Anežka Česká

Je jednou z nejdůležitějších a nejsympatičtějších českých středověkých osobností. Její příkladný život byl naplněn hlubokou pokorou, porozuměním a láskou.
Ač z královské krve, obětovala svůj život chudým a nemocným. U paty Juditina mostu nechala ze svého věna vystavět špitál sv. Františka (první v českém království), který byl staletí útočištěm a mnohdy i poslední záchranou stovek lidí. Také klášter pro chudé sestry- damiánky, kam roku 1234 sama vstoupila. K vytrvalosti ji podporovala dopisy sv. Klára z Assisi a zrodilo se tak duchovní přátelství, aniž se obě světice potkaly. Anežka založila Rytířský řád křížovníků s červenou hvězdou a určila jej za špitální bratrstvo. Pokora, s jakou se jí dařilo ulehčovat osudy mnohých, může být vzorem všem, kteří ani dnes nechtějí zavírat oči před tíživými osudy druhých. Pro celý Anežčin život a její spiritualitu se hodí slova 1. listu sv. Petra: „Žijte rozumně a střízlivě, abyste byli pohotoví k modlitbám.“
U příležitosti letošního 280. výročí kanonizace sv. Jana Nepomuckého (výstava proběhla nedávno) a 20. výročí od svatořečení Anežky České je její význam připomínán výstavou v pražském Muzeu Karlova mostu. Anežka, stojící na pomyslném piedestalu vedle sv. Františka z Assisi a sv. Kláry, je prezentována jako osobnost, která svým morálním odkazem převýšila řadu privilegovaných středověkých panovníků.
V proslovu Velmistra Rytířského řádu Křížovníků s červenou hvězdou zaznělo, že právě před deseti lety v Římě mohl s dalšími vystoupit s hrou o Anežce k poctě jejího tehdejšího svatořečení. Že pro českou zemi vykonala dílo, které přesahuje hranice pozemské, hlavně však duchovní a svou citlivostí viděla budoucí linii řádu i duchovnosti. Řád skrze výstavy o J. Nepomuckém a Anežce České vede dialog s veřejností a snaží se žít v souladu se zásadami světice. Nejlépe řečeno jejími vlastními slovy: „Buďte pohostinní jedni k druhým a nestěžujte si to.“
Na výstavu navázal cyklus přednášek v křížovnickém kostele sv. Františka z Assisi. Odborníci na něm hovořili o významu a odkazu sv. Anežky, Rytířského řádu Křížovníků s červenou hvězdou, o tom, že se křížovníci stali od r. 1770 faráři královského trůnu, o činech sv. Anežky a jejím příkladu pro mnohé v dnešní době, o dopisech sv. Kláry a sv. Anežky, i o jejím vlivu na evropské dění.
Slavnostním zakončením významného dne byla v podvečer Mše svatá sv. Františka z Assisi, kterou celebroval kardinál Miroslav Vlk.
Olga SzymanskáHow to contribute
The Czech Dialogue exists thanks to voluntary financial donations from people from all over the world.
Even you have the opportunity to contribute to its administration with any amount.

Všechny moje Ameriky - I. Cali
Reportáže z atraktivních míst San Franciska, Los Angeles, San Diega, Orange County a dalších střídají příběhy českých osobností. Najdeme tu jména novináře Jožky Pejskara, spisovatele Jana Beneše, skladatele, fotografa a dobrodruha Eduarda Ingriše, prof. Ivo Feierabenda a jeho otce, politika z první republiky Ladislava, který se zasloužil o zemědělské družstevnictví, profesorky, klavíristky a výrazné vlastenky Marie Dolanské, příběh rodiny Georginy Teyrovské, která se musela se svým manželem Eduardem v roce 1949 proplazit přes hranici, když jim komunisté zabavili nejznámější pražskou barvírnu a šlo jim o život.
Je tu i částečný příběh Jiřího Voskovce, který prožíval své poslední roky v mohavské poušti.
Samozřejmě je zde také putování po stopách Jacka Londona, který zde v mládí kradl ze sádek ústřice, ale v pozdějším věku své úspěšné spisovatelské kariéry si postavil pěkný dům, který je dnes jeho muzeem a nedaleko je i jeho hrob. V přístavu Oakland má své náměstí, sochu Bílého tesáka, chatu dovezenou až z Aljašky a hospůdku, do které chodil.
Knížka představí i Jiřího Knedlíka, který v hlavním městě Sacramentu peče nejlepší lázeňské oplatky na světě, příběh bratra známého spisovatele Oty Ulče Gustava, zajímavé zážitky mladé spisovatelky Katky Dehningové a mnoha dalších.
Čtivé je vyprávění o minulosti i současnosti zdejšího Sokola, o tzv. Československém domečku, o několika Českých školách a školkách a v neposlední řadě o mladých lidech, kteří sem přišli až po roce 1989 a dobře se uplatnili.
Kniha má 144 stran a kromě černobílých fotografií v textu má několik barevných příloh.
Cena je 200 Kč v ČR, v zámoří 15 USD a v Evropě 10 EUR i s poštovným. Jak zaplatit sdělíme zájemcům při objednání.
Objednávejte na:
cesky-dialog@seznam.cz
nebo tel.: +420 739 091 057
Spřátelené instituce
- Anlet
- Beseda - Belgie
- Czechevents.net
- Czechfolks.com Plus
- Czechoslovakstalks.com
- Časopis Čechoaustralan
- Česká centra
- Česká škola bez hranic
- Český výrobek
- Demokratický klub
- Jana Garnsworthy DipTrans IoLET
- krajane.net
- Libri prohibiti
- Nový domov, Toronto
- Průvodce Rychnovem
- Rádio Perth
- Rádio Praha
- Velehrad