Kdo byl kdo: proslulí návštěvníci

Encyklopedie dějin navštěvování Čech a Moravy
Na počátku devadesátých let minulého století se u nás do té doby spíše zanedbávané oblasti vydávání encyklopedických titulů ujalo pražské nakladatelství LIBRI. Přestože moderní tradice, k níž se mohlo přihlásit, byla dosti chatrná, záhy vyprofilovalo svůj program do řady edic, které již po více než desetiletí systematicky naplňuje a rozvíjí do šíře. Mimořádně oblíbené biografické encyklopedie "Kdo byl kdo" věnované významným osobnostem našich dějin, slavným vojevůdcům, cestovatelům a geografům, olympionikům a českým a slovenským orientalistům, afrikanistům a iberoamerikanistům, zaujaly především převážným zaměřením na naši historickou faktografii a důrazem na původní práce orientované na český věcný kontext. K tomu se podařilo vytvořit okruh vynikajících externích spolupracovníků, schopných realizovat vysoce náročná zadání a originální tvůrčí záměry.
Psát dějiny zemí neznamená zmiňovat se pouze o národech, které v nich žily, v našem případě domovu Čechů, českých Němců, Židů, Poláků, Romů... V historii každé země, regionu či malé obce totiž vždy zjistíme příchozí odjinud: hosty vítané i nezvané, příchozí i přivezené, zemské "škůdce", umělce všeho druhu, návštěvníky jen projíždějící s jejich zajímavými postřehy a svědectvími, i nové osadníky-budovatele, kteří zde zapustili trvalé kořeny. A právě o lidech, kteří takovým způsobem zasáhli do dějin Čech a Moravy -- přirozeného srdce Evropy -- vypráví kniha "Kdo byl kdo -- proslulí návštěvníci z pera dvacetičlenného autorského kolektivu vedeného Jaroslavem Richterem s ilustracemi Jiřího Hajného (LIBRI, Praha 2001, 1. vyd., 516 stran).
Z hlediska oborů lidské činnosti najde čtenář ve slovníku široký záběr výběrových medailonů králů a císařů, politiků a revolucionářů, vojáků, umělců včetně divadelních a filmových herců, stavitelů a architektů, lékařů, novinářů, cestovatelů, církevních hodnostářů, podnikatelů, důležitých státních vězňů, uprchlíků před bolševismem a nacismem aj. Časové rozpětí sahá od pravěké epochy (germánský vůdce Marobud a symbolicky praotec Čech jako první "český návštěvník Čech") až do roku 1939 (závěrečnou tečku vskutku černou tvoří příjezd Adolfa Hitlera do Prahy). Region, jejž práce zahrnuje, vymezují současné hranice České republiky.
Slovník o proslavených návštěvnících (za cizince nejsou zde považováni Slováci) naší země plní dvojí poslání: podává kritický obraz vybraných osobností a (zprostředkovaně) fenoménu návštěvnictví vůbec, a vypovídá také o nás samých. Explicitně v promluvách-citátech, skrytě zobrazením příčin, které k nám cizince přiváděly, popsáním osudů, které u nás prožili. Vzhledem ke svému pojetí není dílo studií analyzující z hlediska svého tématu cosi jako národní povahu, národní dějiny nebo snad jakéhosi jejich ducha. Avšak vskrytu, často nevysloveně, neuspořádaně a neúplně však o podobných nadčasových tématech vypovídá: tu přímo v hlasech svědků, tu jako memento, jehož smyslu se musíme dobrat ovšem sami.
Bohumil Tesařík
How to contribute
The Czech Dialogue exists thanks to voluntary financial donations from people from all over the world.
Even you have the opportunity to contribute to its administration with any amount.
inzerce
Amerika II. aneb z deníčku vydavatelky
Tato kniha vzniká nyní na mém počítači. A je to bomba! Pracuji na ní jen chvílemi (což ovšem obnáší hodiny), protože hlavně denně dělám Český dialog. Ale oba tyto, jak by se dnes módně řeklo – projekty, jsou pro mne moc důležité. Časopis se snažím zlepšovat, přibyli v poslední době dobří autoři, přibývají čtenáři po celém světě…
A kniha? Bude o téměř třiceti letech časopisu, který jako jediný vydávaný z ČR vede léta dialog s Čechy doma i ve světě. Byly všelijaké pokusy jiných zdejších periodik ujmout se tohoto tématu, ale všechny ztroskotaly. Český dialog vytrval a to přes veškeré, a někdy opravdu velmi těžké překážky. Především v prvních ročnících, kterými nyní listuji a vybírám z nich perly, jsou velmi cenné články od autorů věhlasných jmen jako je Josef Škvorecký, Jaroslav Strnad, Alexander Tomský, Jiří Ješ aj., či neznámých, ale kteří napsali ze světa, kde žijí, zajímavé postřehy, ohlasy či názory. První ročníky byly opravdu mimořádně živé a dynamické. Po mé první cestě do daleké Austrálie v roce 1997 se začala českou společností šířit „blbá nálada“ a i ta je zde velmi plasticky vylíčena.
Kromě politiky jsou zde samozřejmě i moje cesty do světa za krajany. Napsala jsem o nich sice už pět knížek, ale ne o všem…tady to pokračuje. Například New York, Kanada, Jižní Amerika, Švédsko aj. A na webových stránkách budu ráda uveřejňovat některé ukázky a vy je, doufám, budete rádi číst. Budou nejspíš v rubrice OSTATNÍ, ale ještě před tím, než tam spadnou, tak na stránce hlavní.
Jestli budete mít o knížku zájem, už se můžete hlásit, promítnu do množství tištěných výtisků.
Eva Střížovská
Pište na cesky-dialog@seznam.cz
nebo volejte na tel. 739 091 057
Spřátelené instituce
- Anlet
- Beseda - Belgie
- Czechevents.net
- Czechfolks.com Plus
- Czechoslovakstalks.com
- Časopis Čechoaustralan
- Česká centra
- Česká škola bez hranic
- Český výrobek
- Demokratický klub
- Jana Garnsworthy DipTrans IoLET
- krajane.net
- Libri prohibiti
- Nový domov, Toronto
- Průvodce Rychnovem
- Rádio Perth
- Rádio Praha
- Velehrad