Karel Čapek: 21. století

3-4 2010 Kultura česky
obálka čísla

Máme ponižující vědomí, že s námi političtí lidé dělají, co je jim libo. Jsme jim dobří jen k tomu, abychom jim odevzdali hlas, vše další, co nám demokracie dává, je politická bezmoc.

Ponižuje nás, že volíme poslance, kteří nejsou našimi poslanci, že svěřujeme všechnu moc ve státě parlamentu, jenž není již parlamentem, že naším jménem jsou dělány zákony a reformy, jež nejsou dobrými zákony a reformami.

Ponižuje nás nedůstojnost parlamentu, který i státní nezbytnosti vyřizuje stranickým handlem. Ponižuje nás parlamentní systém, v němž bez hrubé a honorované majority by potřeby státu nebyly uhájeny.

Ponižuje a skličuje nás přízemnost politického jednání. Co jde vysoko nad domácí zájmy stran, je politickým exponentům tak lhostejno jako chalupníkovi aviatika. Ponižuje nás samozřejmost, se kterou političtí machři přijímají fakt, že stát je odevzdán stranám k exploataci. Ponižuje nás osobní úroveň mnohých, z nichž strany učinily vladaře nad věcmi národa. Ponižuje nás forma i duch politiky, jež vládne pomocí nečistých kompromisů mezi bezohlednými zájmy.

…1925

(Útlou knížku Z výboru citátů a úryvků z díla Karla Čapka vydal Nadační fond Čapkova Strž.)

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012