Luhačovice - Janáčkův zdroj inspirace

Největší lázeňské město na východě Moravy láká návštěvníky nejen svými léčebnými prameny. V Luhačovicích vznikl nedávno také nový turistický projekt. Jeho tématem je prohlídková trasa po místech Janáčkova odpočinku.
Leoš Janáček se narodil 3. července 1854 v Hukvaldech u Příbora a lázně navštěvoval pravidelně od roku 1903 až do své smrti 12. srpna 1928. Posledních deset let pobýval v luhačovickém Augustiniánském domě, kde také složil Lišku Bystroušku nebo Glagolskou mši, obě díla patří k jeho nejznámějším. Kromě toho, že sem skladatel jezdil za léčebnými procedurami kvůli dýchacím potížím a nemocem pohybového ústrojí, byl také velkým příznivcem okolní přírody, z jejíchž zvuků prý čerpal inspiraci pro svou tvorbu.
Nová prohlídková trasa provede zájemce jak po všech lázeňských domech, ve kterých Janáček pobýval, tak po jeho oblíbených procházkách v přírodě či k minerálním pramenům, kam chodíval v brzkých ranních hodinách. Příjemným zakončením výletu pak může být návštěva Kaple Svatého Tomáše v Augustiniánském domě, kde budou znít také Janáčkovy skladby.
Nápad vytvořit novou turistickou příručku, která by přilákala více lidí a připomněla důležitost jednoho z našich známých skladatelů, podpořil Roman Taťák, autor projektu, těmito slovy:
„Chtěli bychom více podnítit zájem o mimořádnou osobnost Janáčka a upozornit na fakt, že zásadním místem v jeho tvorbě byly právě Luhačovice. Zde až po 60. narozeninách začal komponovat svá nejznámější díla, což mezi jinými skladateli představuje obrovskou výjimku. Mezi laickou veřejností o Janáčkovi není v povědomí celá řada skutečností, přitom jeho díla dodnes ovlivňují světovou hudební tvorbu.“
Není například příliš známé, že Leoš Janáček hledal v lázních i úlevu od nelehké životní situace. Jeho tvorba stále neměla uznání, zemřely mu obě děti a nebyl šťastný ani v manželství. Po lázeňském náměstí však chodíval rád a podle pamětníků vždy elegantně oděn v obleku s vestou a kravatou.
Snad právě při promenádě se skladatel seznámil se třemi osudovými ženami, které ovlivnily jeho život a uměleckou tvorbu. První byla pěvkyně Marie Calma Veselá, manželka ředitele lázní, která se zasloužila o uvedení Její pastorkyně v Národním divadle roku 1916 a tím i o počátek Janáčkova věhlasu. V lázních skladatel poznal i dvě půvabné Kamily. Životní příběh Kamily Urválkové se stal námětem opery Osud, jejíž první dějství se odehrává na luhačovické kolonádě. Druhou múzu, Kamilu Stösslovou, potkal v roce 1917 a jejich dlouholeté přátelství později přerostlo v hluboký cit. Po poslední návštěvě v Luhačovicích se Janáček i s Kamilou vydal do rodných Hukvald. Zde se ale při procházce nachladil a po převozu do ostravské nemocnice za několik dnů zemřel na zápal plic.
Toto jsou ale jen základní údaje o Janáčkově životě. Jste-li tedy obdivovateli tohoto známého skladatele, nebo chcete-li si lázeňský pobyt v Luhačovicích zpestřit zajímavou procházkou, využijte šikovné příručky a nechte se inspirovat stejnou krajinou a prostředím, jež inspirovalo i Janáčka. Augustiniánský dům i s Kaplí Svatého Tomáše začne po rekonstrukci opět sloužit od 1. března 2010.
JBHow to contribute
The Czech Dialogue exists thanks to voluntary financial donations from people from all over the world.
Even you have the opportunity to contribute to its administration with any amount.

Všechny moje Ameriky - I. Cali
Reportáže z atraktivních míst San Franciska, Los Angeles, San Diega, Orange County a dalších střídají příběhy českých osobností. Najdeme tu jména novináře Jožky Pejskara, spisovatele Jana Beneše, skladatele, fotografa a dobrodruha Eduarda Ingriše, prof. Ivo Feierabenda a jeho otce, politika z první republiky Ladislava, který se zasloužil o zemědělské družstevnictví, profesorky, klavíristky a výrazné vlastenky Marie Dolanské, příběh rodiny Georginy Teyrovské, která se musela se svým manželem Eduardem v roce 1949 proplazit přes hranici, když jim komunisté zabavili nejznámější pražskou barvírnu a šlo jim o život.
Je tu i částečný příběh Jiřího Voskovce, který prožíval své poslední roky v mohavské poušti.
Samozřejmě je zde také putování po stopách Jacka Londona, který zde v mládí kradl ze sádek ústřice, ale v pozdějším věku své úspěšné spisovatelské kariéry si postavil pěkný dům, který je dnes jeho muzeem a nedaleko je i jeho hrob. V přístavu Oakland má své náměstí, sochu Bílého tesáka, chatu dovezenou až z Aljašky a hospůdku, do které chodil.
Knížka představí i Jiřího Knedlíka, který v hlavním městě Sacramentu peče nejlepší lázeňské oplatky na světě, příběh bratra známého spisovatele Oty Ulče Gustava, zajímavé zážitky mladé spisovatelky Katky Dehningové a mnoha dalších.
Čtivé je vyprávění o minulosti i současnosti zdejšího Sokola, o tzv. Československém domečku, o několika Českých školách a školkách a v neposlední řadě o mladých lidech, kteří sem přišli až po roce 1989 a dobře se uplatnili.
Kniha má 144 stran a kromě černobílých fotografií v textu má několik barevných příloh.
Cena je 200 Kč v ČR, v zámoří 15 USD a v Evropě 10 EUR i s poštovným. Jak zaplatit sdělíme zájemcům při objednání.
Objednávejte na:
cesky-dialog@seznam.cz
nebo tel.: +420 739 091 057
Spřátelené instituce
- Anlet
- Beseda - Belgie
- Czechevents.net
- Czechfolks.com Plus
- Czechoslovakstalks.com
- Časopis Čechoaustralan
- Česká centra
- Česká škola bez hranic
- Český výrobek
- Demokratický klub
- Jana Garnsworthy DipTrans IoLET
- krajane.net
- Libri prohibiti
- Nový domov, Toronto
- Průvodce Rychnovem
- Rádio Perth
- Rádio Praha
- Velehrad