Moravané u počátků státu Texas - Dokončení Imigrace ve skupinách

První početnější skupina českých přistěhovalců dorazila do Texasu z Nepomuku a Čermné v severovýchodních Čechách, a to v roce 1852 do Galvestonu. Jednalo se o 16 rodin, většinou chudých rolníků, chalupníků a dělníků bez zvláštní kvalifikace, kteří se rozhodli odjet do Ameriky potom, co jejich region postihla v jedné sezoně veliká neúroda. Původně měli v úmyslu zamířit do Banátu v jižní části Rumunska, ale Josef Leschinger je přemluvil k cestě do Ameriky. Paradoxně Leschinger, iniciátor odchodu, zůstal nakonec doma v Čechách a do čela skupiny se postavil Josef Shiller. Jeho syn, rovněž Josef, studoval práva a stal se jedním z prvních advokátů – Čechů v USA.
O rok později se vydala na cestu z téže oblasti skupina 32 rodin, vedená Josefem Leschingerem. Následující skupiny pocházely většinou z Moravy, kde se lidé dozvěděli o Texasu z Moravských novin pravidelně znovu uveřejňujících Bergmannův dopis. Tento dopis objevil jako první J. J. Lešikar a nechal jej otisknout právě v Moravských novinách, kterým šéfoval jeho přítel Ladislav Klácel. Vzhledem k tomu, že dopis vyvolal mohutnou emigraci z východní Moravy do Texasu, považoval se Lešikar za „organizátora odchodu našich lidí do Texasu“.
Lešikarova skupina dorazila do Cat Spring v roce 1853. Josef J. Lešikar (1816 –1883) byl vzdělaný člověk, obdivoval Karla Havlíčka Borovského a položil v nové zemi všeobecné základy české žurnalistiky v Texasu i Americe.
Nejprominentnějšími českými přistěhovalci v tomto období byli dva vlastenci, kteří se zúčastnili revoluce v roce 1848: jmenovali se jan Reymershoffer (1808–1876) a Josef Mašík (1810–1881). Reymershoffer byl rodák z Holešova, kde měl velký majetek a byl poslancem rakouského parlamentu. Po příchodu do Texasu si pořídil malý obchod v Cat Spring a později přesídlil do Galvestonu, kde se stal úspěšným obchodníkem a věnoval se i veřejné činnosti.
Čtyři roky nato přicestoval do Texasu další protestantský kněz Jan Zvolánek (1815 –1890), rodák ze Sobinova u Havlíčkova Brodu. Byl členem starodávného církevního řádu Unitas fratrum a byl to také vystudovaný lékař. Přijel do Galvestonu v prosinci 1854 a jeho rodina se usadila v San Felipe. Tam Zvolánek zakoupil dům a začal provozovat svou lékařskou praxi. Pod Zvolánkovým vedením vznikla církev českomoravských bratří (Czech-Moravian Brethren Church) v Texasu. Od roku 1855 vykonával svůj církevní úřad pro české a moravské rodiny v Ross Prairie.
Drsné začátky
První dojmy českých přistěhovalců v texaském Cat Spring nebyly příliš nadšené, jak by se dalo soudit ze Zvolánkových a Bergmannových dopisů, míní Tomáš Ječmének z Fayetville ve svém Kalendáři Amerikánu: „V roce 1855 odjel otec s celou rodinou do Ameriky, jmenovitě do Texasu. Strávili jsme na moři sedm týdnů. Kromě nás cestovalo 50 moravských rodin ze Vsetínska. Z Galvestonu jsme pokračovali lodí do Houstonu, odkud nás najatí předáci dopravili volskými potahy do obce Cat Spring, kde se shromáždili všichni imigranti z Moravy. Se zlomeným srdcem zejména otcové a matky se ohlíželi okolo sebe a neviděli nic než divočinu a několik málo polí. Všichni reptali a ženy naříkaly a zoufale lomily rukama, že v této pustině zahyneme.“
Ze svědectví J. J. Skrivánka staršího se dozvídáme, že čeští přistěhovalci v Texasu začali budovat svá první obydlí zvaná „loksáky“ nebo „logsáky“, což v čechoangličtině znamená domy ze dřeva, s hliněnou podlahou a střechou z drnů. Skromný nábytek měl několik kusů přivezených z domova, pokud se vešly na povozy vypravené z Galvestonu. Jinak rodiny obvykle vlastnily pár kousků nádobí, nějaké šaty a postele s peřinami. Takové feather-bed si zasloužila název „zlatá česká peřina“, protože v zimě zachránila několik lidských životů. V domech zvaných „logsáky“ postele nebyly, pionýři obvykle zatloukli v rohu místnosti do země několik kolíků a pokryli je větvemi a mechem. I na ně se pokládaly peřiny. Jako židle posloužily dřevěné špalky.
