Luhačovice - Janáčkův zdroj inspirace

11-12 2009 Ostatní česky
obálka čísla

Největší lázeňské město na východě Moravy láká návštěvníky nejen svými léčebnými prameny. V Luhačovicích vznikl nedávno také nový turistický projekt. Jeho tématem je prohlídková trasa po místech Janáčkova odpočinku.

Leoš Janáček se narodil 3. července 1854 v Hukvaldech u Příbora a lázně navštěvoval pravidelně od roku 1903 až do své smrti 12. srpna 1928. Posledních deset let pobýval v luhačovickém Augustiniánském domě, kde také složil Lišku Bystroušku nebo Glagolskou mši, obě díla patří k jeho nejznámějším. Kromě toho, že sem skladatel jezdil za léčebnými procedurami kvůli dýchacím potížím a nemocem pohybového ústrojí, byl také velkým příznivcem okolní přírody, z jejíchž zvuků prý čerpal inspiraci pro svou tvorbu.

Nová prohlídková trasa provede zájemce jak po všech lázeňských domech, ve kterých Janáček pobýval, tak po jeho oblíbených procházkách v přírodě či k minerálním pramenům, kam chodíval v brzkých ranních hodinách. Příjemným zakončením výletu pak může být návštěva Kaple Svatého Tomáše v Augustiniánském domě, kde budou znít také Janáčkovy skladby.

Nápad vytvořit novou turistickou příručku, která by přilákala více lidí a připomněla důležitost jednoho z našich známých skladatelů, podpořil Roman Taťák, autor projektu, těmito slovy:

„Chtěli bychom více podnítit zájem o mimořádnou osobnost Janáčka a upozornit na fakt, že zásadním místem v jeho tvorbě byly právě Luhačovice. Zde až po 60. narozeninách začal komponovat svá nejznámější díla, což mezi jinými skladateli představuje obrovskou výjimku. Mezi laickou veřejností o Janáčkovi není v povědomí celá řada skutečností, přitom jeho díla dodnes ovlivňují světovou hudební tvorbu.“

Není například příliš známé, že Leoš Janáček hledal v lázních i úlevu od nelehké životní situace. Jeho tvorba stále neměla uznání, zemřely mu obě děti a nebyl šťastný ani v manželství. Po lázeňském náměstí však chodíval rád a podle pamětníků vždy elegantně oděn v obleku s vestou a kravatou.

Snad právě při promenádě se skladatel seznámil se třemi osudovými ženami, které ovlivnily jeho život a uměleckou tvorbu. První byla pěvkyně Marie Calma Veselá, manželka ředitele lázní, která se zasloužila o uvedení Její pastorkyně v Národním divadle roku 1916 a tím i o počátek Janáčkova věhlasu. V lázních skladatel poznal i dvě půvabné Kamily. Životní příběh Kamily Urválkové se stal námětem opery Osud, jejíž první dějství se odehrává na luhačovické kolonádě. Druhou múzu, Kamilu Stösslovou, potkal v roce 1917 a jejich dlouholeté přátelství později přerostlo v hluboký cit. Po poslední návštěvě v Luhačovicích se Janáček i s Kamilou vydal do rodných Hukvald. Zde se ale při procházce nachladil a po převozu do ostravské nemocnice za několik dnů zemřel na zápal plic.

Toto jsou ale jen základní údaje o Janáčkově životě. Jste-li tedy obdivovateli tohoto známého skladatele, nebo chcete-li si lázeňský pobyt v Luhačovicích zpestřit zajímavou procházkou, využijte šikovné příručky a nechte se inspirovat stejnou krajinou a prostředím, jež inspirovalo i Janáčka. Augustiniánský dům i s Kaplí Svatého Tomáše začne po rekonstrukci opět sloužit od 1. března 2010.

JB

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012