Barbara Pass Away

Barbara Lee Podoski was born in 1914 into a Czech family in Brno, Czech Republic. After completing her studies, she worked for the Baůa company in ZlĚn, where she met her first husband, an American of Belgian origin, with whom she went into exile to France after the occupation of Czechoslovakia. In 1939, she was a Red Cross worker in the Belgian Congo. In 1941, she moved to the United States of America via South Africa, where she worked in the womenís auxiliary corps. The same year, she began working, under the supervision of Jan Masaryk, in the Press Department of the Czechoslovak Embassy in Washington. In 1943, she became a U.S. citizen and voluntarily joined the army. She was assigned to the Office of Strategic Services, an organization that was the predecessor of the CIA. She worked in North Africa and Europe, and was decorated with the bronze star for her courage. She actively collaborated with representatives of Czechoslovak resistance. Barbara Lee Podoski underwent demanding training specializing in diversionist activities in the enemy rear. In 1999, U.S. television devoted a substantial part of a documentary on courageous women to her heroism.
When World War II ended in Europe, she returned to Washington and worked for a brief period in the Czechoslovak section of the Voice of America. In 1947, she returned to Czechoslovakia. Six months later, she went back to the United States. She then worked for twenty years in the Library of Congress. There she met her second husband, the Polish aristocrat Joseph Junosza Podoski. In the autumn of 1968, Barbara Lee Podoski was assigned to Austria, where she worked for nine years at the Vienna-based office of the American Fund for Czechoslovak Refugees based in New York.
Although Barbara Lee Podoski currently holds no office, she continues to be very active in compatriot and exile associations, and tirelessly helps with the presentation of Czech culture.
Barbara Lee Podoski is a member of the Czechoslovak Society of Arts and Sciences (SVU) and the Czechoslovak National Council of America.
By essey in publication Gratias AgitJak přispět na provoz
Český dialog vzniká díky dobrovolným finančním příspěvkům lidí po celém světě.
I vy můžete přispět na jeho provoz libovolnou částkou.
Jak publikovat článek
Po domluvě je možné publikovat na stránkách vlastní texty!
inzerce
Vracíme se k českým výrobkům

Oblíbená česká značka - firma změnila a obohatila k letošnímu roku svoji webovou stránku. Určitě se koukněte.
Jak potvrzují poslední výzkumy, Češi se rádi a čím dál častěji vracejí od nejrůznějšího zahraničního zboží k domácí produkci. Zjišťují, že je totiž mnohdy kvalitnější než ta z dovozu, na kterou se v 90. letech ze zvědavosti všichni vrhli. Mezitím u nás skončilo mnoho tradičních podniků, převálcováno čínskou a jinou levnou, ale většinou také nekvalitní konkurencí. V poslední dekádě ale nastává obrat k lepšímu - a nedávná mírná devalvace české měny tomu ještě přispěla. Zahraniční zboží se stává dražším a Češi opět nalézají kouzlo domácí produkce. Nejlepším důkazem toho jsou potravinářské „farmářské" trhy, které už několik let oživují náměstí a můžete na nich koupit krásnou a zdravou zeleninu a ovoce, mléčné i masné výrobky, ale i mnoho dalšího z tuzemských hospodářství. Vzniklo a vzniká i mnoho menších i větších firem, které navazují na tradici výroby těch, které v bouřlivé době transformace skončily. Ožily i české sklárny, některé textilky, nábytkářský průmysl, rozvíjejí se i úplně nové, moderní obory... Vše ale záleží na nás - koupíme? Pro snadnější orientaci, co je a co není domácí produkce, už existuje několik označení. Mezi nimi je nejnápadnější značka českého lvíčka - značka, kterou výrobcům uděluje po splnění určených kritérií Nadační fond ČESKÝ VÝROBEK, s nímž ČESKÝ DIALOG již řadu let spolupracuje.
Spřátelené instituce
- Anlet
- Beseda - Belgie
- Czechevents.net
- Czechfolks.com Plus
- Czechoslovakstalks.com
- Časopis Čechoaustralan
- Česká centra
- Česká škola bez hranic
- Český výrobek
- Demokratický klub
- Jana Garnsworthy DipTrans IoLET
- krajane.net
- Libri prohibiti
- Nový domov, Toronto
- Průvodce Rychnovem
- Rádio Perth
- Rádio Praha
- Velehrad