Pětaosmdesátka věčného mladíka Josefa Poláčka

1-2 2010 Kultura česky
obálka čísla

Kreslíř, malíř, karikaturista a hlavně výborný kamarád a úžasný člověk je letošní jubilant, náš spolupracovník z Varnsdorfu Josef Poláček.

Po léta známe jeho perfektní, jakoby ocelovým rydlem kreslené, roztomilé motivky i jeho portrétní karikatury, doprovázející medailonky o významných kulturních osobnostech. Na první pohled jsou Poláčkovy kresby a kresbičky lehko rozeznatelné pro svůj výtvarný styl, dokonalost linky a nápad, často kořenící kresbu samu. Bývají to často jen okrajové motivky, drobné poetické, ale vždy oku lahodící drobnůstky, které pohladí duši.

Velká galerie osobností, s kterými se Poláček setkal, či je pouze karikoval, plně vystihuje charakter z té doby osoby, neposmívá se, neironizuje, ale výstižně vyzvedá typ lidství svou brilantní zkratkou.

Poláček umí ale i malovat kresbou ve svých krajinných a veskrze poetických tématech, kde se plně uplatňuje křehká umělcova duše. Obdivuji obě polohy Poláčkovy umělecké tvorby a nevím, které bych měl dávat přednost.

A tak dám přednost celému Josefu Poláčkovi, svému velikému příteli, umělci a moc a moc hodnému člověku.

Vladimír Pechar

Výtvarník, publicista, aktivista, galerista – a nezmar – Josef Poláček 26. března oslaví 85 let. Celá léta nezištně přispívá do našeho časopisu, do Českého kalendáře, organizuje výstavy, besedy, rozesílá pozvánky, obrázky, informace a i když si občas odskočí do nemocnice, neopouští ho humor. Píše mj.:

...mám v sobě stovky injekcí, infuzí a vpichů, takže jsem průhledný jak cedník...

Průhledný je však Josef Poláček především tak, že je mu vidět do srdce – dobrého, laskavého, přátelského.

Přejeme mu do dalších let hodně zdraví, síly. A děkujeme za báječnou spolupráci.

Eva Střížovská za redakci
Český dialog a Český kalendář

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012