu přes Montanu, obě Dakoty, Nebrasku, Kansas, Colorado, Oklahomu až po Texas. Jak tamní Čechy poznala šéfredaktorka Českého dialogu při svých pobytech v USA i na konferenci SVU v Nebrasce, věnované tomuto tématu? Zjistíte na besedě s promítáním a vzácným hostem...

29. listopadu – Host je v jednání

Nová minisérie koncertů MČK

Pro velký úspěch loňské série Tří Smetanovských večerů v Muzeu B. Smetany, kde bylo vždy zcela nabito, rozhodli jsme se pokračovat v tradici a rozšířit ji i do prostor Muzea A. Dvořáka. Ti, jimž uniknul poslední skvělý jarní koncert Jaroslava Šonského a Sylwaine Wiart, budou mít možnost znovu právě v jeho prostorách – a to 6. října – ovšem s pozměněným repertoárem pro housle a klavír.

Další, tentokrát velmi slavnostní koncert v Muzeu B. Smetany se uskuteční začátkem prosince – a to ke 20. výročí Českého dialogu. Interpretem bude dlouholetý přítel Českého dialogu violoncellista Jiří Hošek se svým klavírním doprovodem. Přesné údaje o obou koncertech přineseme v příštím čísle a na našich webových stránkách.

Konference KRAJANÉ A KULTURA (Praha 6.-8. září 2010)

Praha, 1. června 2010

Vážení zahraniční Češi, milí krajané,

Mezinárodní koordinační výbor zahraničních Čechů s podporou a ve spolupráci s Ministerstvem zahraničních věcí ČR a s Národním muzeem pořádá 6.-8. září v Praze konferenci KRAJANÉ A KULTURA. Nad konferencí převzal záštitu ministr zahraničí České republiky. Cílem našeho setkání je diskuse a výměna zkušeností na téma uchovávání českého kulturního dědictví v zahraničí v nejširším slova smyslu (hudba, tanec, kroje, divadlo, knihovny, náboženské obřady atd.).

Konference bude probíhat 6.-7. září od 9 do 17 hodin v nové budově Národního muzea, Vinohradská 1, Praha 1. Ve středu 8. září bude následovat doprovodný kulturní program. Informace o programu, který zatím upřesňujeme, můžete sledovat na webových stránkách www.zahranicnicesi.com.

Prosíme všechny zájemce, aby nám pokud možno do začátku srpna potvrdili účast e-mailem na adresu info@zahranicnicesi.com nebo písemně na adresu MKVZČ, K Zahrádkám 1289, 15500 Praha 5, ČR. Při potvrzení prosím uveďte vaše jméno a kontakt na sebe. Zároveň Vás prosíme, abyste informaci o konferenci rozšířili mezi své členy, na svých webových stránkách, v krajanských médiích apod.

Vzhledem k omezeným finančním zdrojům budeme i letos vybírat symbolický účastnický poplatek, který je možné v odůvodněných případech odpustit.

Těšíme se na setkání s Vámi v září v Praze.

Ája Vrzáňová, předsedkyně MKVZČ
Miroslav Krupička, tajemník MKVZČ

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012