Nejstaršímu členovi Sokola v Sydney je téměř sto let - Střelec Ray Černý

Jeho činnorodost a skvělá paměť mohou mýlit, ale Ray Černý se skutečně narodil v roce 1914. Dospíval v době, kdy nestabilní Evropu postihla hospodářská krize. Živil se mj. jako sběrač míčků v německém tenisovém klubu, zpíval v nočních podnicích.
Jako dvanáctiletý chlapec vlastnil nejen prak, ale také vzduchovku. Skautoval a v oddíle se učil dovednostem prospěšným ve vojenské službě, např. morseovce. Dlouho před druhou světovou válkou bojoval proti Němcům tak, že se podílel na sabotážích dopravy nafty z Rumunska do Hamburku.
V roce 1949 Ray emigroval do Austrálie. Přistěhovalci si nemohli vybírat práci, Ray začínal jako dělník v koželužně. Byla to špinavá dřina, vzpomíná. Po čase ale uplatnil svoji dovednost v práci s dřevem, stal se majitelem nábytkářské továrny a úspěšně ji vedl až do odchodu na odpočinek.
V Austrálii Raye vždycky zajímala zdejší fauna. Měl rád i zbraně a lov. Stal se čestným rangerem v rámci Fauna Protection Act, takže získal přístup do národních parků a jiných oblastí, kde působili vážné škody divocí psi.
Zájem o zbraně přivedl Raye k tomu, aby v Sydney hledal možnosti, jak se zdokonalovat ve sportovní střelbě. Vypracoval se na lektora kursů věnovaných bezpečnému zacházení se střelnými zbraněmi. Ve střeleckém sportu postupoval dál, až v roce 1973 stanul v čele střeleckého svazu. Ve své vrcholové funkci se několikrát dostal do sporu se zákonodárnými orgány ohledně předpisů o registraci střelných zbraní a jejich proclívání. S velkými problémy, nakonec však úspěšně, prosadil možnost volného prodeje odborného časopisu Shooters Journal. Za svoje služby střeleckému sportu obdržel Ray v roce 2000 australskou Sportovní medaili.
I teď v pokročilém věku se Ray Černý rád vydává na lovecké i rybářské výpravy do oblasti Snowy Mountains. Ochotně poskytuje rady sportovním zájemcům i svátečním střelcům a obvykle k nim přidá historku. Někdy i dvě.
Věstník Sokola Sydney 3-4/2010
Neznám sice Raye jako střelce, ale to nemění nic na tom, že jsem za 13 let, kdy jsem se s ním v Austrálii párkrát potkala, na něj nezapomněla. Ray je jeden z nejmilejších, nejaktivnějších a přitom chováním nejskromnějších Čechoaustralanů, které jsem tam potkala. A že jsem jich milých i aktivních potkala opravdu hodně!! Ray byl mj. léta knihovníkem v sokolské knihovně v Sydney. A jednou jsem o něm otiskla malý, ale moc zajímavý článek. Napsala jsem ho podle dopisu, který mi Ray tehdy, asi před deseti (?) lety poslal. Byl v něm popsán sen, který měl Ray kdysi dávno v dětství ještě v Českoskoslovensku. Zdálo se mu o krásném jezeru, obklopeném faunou a flórou.
Když se do Austrálie dostal, měl jako tramp a skaut samozřejmě blízko k přírodě a hned začal objevovat její přírodní krásy. Jednoho dne přijel k jezeru svého snu. Nechtěl věřit svým očím... Ale cítil se šťastným.(ES)
Jak přispět na provoz
Český dialog vzniká díky dobrovolným finančním příspěvkům lidí po celém světě.
I vy můžete přispět na jeho provoz libovolnou částkou.
Jak publikovat článek
Po domluvě je možné publikovat na stránkách vlastní texty!
inzerce
Amerika II. aneb z deníčku vydavatelky
Tato kniha vzniká nyní na mém počítači. A je to bomba! Pracuji na ní jen chvílemi (což ovšem obnáší hodiny), protože hlavně denně dělám Český dialog. Ale oba tyto, jak by se dnes módně řeklo – projekty, jsou pro mne moc důležité. Časopis se snažím zlepšovat, přibyli v poslední době dobří autoři, přibývají čtenáři po celém světě…
A kniha? Bude o téměř třiceti letech časopisu, který jako jediný vydávaný z ČR vede léta dialog s Čechy doma i ve světě. Byly všelijaké pokusy jiných zdejších periodik ujmout se tohoto tématu, ale všechny ztroskotaly. Český dialog vytrval a to přes veškeré, a někdy opravdu velmi těžké překážky. Především v prvních ročnících, kterými nyní listuji a vybírám z nich perly, jsou velmi cenné články od autorů věhlasných jmen jako je Josef Škvorecký, Jaroslav Strnad, Alexander Tomský, Jiří Ješ aj., či neznámých, ale kteří napsali ze světa, kde žijí, zajímavé postřehy, ohlasy či názory. První ročníky byly opravdu mimořádně živé a dynamické. Po mé první cestě do daleké Austrálie v roce 1997 se začala českou společností šířit „blbá nálada“ a i ta je zde velmi plasticky vylíčena.
Kromě politiky jsou zde samozřejmě i moje cesty do světa za krajany. Napsala jsem o nich sice už pět knížek, ale ne o všem…tady to pokračuje. Například New York, Kanada, Jižní Amerika, Švédsko aj. A na webových stránkách budu ráda uveřejňovat některé ukázky a vy je, doufám, budete rádi číst. Budou nejspíš v rubrice OSTATNÍ, ale ještě před tím, než tam spadnou, tak na stránce hlavní.
Jestli budete mít o knížku zájem, už se můžete hlásit, promítnu do množství tištěných výtisků.
Eva Střížovská
Pište na cesky-dialog@seznam.cz
nebo volejte na tel. 739 091 057
Spřátelené instituce
- Anlet
- Beseda - Belgie
- Czechevents.net
- Czechfolks.com Plus
- Czechoslovakstalks.com
- Časopis Čechoaustralan
- Česká centra
- Česká škola bez hranic
- Český výrobek
- Demokratický klub
- Jana Garnsworthy DipTrans IoLET
- krajane.net
- Libri prohibiti
- Nový domov, Toronto
- Průvodce Rychnovem
- Rádio Perth
- Rádio Praha
- Velehrad