Paleta a banjo

5-6 2010 Kultura česky
obálka čísla

Do 7. července probíhá v pražském Muzeu Karlova mostu výstava kreseb a obrazů letos sedmdesátiletého Marko Čermáka, výtvarníka a muzikanta.

Marko Čermák (nar. 14.2. 1940) studoval nejprve na Výtvarné škole V. Hollara a pak v letech 1959 – 1963 na pedagogické fakultě Karlovy univerzity, kde ho vedl profesor Cyril Bouda. Začínal jako propagační výtvarník, brzy se však prosadil jako ilustrátor kreslených seriálů, včetně toho u nás nejslavnějšího – Rychlých šípů. Když jejich autor Jaroslav Foglar hledal v roce 1968 kreslíře, který by převzal štafetu po Janu Fischerovi (ten zemřel v roce 1960), přihlásilo se mu šest uchazečů. Nejvíc ho mezi nimi zaujal 28letý Marko Čermák a dohodl se s ním na spolupráci, která se po legendárním seriálu postupně rozšířila i na ilustrace nových vydání „foglarovek“. Před mnoha lety v jednom rozhovoru na sebe Marko Čermák prozradil, že už jako malý chlapec se učil kreslit tak, že napodoboval obrázky Rychlých šípů podle stránek předválečného Mladého hlasatele a poválečného Vpředu, dokonce si prý sám vymyslel i několik jejich příběhů.

Celoživotní vyznavač trampingu Marko Čermák měl od mládí blízko k hudbě stylu bluegrass a country. Byl mj. jedním ze zakládajících členů skupiny Greenhorns, jako samouk vynikl ve hře na pětistrunné banjo. Právě jako muzikant se dočkal mimořádného ocenění: v roce 2007 jako zatím jediný Čech obdržel v Nashvillu jakéhosi „hudebního Oscara“, totiž výroční cenu Distinguished Achievement Award od Mezinárodní asociace bluegrassové hudby (IBMA), a to za celoživotní přínos k rozvoji žánru.

Své knize vzpomínek a vyprávění, která vyšla k zahájení zmíněné výstavy, dal Marko Čermák název Poslední romantik. Sám sebe považuje opravdu za romantika i milovníka „starých dobrých časů“, hned ale dodává, že to vůbec nesouvisí se společenskými poměry nebo politikou. U současné konzumní generace mu chybí vstřícnost, tolerance, ohleduplnost a nakonec i ten smysl pro romantiku.

-jn-

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012