DOX - Centrum současného umění - Výstava MALÍK URVI II

3-4 2010 Kultura česky
obálka čísla

Volné pokračování slavné výstavy Malík Urvi (po deseti letech) je ke spatření v Centru současného umění DOX v Holešovicích od 25. března do 17. května. Současný projekt skupiny Pode Bal je sestaven z 31 portrétů soudců a státních zástupců, kteří se aktivně angažovali v politických procesech minulého režimu. Jedná se o stále aktivní zaměstnance české justice.

Podklady jednotlivých exponátů tvoří koláž z rozsudků, sdělení VONS a jiných zdrojů, ze kterých autoři projektu čerpali při své rešerši. Na podkladech kolážovaných zdrojů lze přečíst zpracované anotace jednotlivých kauz politických procesů minulého režimu. Na obrazech dominují velké portréty jednotlivých aktérů těchto procesů, kreslené lihovou fixou. Přibližně u desítky obrazů uvidíme, namísto kreseb, bílou barvou namalované duchy. „Sehnat fotografie soudců byl velký problém. Někteří byli ale úplně nedosažitelní a v případě státních zástupců se jednalo o nadlidský úkol. Pokud by nám někdo v průběhu výstavy poslal fotografie, exponáty podle nich dokončíme“, říká Petr Motyčka ze skupiny Pode Bal.

Projekt Pode Balu MALÍK URVI II je především sondou do nastavení současného systému. Každý systém si dokáže vytvořit „specialisty“, pomocí kterých realizuje svou moc. Někteří soudci, kteří soudili politické procesy totalitního režimu, nerušeně soudí i dnes, dvacet let po pádu komunismu, a rozhodují o osudech lidí. Jsou to například soudci Horváthová, Mjartan, Rudý, Drápal, Rejfek, Buriánová, Švec, Lišková...

Výbor pro ochranu nespravedlivě stíhaných se mnohé z nich marně pokoušel v roce 1993 odvolat. Tehdejší ministr spravedlnosti Jiří Novák se za ně postavil. Zřejmě věděl, že je nový systém bude ještě potřebovat. Od té doby žádný politik nebyl schopen tento kartelový systém narušit. Účast těchto specialistů v současném systému znamená logicky zásadní věc: systém, který staví na funkční integraci správců násilí totalitního systému je nastaven tak, aby se mohl k aplikaci takového násilí vrátit.

HK

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012