Z Českého centra v Tel Avivu

5-6 2010 Aktuality česky
obálka čísla

Ačkoli je České centrum Tel Aviv v Izraeli úspěšné již téměř rok, teprve letos 4. května proběhlo, spolu s vernisáží výstavy Židé v boji a odboji, jeho slavnostní otevření. Vernisáže se zúčastnili iniciátor Tomáš Jelínek, kurátorka PhDr. Zlatice Zudová- Lešková, generální ředitel ČC Michael Pospíšil, ministr zahraničních věcí Jan Kohout spolu s mnoha významnými hosty.

Od loňského května v něm proběhly již desítky hojně navštěvovaných akcí prezentujících českou kulturu, včetně představení českých divadel, výstavy Tel Aviv slaví 100! nebo projekce českých filmů.

S nadšenými ohlasy se setkala putovní výstava Umění českého komiksu, komiksovost v umění, která představuje celkem dvanáct autorů či autorských dvojic a je z iniciativy Centra instalována v Ehrlich Gallery. Toto, zvláště v Tel Avivu velmi populární umění, přilákalo jen na vernisáž až dvě stě zvědavců a každý výstavní den pak dorazí další desítky návštěvníků. Komiks jako svrchovaně postmoderní médium – syntetické, zkratkovité a zábavné a zvláště český komiks, charakteristický svým smyslem pro humor a výrazným existenciálním podtextem, se stal plnohodnotným uměleckým žánrem.

Jen na hlavní třídě tohoto velkoměsta, kterému se říká “Manhattan Blízkého východu“, je několik prodejen s komiksy a žije zde mnoho talentovaných umělců, kteří se tomuto žánru věnují.

Kurátorka výstavy Eva Janáčová poznamenala:

“Naším záměrem nebylo představit pouze český komiks jako takový, ukázat jen originální komiksové návrhy..., ale snažili jsem se o určitý přesah, cílem bylo předvést také výtvarné práce, jež jsou výrazně ovlivněné komiksovou estetikou”
.

A to se dokonce bude v Jeruzalémě konat sympozium o historii komiksu...

-ET-

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012