V krutých a nelidských podmínkách si přistěhovalci budovali nová obydlí, dřevěné chýše z pokácených stromů, s podlahou z udusané hlíny; uprostřed domu bylo primitivní ohniště. Sloužící k vaření. Holýma rukama obdělávali malá políčka, několik primitivních nástrojů na tuto práci si sami zhotovovali. Zároveň museli čelit útokům Indiánů i nečekaným přírodním pohromám.
V Cat Spring zůstalo jen několik rodin. Ostatní se přestěhovaly do Fayetville a okolí. První česká kolonie vznikla v blízkosti Weimaru. Jedním z prvních usedlíků tu byl Josef Petr, který sem přišel v roce 1850; později se stal členem texaského zákonodárného sboru. Další komunita vznikla ve Fayetville, kde si čeští přistěhovalci postavili katolický kostel. Odtud směřovali Češi dál do Ellingeru a Live Oak Hill, který pojmenovali Hostýn. V roce 1856 založili čeští usedlíci osadu Praha. Další Češi se usadili v osadě Bluff. Česká komunita v La Grange dostala v roce 1876 českého starostu: jmenoval se Augustin Haidušek (1845–1928) a pocházel z Frenštátu na Moravě. Ten byl v roce 1880 zvolen do zákonodárného sboru státu a zasloužil se o to, že ve státních školách bylo v Texasu dovoleno učit česky. Dalšími českými komunitami v okrese Fayette byly Flatonia, Schulenburg, Warrenton, Holman, Ammansville, Cistern, Eagle a Roznov.
Po roce 1856 se české osady rozšířily do okresu Lavaca. Byly to Halletsville, Yoakum, Shiner, Moravia, Novohrad, Bila Hora a Vsetin. V okrese Colorado se čeští farmáři usazovali v Columbusu, Weimaru, Nada a Freisburgu. Do okresu Burleson přišli první čeští usedlíci v roce 1870, jejich hlavními osadami byly Nový Tábor, Šebesta a Frenštátu. Hlavní město Caldwell mělo svou českou kolonii s vlastním kostelem. Do okresu Brazos přišli čeští imigranti kolem roku 1871, střediskem byla osada Bryan rovněž s vlastním kostelem. Další přistěhovalci se usazovali v osadách Cameron, Taylor, Grange a Corn Hill.
Postupně se usazovali v dalších místech, často dostávajících česká jména jako Dubina, Hergar, Holub, Kovar, Krasna Lipa, Mikeska, Nechanitz, Ratibor, Pisek, Vokaty, Zizkov atd.
Postupné přizpůsobování
Většina českých imigrantů překonala tvrdé začátky v Texasu a mnozí tu udělali úspěšnou kariéru. Důkazem a dobrým vzorem může být organizátor této konference dr. Clinton Machann, profesor anglického jazyka na Texaské univerzitě A&M. Bylo by možné uvést i jména dalších osobností: B. P. Matocha, bývalý státní tajemník Texasu, Frank J. Malina, průkopník raketového a vesmírného výzkumu, Eduard Míček, šéf katedry slovanských jazyků na University of Texas v Austinu, biskup John L. Mořkovský, držitelé hereckého Oscara Sissy Spacek a Rip Torn, swingoví muzikanti a zpěváci Adolph Hofner a Hank Thompson, hráči baseballu Doug Drábek a Scott Posedník, fotbalový obránce Dusty Dvořáček atd.
Letmý pohled na náturu a unikátní chování i charakter českých Texasanů podal John M. Skřivánek, v 50. a 60. letech profesor moderních jazyků na Texaské univerzitě A&M: „Od počátků imigrace se po území celého státu rozptýlilo na 350 000 Čecho-američanů. Měli zastoupení ve všech společenských sférách. Motivováni úsilím o zřízení výhradně české komunity, kde by je neutiskovali a nevykořisťovali příslušníci jiných národů, Češi z Texasu zvali své spoluobčany doma, aby přijeli a stěhovali se do jimi už osídlených oblastí. Během několika let přijelo sem mnoho Čechů a vznikl jakýsi ostrůvek české kultury. Rozvinul se pocit solidarity. Když se kulturně oddělili od obyvatel okolních oblastí, Češi zakládali ve své komunitě organizace, v nichž se uchovávaly společenské hodnoty, rodný jazyk, zvyky, obyčeje a tradice. Téměř od okolí izolované komunity jako Sebesta, Kovar Praha a mnohé jiné si až donedávna udržely téměř výlučně český charakter. Některé modely tradičního chování zůstaly zde zachovány po víc než sto let.“
Češi měli vždy blízký vztah k půdě, nejen jako zdroji obživy, ale také jako způsobu života. Protože v Československu byla půda vysoce ceněna, pro Čechoameričany představovala a dál zůstává jistým symbolem postavení i jistotou. Jak hluboce je tato idea zakořeněna v mysli těchto lidí je zřejmé z toho, že vlastnictví půdy charakterizuje nejen farmáře, ale také obyvatele měst angažované v jiných povoláních. Skřivánek také zdůrazňuje, že česká rodina stále funguje nejen jako sociální, ale též ekonomická jednotka s pevnými rodinnými vztahy. Tento vliv je natolik silný, že jen zřídka se hovoří nebo píše o mladém Čechovi, který utekl z domova, téměř neznámá je tu zločinnost mladistvých. Negramotnost mezi Čechy přicházejícími do Ameriky byla jedna z nejnižších v porovnání s dalšími skupinami. Dokazuje to i fakt, že žádní jiní přistěhovalci do Nového světa neměli u sebe tolik knih jako Češi.
