Vzpomínka na herečku Růženu Šlemrovou - Dva malé sendviče k večeři

Z jeviště Vinohradského divadla, kam Růžena Šlemrová přišla už v roce 1909 a hrála tu pak čtyřicet let, si ji dnes pamatuje jen málokdo. Hereččinu tvář a zvláštní polohu jejích komediálních postav uchoval film a malý zlomek z jejích osmdesáti filmových rolí nám čas od času připomíná televize: Anton Špelec ostrostřelec, Muži v ofsajdu, Prstýnek, Hostinec U kamenného stolu, Dovolená s Andělem. Skutečný životní příběh Růženy Šlemrové (10. 11. 1889 a 24. 8. 1962) byl hodně vzdálený veselohře či komedii, jak o tom svědčí vzpomínka její kolegyně z Vinohrad Olgy Scheinpflugové v knize Byla jsem na světě:
Růženka Šlemrová – každý jí říkal zdrobnělým křestním jménem, nebylo ani možno jinak, byla jemná a při své pěkné urostlosti i nějak zdrobnělá. Jedla k večeři své dva malé sendviče, aby nezradila štíhlost, věděla, že je nejpodstatnější výbavou jejích elegantních dam. Hrála ovšem výborně i venkovské nanynky, už hezky po třicítce proslavila svou dětskou a imbecilní Kristinku v Našich furiantech. Ale společenský repertoár potřeboval úspornost jejích pohybů a nadání umět nosit šaty.
Pro své aristokratky si našla nadhled lehké ironie, a vybavena přírodou k představě dam znajících lehkost polárních lišek, pštrosího boa a plášť z hermelínu, hledala chytře trhliny v glazuře jejich noblesy skutečné nebo předstírané, ukazovala vtipně zpuchřelé hedvábí společenské povrchnosti.
Tento obor ji stál všechno, podrobovala mu svůj rozpočet i svou životní disciplínu. Byla navýsost praktická, provázela ji pověst nositelky nejdražších modelů, ale málokdo věděl, že si dovedla sama navrhnout efektní šaty a určit mladé švadleně, jak je má vypracovat. Koupila si někdy nákladnou toaletu v nejlepším salonu, ale nikdo od ní nerozeznal její elegantní výtvory sestavené třeba z kousků přešívek. Uměla nosit všechno, padl jí každý klobouk a slušely jí všelijaké šátečky na krku, kterými ráda doplňovala své oblečení.
Text jí dal dost práce, její paměť byla tvrdohlavá, ale přemohla ji pílí. Mívala před sebou v šatně stále rozevřenou roli a opakovala si i při reprízách polohlasem obtížné pasáže. Režiséři ji vzdalovali tragických úkolů, využívali raději jejího bizarního humoru, pro který se později staly takové postavy typem i ve filmu.
Trpěla nelidsky, když za ní tak předčasně zapadly dveře divadla, které musela opustit, protože byla obviněna z nějaké politické nešikovnosti za okupace. O jejích mukách smělo vědět jen její nejbližší okolí. Nevysvětlovala, neprosila, zchudlá umělecky i hmotně. Nechtěla mluvit o tom, kdo na ni ukázal prstem, když se čistilo, a kdy nebyl čas na podrobné hodnocení člověka. Každému, kdo před ní neutekl, řekla, že se jí daří dobře, nedovolila, aby ochabl její způsobný vypěstovaný úsměv nebo aby se před někým zlomilo její držení dámy a silný hrdelní hlas.
Pak ji potkalo to nejhorší, surová nemoc uváděla v posledních letech jejího života ve zmatek její vědomí, ale nedovedla z něho vymazat to, k čemu byla určena, herectví. Vstávala prý i v noci a líčila se, aby šla hrát, očekávala s napjatou tváří, že pro ni přijde režisér. A přišel – ten nejlidštější a nejméně náročný, ten, který žádá po herci nehybné tělo a ztuhlou tvář...
O. S.How to contribute
The Czech Dialogue exists thanks to voluntary financial donations from people from all over the world.
Even you have the opportunity to contribute to its administration with any amount.
inzerce
Vracíme se k českým výrobkům

Oblíbená česká značka - firma změnila a obohatila k letošnímu roku svoji webovou stránku. Určitě se koukněte.
Jak potvrzují poslední výzkumy, Češi se rádi a čím dál častěji vracejí od nejrůznějšího zahraničního zboží k domácí produkci. Zjišťují, že je totiž mnohdy kvalitnější než ta z dovozu, na kterou se v 90. letech ze zvědavosti všichni vrhli. Mezitím u nás skončilo mnoho tradičních podniků, převálcováno čínskou a jinou levnou, ale většinou také nekvalitní konkurencí. V poslední dekádě ale nastává obrat k lepšímu - a nedávná mírná devalvace české měny tomu ještě přispěla. Zahraniční zboží se stává dražším a Češi opět nalézají kouzlo domácí produkce. Nejlepším důkazem toho jsou potravinářské „farmářské" trhy, které už několik let oživují náměstí a můžete na nich koupit krásnou a zdravou zeleninu a ovoce, mléčné i masné výrobky, ale i mnoho dalšího z tuzemských hospodářství. Vzniklo a vzniká i mnoho menších i větších firem, které navazují na tradici výroby těch, které v bouřlivé době transformace skončily. Ožily i české sklárny, některé textilky, nábytkářský průmysl, rozvíjejí se i úplně nové, moderní obory... Vše ale záleží na nás - koupíme? Pro snadnější orientaci, co je a co není domácí produkce, už existuje několik označení. Mezi nimi je nejnápadnější značka českého lvíčka - značka, kterou výrobcům uděluje po splnění určených kritérií Nadační fond ČESKÝ VÝROBEK, s nímž ČESKÝ DIALOG již řadu let spolupracuje.
Spřátelené instituce
- Anlet
- Beseda - Belgie
- Czechevents.net
- Czechfolks.com Plus
- Czechoslovakstalks.com
- Časopis Čechoaustralan
- Česká centra
- Česká škola bez hranic
- Český výrobek
- Demokratický klub
- Jana Garnsworthy DipTrans IoLET
- krajane.net
- Libri prohibiti
- Nový domov, Toronto
- Průvodce Rychnovem
- Rádio Perth
- Rádio Praha
- Velehrad