Švédští symfonikové na turné v ČR

11-12 2009 Ostatní česky
obálka čísla

Vrcholem kulturní prezentace Švédska během předsednictví EU bylo turné Norrköpingského symfonického orchestru po České republice. Konalo se pod osobní záštitou Její excelence Catherine von Heidenstam, švédské velvyslankyně a také ministra kultury ČR, Václava Riedlbaucha. Klavíristka Patrícia Bretas se loučí po posledním koncertě s šéfdirigentem SON Alanem Buribayevem. Oba spolu s orchestrem připravili posluchačům nezapomenutelný hudební zážitek. Jaroslav Šonský, iniciátor a manažer turné před posledním koncertem v Praze. Složitá práce dvou let se zúročuje.

Norrköpingský symfonický orchestr (SON), jeden z nejvýznamnějších velkých severských orchestrů, přiletěl na sérii koncertů do ČR již v pátek 20. listopadu. Českému publiku se představili v Ostravě (21. 11.), ve Zlíně (22. 11.), v Hradci Králové (23. 11.). Všude s obrovským úspěchem, standing ovations. Orchestr vzbudil velký zájem i u odborné veřejnosti.

Dne 25. 11. hrál SON také na Slovensku, v Bratislavě, kde hostoval v rámci festivalu Bratislavské hudobné slávnosti.

Turné vyvrcholilo dvěma koncerty v Praze, kde byl SON jediným hostem této sezony České filharmonie. Představil se ve vyprodaném pražském Rudolfinu 26. a 27. listopadu 2009. Jak orchestr, tak dirigent a sólistka i v Praze po oba večery předvedli mimořádně kvalitní výkon, který byl odměněn bouřlivými ovacemi. Vysoká úroveň orchestru byla dokonce pro mnohé zasvěcenější posluchače, zvyklé v Praze slýchat nejen Českou filharmonii, ale i mnohá symfonická tělesa zvučné pověsti, až překvapením.

Norrköpingský symfonický orchestr absolvoval turné se svým šéfdirigentem Alanem Buribajevem. Charizmatický, teprve třicetiletý dirigent z Kazachstánu vzbuzuje svými vynikajícími výkony stále větší zájem na evropských pódiích a nyní již i v České republice, kde dirigoval poprvé. Zazněla zde severská hudba (u nás téměř nehraná Symfonia Singuliere švédského skladatele Franze Berwalda a Symfonie č. 2 Fina Jeana Sibelia), ale také Concertino pro klavír a orchestr Bohuslava Martinů, od jehož úmrtí letos uplynulo 50 let. Jako sólistka se na všech koncertech představila vynikající brazilská pianistka Patrícia Bretas. Její umění je českému publiku již známé z řady dřívějších komorních i sólistických koncertů, na nichž vystupovala v duu s houslistou Jaroslavem Šonským. A tento skvělý houslový virtuoz, ale zároveň také výborný organizátor, byl právě iniciátorem a manažerem celého turné Norrköpingského symfonického orchestru.

Koncertů ve Zlíně i v Praze se zúčastnila švédská velvyslankyně Catherine von Heidenstam, v Praze pak i ministr kultury ČR Václav Riedelbauch. Následovalo ještě slavnostní setkání v Kaisersteinském paláci na Malé Straně, kde bylo turné zakončeno vyslovením díků a tak trochu také již rozloučením s paní velvyslankyní. Ta se závěrem švédského předsednictví EU ukončuje i svoji působnost v Praze a v diplomatických službách vůbec. Toto turné proto považovala za vyvrcholení své snahy prezentovat to nejlepší ze švédské kultury v ČR.

Jsme velice rádi, že Jaroslav Šonský, který turné inicioval a pak také zrealizoval, je čtenářem a příznivcem Českého dialogu, a že jsme mohli přípravu i uskutečnění tak velkého mezinárodního projektu sledovat blíže. V příštím čísle proto přineseme rozhovor o tom, jaké to je, být střídavě vyslancem české kultury ve Švédsku nebo švédské v Česku, interpretem nebo manažerem, umělcem nebo politikem...

Maf

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012