Třikrát Národní muzeum

PŘÍBĚH PLANETY ZEMĚ
Poutavou formou představuje nejdůležitější mezníky dějin planety Země od Velkého třesku až k výhledům do budoucnosti: oteplování planety, využití alternativních energetických zdrojů. „Na této výstavě návštěvníci téměř na vlastní kůži zažijí shluk mlhovin, radioaktivní reakce na povrchu planet či hrůzu z dopadu meteoritů. A budou si muset dát dobrý pozor, aby nespadli do jícnu sopky,“ říká generální ředitel Národního muzea Michal Lukeš.
POJĎTE S NÁMI DO JESKYNĚ!
Výstava při příležitosti výročí objevu největší jeskyně v České republice si klade za cíl prezentovat aktivní svět nepřístupných jeskyní a jejich objevování. Přibližuje úsilí českých speleologů, metody a výsledky jejich práce. A to zejména v uplynulých třiceti letech, kdy se odborníkům podařilo objevit na našem i zahraničním území desítky kilometrů nových, často unikátních podzemních prostor. Národní muzeum společně s Českou speleogickou společností představuje ve více než padesáti vitrínách historii zkoumání jeskyní v našich zemích. Návštěvník se dozví, které jeskyně byly našimi speleology v poslední době objeveny, jak se objevují dnes a zjistí, že jeskyňáři, mnohdy dobrovolníci, přistupují ke zkoumání jeskyní naprosto profesionálně.
Obě výstavy jsou v Národním muzeu (hlavní budova) otevřeny dlouhodobě.
VE STÍNU JAGUÁRA
aneb Život a kultura původních obyvatel amazonských pralesů je expozice, navazující na předchozí úspěšné, věnované původním obyvatelům Severní a Jižní Ameriky a zároveň aktualizující stálou expozici indiánských kultur v Náprstkově muzeu.
Je koncipována jako zážitková. Na své si přijdou děti i dospělí, nevidomí i jejich průvodci. Zobrazuje pralesní oblasti Jižní Ameriky – Amazonský areál, konkrétně povodí Orinoka a Amazonky a jejich přítoků, které zaujímají dvě pětiny jihoamerického kontinentu a náležejí do území států Surinamu, Guayany, Venezuely, Brazílie, Kolumbie, Ekvádoru, Peru a Bolívie. V Amazonii existují doposud málo přístupné oblasti, kde indiáni dosud dodržují tradiční způsob života. S ním nás výstava seznamuje: procházíme setmělou prosekanou pralesní stezkou, doprovázenou zvuky a zaslechneme i zpěv domorodého šamana. Dojdeme na mýtinu před společnou chýší a vcházíme. Uvnitř můžeme usednout, nahmatat předměty, které dodnes indiáni užívají, byť jde „jen“ o zdařilé kopie ze dřeva, hlíny a jiných materiálů – originály jsou ve vitrínách, které cestou míjíme. Můžeme vidět krátký filmový dokument ze života brazilského indiánského kmene Karažá.
Náprstkovo muzeum asijských, afrických a amerických kultur – do 4. dubna 2010
OsaJak přispět na provoz
Český dialog vzniká díky dobrovolným finančním příspěvkům lidí po celém světě.
I vy můžete přispět na jeho provoz libovolnou částkou.
Jak publikovat článek
Po domluvě je možné publikovat na stránkách vlastní texty!
inzerce
Amerika II. aneb z deníčku vydavatelky
Tato kniha vzniká nyní na mém počítači. A je to bomba! Pracuji na ní jen chvílemi (což ovšem obnáší hodiny), protože hlavně denně dělám Český dialog. Ale oba tyto, jak by se dnes módně řeklo – projekty, jsou pro mne moc důležité. Časopis se snažím zlepšovat, přibyli v poslední době dobří autoři, přibývají čtenáři po celém světě…
A kniha? Bude o téměř třiceti letech časopisu, který jako jediný vydávaný z ČR vede léta dialog s Čechy doma i ve světě. Byly všelijaké pokusy jiných zdejších periodik ujmout se tohoto tématu, ale všechny ztroskotaly. Český dialog vytrval a to přes veškeré, a někdy opravdu velmi těžké překážky. Především v prvních ročnících, kterými nyní listuji a vybírám z nich perly, jsou velmi cenné články od autorů věhlasných jmen jako je Josef Škvorecký, Jaroslav Strnad, Alexander Tomský, Jiří Ješ aj., či neznámých, ale kteří napsali ze světa, kde žijí, zajímavé postřehy, ohlasy či názory. První ročníky byly opravdu mimořádně živé a dynamické. Po mé první cestě do daleké Austrálie v roce 1997 se začala českou společností šířit „blbá nálada“ a i ta je zde velmi plasticky vylíčena.
Kromě politiky jsou zde samozřejmě i moje cesty do světa za krajany. Napsala jsem o nich sice už pět knížek, ale ne o všem…tady to pokračuje. Například New York, Kanada, Jižní Amerika, Švédsko aj. A na webových stránkách budu ráda uveřejňovat některé ukázky a vy je, doufám, budete rádi číst. Budou nejspíš v rubrice OSTATNÍ, ale ještě před tím, než tam spadnou, tak na stránce hlavní.
Jestli budete mít o knížku zájem, už se můžete hlásit, promítnu do množství tištěných výtisků.
Eva Střížovská
Pište na cesky-dialog@seznam.cz
nebo volejte na tel. 739 091 057
Spřátelené instituce
- Anlet
- Beseda - Belgie
- Czechevents.net
- Czechfolks.com Plus
- Czechoslovakstalks.com
- Časopis Čechoaustralan
- Česká centra
- Česká škola bez hranic
- Český výrobek
- Demokratický klub
- Jana Garnsworthy DipTrans IoLET
- krajane.net
- Libri prohibiti
- Nový domov, Toronto
- Průvodce Rychnovem
- Rádio Perth
- Rádio Praha
- Velehrad