Podle amerického sociologa Roberta L. Škrabánka byli texaští Češi vždy hrdí na svůj původ. Dokládá to citát: „S jednou nohou v Americe a druhou ve staré vlasti dodržovali čeští farmáři v centrálním Texasu dvacátých a třicátých let nevšední a hrdý způsob života. Byla snad jejich kukuřičná pole upravenější než u sousedů? Excelovaly jejich děti ve škole a v okresních sportovních soutěžích? Byla tu normou spolupráce a důvěra spíše než rigidní individualismus? Vysvětlení těchto rozdílů je pro ně prosté – my jsme Češi, oni jsou Američané!“
V periodiku Slavie z února 1886 se uvádí, že 80 procent české populace v Texasu tvořili Moravané z východu, severu či od hranice se Slezskem. Ti se bránili tomu, aby byli nazýváni Bohemians nebo Czechs a preferovali označení „Moravci“.
Miloslav Rechcígl(z angličtiny přeložil
Jaromír Novotný)
How to contribute
The Czech Dialogue exists thanks to voluntary financial donations from people from all over the world.
Even you have the opportunity to contribute to its administration with any amount.

Všechny moje Ameriky - I. Cali
Reportáže z atraktivních míst San Franciska, Los Angeles, San Diega, Orange County a dalších střídají příběhy českých osobností. Najdeme tu jména novináře Jožky Pejskara, spisovatele Jana Beneše, skladatele, fotografa a dobrodruha Eduarda Ingriše, prof. Ivo Feierabenda a jeho otce, politika z první republiky Ladislava, který se zasloužil o zemědělské družstevnictví, profesorky, klavíristky a výrazné vlastenky Marie Dolanské, příběh rodiny Georginy Teyrovské, která se musela se svým manželem Eduardem v roce 1949 proplazit přes hranici, když jim komunisté zabavili nejznámější pražskou barvírnu a šlo jim o život.
Je tu i částečný příběh Jiřího Voskovce, který prožíval své poslední roky v mohavské poušti.
Samozřejmě je zde také putování po stopách Jacka Londona, který zde v mládí kradl ze sádek ústřice, ale v pozdějším věku své úspěšné spisovatelské kariéry si postavil pěkný dům, který je dnes jeho muzeem a nedaleko je i jeho hrob. V přístavu Oakland má své náměstí, sochu Bílého tesáka, chatu dovezenou až z Aljašky a hospůdku, do které chodil.
Knížka představí i Jiřího Knedlíka, který v hlavním městě Sacramentu peče nejlepší lázeňské oplatky na světě, příběh bratra známého spisovatele Oty Ulče Gustava, zajímavé zážitky mladé spisovatelky Katky Dehningové a mnoha dalších.
Čtivé je vyprávění o minulosti i současnosti zdejšího Sokola, o tzv. Československém domečku, o několika Českých školách a školkách a v neposlední řadě o mladých lidech, kteří sem přišli až po roce 1989 a dobře se uplatnili.
Kniha má 144 stran a kromě černobílých fotografií v textu má několik barevných příloh.
Cena je 200 Kč v ČR, v zámoří 15 USD a v Evropě 10 EUR i s poštovným. Jak zaplatit sdělíme zájemcům při objednání.
Objednávejte na:
cesky-dialog@seznam.cz
nebo tel.: +420 739 091 057
Spřátelené instituce
- Anlet
- Beseda - Belgie
- Czechevents.net
- Czechfolks.com Plus
- Czechoslovakstalks.com
- Časopis Čechoaustralan
- Česká centra
- Česká škola bez hranic
- Český výrobek
- Demokratický klub
- Jana Garnsworthy DipTrans IoLET
- krajane.net
- Libri prohibiti
- Nový domov, Toronto
- Průvodce Rychnovem
- Rádio Perth
- Rádio Praha
- Velehrad