Dne 7. dubna 2010, 18 hodin, Clam-Gallasův palác „Alfons Mucha očima své rodiny“

Jaro jako vínek smaragdový snoubí oblak nebe nad Čechami – Čechy krásné roztrhly šat vdoví, a vy svatí z ruky malířovy, otevřte nám nebe nad námi! - Jaroslav Seifert
Tak zněl název pozoruhodného setkání, které uspořádal Spolek Praha–Cáchy ve spolupráci s British Council jako pokračování loňského projektu České stopy v Anglii.
Letos 27. července uplyne 150 let, kdy se v roce 1860 v moravských Ivančicích narodil Alfons Mucha. Poněkud neobvyklé jméno, jakoby předznamenalo osudy jeho života i díla. Tehdy nikdo netušil, že se z něho stane jeden z nejznámějších malířů, a to nejen v Evropě.
V jarním podvečeru zvídaví posluchači a řada významných osobností zaplnili jednu ze síní barokního paláce, aby tam prožili krásné a zároveň smutné chvíle. Krásné proto, že o svém tchánovi promluvila jeho snacha paní Geraldina Muchová a během večera jsme vyslechli i části jejích hudebních skladeb. Jeho vnuk John nás seznámil s činností Muchova muzea a Muchovy nadace, kterou založili. Slova a hudba doprovodil krátký film o Muchově díle. Tématem smutnějším byla dnes už téměř stoletá diskuse o tom, kam v Praze umístit odkaz velkolepého obrazového cyklu, který umělec nazval Slovanská epopej a věnoval za symbolickou jednu korunu hlavnímu městu Praze. Jeho představitelé se dodnes rozhodují o tom, kde podle přání autora postavit stánek důstojný tohoto daru. Je asi, bohužel pravdou, že málokdo si váží toho, co dostane zadarmo, byť to bylo sebecennější.
Závěrem mi dovolte citovat části úvodní řeči paní J. E. Sian MacLeod(ové), velvyslankyně Velké Británie, kterou pronesla v českém jazyce. Její obsah nejen posluchače dojal, ale vyjádřil pocity většiny přítomných. „...Umění Alfonse Muchy je velmi uznávané a našlo si své místo v srdcích lidí celého světa... většinu svého díla vytvořil v jiné velké evropské zemi, je dodnes symbolem propojení všech světadílů a Čech. Každý národ potřebuje poznat svou historii... Muchova Slovanská epopej má nejenom uměleckou hodnotu, ale i velmi důležitý historický odkaz, odkaz národa a jeho touhy po svobodě. Mucha byl hluboce přesvědčen, že znalost historických kořenů a osudů národa je nezbytná pro jeho zdárný vývoj a dnes vidíme důležitost tohoto odkazu možná víc než kdy jindy... Ráda bych rovněž vyjádřila svůj respekt Muchově nadaci a její práci. Vím, že nadace pracuje velmi aktivně na tom, aby našla ten správný domov pro Slovanskou epopej. Přeji Nadaci vše dobré v jejím úsilí.“
K těmto slovům není co dodat, snad jen to, aby začali takto cítit, ale především konat ti, kdo mohou svým rozhodnutím splnit přání nejen Alfonse Muchy, jeho blízkých a všech, kterým, jak napsal básník, ruka malířova otvírá nebe nad námi i nad Čechami.
Jana Volfová, historičkaJak přispět na provoz
Český dialog vzniká díky dobrovolným finančním příspěvkům lidí po celém světě.
I vy můžete přispět na jeho provoz libovolnou částkou.
Jak publikovat článek
Po domluvě je možné publikovat na stránkách vlastní texty!

Všechny moje Ameriky - I. Cali
Reportáže z atraktivních míst San Franciska, Los Angeles, San Diega, Orange County a dalších střídají příběhy českých osobností. Najdeme tu jména novináře Jožky Pejskara, spisovatele Jana Beneše, skladatele, fotografa a dobrodruha Eduarda Ingriše, prof. Ivo Feierabenda a jeho otce, politika z první republiky Ladislava, který se zasloužil o zemědělské družstevnictví, profesorky, klavíristky a výrazné vlastenky Marie Dolanské, příběh rodiny Georginy Teyrovské, která se musela se svým manželem Eduardem v roce 1949 proplazit přes hranici, když jim komunisté zabavili nejznámější pražskou barvírnu a šlo jim o život.
Je tu i částečný příběh Jiřího Voskovce, který prožíval své poslední roky v mohavské poušti.
Samozřejmě je zde také putování po stopách Jacka Londona, který zde v mládí kradl ze sádek ústřice, ale v pozdějším věku své úspěšné spisovatelské kariéry si postavil pěkný dům, který je dnes jeho muzeem a nedaleko je i jeho hrob. V přístavu Oakland má své náměstí, sochu Bílého tesáka, chatu dovezenou až z Aljašky a hospůdku, do které chodil.
Knížka představí i Jiřího Knedlíka, který v hlavním městě Sacramentu peče nejlepší lázeňské oplatky na světě, příběh bratra známého spisovatele Oty Ulče Gustava, zajímavé zážitky mladé spisovatelky Katky Dehningové a mnoha dalších.
Čtivé je vyprávění o minulosti i současnosti zdejšího Sokola, o tzv. Československém domečku, o několika Českých školách a školkách a v neposlední řadě o mladých lidech, kteří sem přišli až po roce 1989 a dobře se uplatnili.
Kniha má 144 stran a kromě černobílých fotografií v textu má několik barevných příloh.
Cena je 200 Kč v ČR, v zámoří 15 USD a v Evropě 10 EUR i s poštovným. Jak zaplatit sdělíme zájemcům při objednání.
Objednávejte na:
cesky-dialog@seznam.cz
nebo tel.: +420 739 091 057
Spřátelené instituce
- Anlet
- Beseda - Belgie
- Czechevents.net
- Czechfolks.com Plus
- Czechoslovakstalks.com
- Časopis Čechoaustralan
- Česká centra
- Česká škola bez hranic
- Český výrobek
- Demokratický klub
- Jana Garnsworthy DipTrans IoLET
- krajane.net
- Libri prohibiti
- Nový domov, Toronto
- Průvodce Rychnovem
- Rádio Perth
- Rádio Praha
- Velehrad