Australská vernisáž

3-4 2010 Kultura česky
obálka čísla

2. února 2010 byla v pražské Galerii „U cestovatele“ slavnostně zahájena výstava „Česko-australské doteky v malbě a poezii“.

V příjemném prostředí vstupních prostor Domova pro seniory Malešice se představila básnířka Hana Gerzanicová a její dcera malířka Rafaela Hons.

Hanu Gerzanic znají čtenáři našeho časopisu již léta. Její verše jsme otiskovali ještě za jejího pobytu v Austrálii, informovali jsme, když se po čtyřiceti letech navrátila do své rodné Plzně. Narodila se tam 11. 5. 1928 jako dcera profesora Vojtěcha Šlaufa. Je stále velmi aktivní na poli kulturním.

Je také držitelkou mnoha ocenění a to jak z Austrálie, tak z USA i z ČR - zde např. v roce 2002 dostala medaili Za mezinárodní zásluhy o poezii a v roce 2009 získala cenu za celoživotní přínos do světové literatury „Významná česká žena ve světě“.

Na výstavě ke svému překvapení dostala z rukou prof. Miroslava Klivara cenu „World Union of Culture“.

Gratulujeme a jsme rádi, že i nadále její poezie zdobí jak Český dialog, tak Český kalendář.

Dcera paní Hany Raphaela Hons se narodila v Sydney, kde vystudovala Uměleckou akademii. V malířství kromě vlastní tvorby realizovala i několik zakázek na území Australského společenství.

Svými obrazy se snaží zachytit atmosféru australské přírody v celé její rozmanitosti. Během svého pobytu v Česku však začíná objevovat i krásu české krajiny.

-ES-

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012