Ohlas na „Pláč“...

Název článku začínající slovem „Pláč...“ použili před autorem spisovatelé J. Arbes a později V. Černý. S obsahem článku uveřejněným v ČD č. 7–8 lze v lecčems souhlasit, ale problémy, o kterých píše, nejsou zdaleka jenom české! Jedná se o krizi evropské, neřkuli dokonce euroatlantské kultury. Řada odborníků se shoduje na tom, že začala v zákopech 1. světové války. Kdosi, patrně E. M. Remarque, napsal, že v jejích výkopech zemřel Bůh. Musím přiznat, že pro mne je tato věta nejkratším vyjádřením toho, co se na jejích frontách odehrávalo. Zároveň přinesly, a to války obě, obrovský rozvoj vědy a techniky, a to ve všech oborech lidské činnosti. Jako bývalá učitelka dodávám, že odvrácenou tváří tohoto jevu je úpadek humanistického vzdělání. Díky tomu vznikla a vzniká početná skupina vzdělaných lidí, kterým se říká technokraté (původ z názvu řeckého techní – umění či řemeslo a kraté – moc či vláda), a tito lidé dnes ovládají většinu významných pozic jak u nás, tak v Evropě a USA.
Závěrem bych doporučila zhlédnout čs. film režiséra J. Balíka z roku 1962 s lapidárním názvem Blbec z Xenemünde. Vydá za mnoho slov.
PhDr. Jana VolfováHow to contribute
The Czech Dialogue exists thanks to voluntary financial donations from people from all over the world.
Even you have the opportunity to contribute to its administration with any amount.
inzerce
Vracíme se k českým výrobkům

Oblíbená česká značka - firma změnila a obohatila k letošnímu roku svoji webovou stránku. Určitě se koukněte.
Jak potvrzují poslední výzkumy, Češi se rádi a čím dál častěji vracejí od nejrůznějšího zahraničního zboží k domácí produkci. Zjišťují, že je totiž mnohdy kvalitnější než ta z dovozu, na kterou se v 90. letech ze zvědavosti všichni vrhli. Mezitím u nás skončilo mnoho tradičních podniků, převálcováno čínskou a jinou levnou, ale většinou také nekvalitní konkurencí. V poslední dekádě ale nastává obrat k lepšímu - a nedávná mírná devalvace české měny tomu ještě přispěla. Zahraniční zboží se stává dražším a Češi opět nalézají kouzlo domácí produkce. Nejlepším důkazem toho jsou potravinářské „farmářské" trhy, které už několik let oživují náměstí a můžete na nich koupit krásnou a zdravou zeleninu a ovoce, mléčné i masné výrobky, ale i mnoho dalšího z tuzemských hospodářství. Vzniklo a vzniká i mnoho menších i větších firem, které navazují na tradici výroby těch, které v bouřlivé době transformace skončily. Ožily i české sklárny, některé textilky, nábytkářský průmysl, rozvíjejí se i úplně nové, moderní obory... Vše ale záleží na nás - koupíme? Pro snadnější orientaci, co je a co není domácí produkce, už existuje několik označení. Mezi nimi je nejnápadnější značka českého lvíčka - značka, kterou výrobcům uděluje po splnění určených kritérií Nadační fond ČESKÝ VÝROBEK, s nímž ČESKÝ DIALOG již řadu let spolupracuje.
Spřátelené instituce
- Anlet
- Beseda - Belgie
- Czechevents.net
- Czechfolks.com Plus
- Czechoslovakstalks.com
- Časopis Čechoaustralan
- Česká centra
- Česká škola bez hranic
- Český výrobek
- Demokratický klub
- Jana Garnsworthy DipTrans IoLET
- krajane.net
- Libri prohibiti
- Nový domov, Toronto
- Průvodce Rychnovem
- Rádio Perth
- Rádio Praha
- Velehrad