Pražská křižovatka - Nevšední večer na pozvání Václava Havla

Pražský kostel svaté Anny, v němž sídlí centrum Pražská křižovatka, v sobotu 14. listopadu ožil koncertem k výročí sametové revoluce.
Během večera vystoupilo několik světových hvězd, které jsou známé svými zřetelnými postoji ke svobodě, i sympatiemi k osobě Václava Havla, jenž byl tento večer hostitelem a celý koncert zahájil. Zazněly tak písně v podání charizmatického Lou Reeda, Suzanne Vega, Joan Baezové a večer vyvrcholil vystoupením Renéé Fleming, hvězdné americké sopranistky s českými kořeny. Zejména procítěný zpěv Baezové a famózní Flemingové Měsíčku na nebi hlubokém a árie Milady z Dalibora, zazpívané tak excelentně, jak se v české kotlině nyní málokdy slyší, udělaly z i jinak velice emotivního večera silný zážitek.
Doprovázející skvělou Pražskou komorní filharmonii řídil Jiří Bělohlávek.
Co však činilo program ještě zajímavějším, byla slova současného prezidenta Václava Klause, který se jinak příliš netají nesouhlasem s mnohými názory svého předchůdce. V úvodu večera nyní poděkoval Václavu Havlovi za jeho práci na obnově demokracie v Česku.
Mezi hudebními vystoupeními dále zazněly zdravice našich i světových osobností. Význam 20. výročí 17. listopadu, sílu a cenu naší svobody a zejména osobnost Václava Havla, s tím vším tak silně spojenou, zhodnotili osobně například Adam Michnik, bývalý polský disident, Šimon Pánek, jeden z vůdců studentského hnutí v listopadu 1989 a současný ředitel nadace Člověk v tísni. Pohled dnešních mladých lidí na polistopadové změny, pobídku k jejich pokračování, a zejména k osobní angažovanosti a zodpovědnosti, přednesla také zástupkyně dnešních studentů.
Z videozáznamu Václava Havla pozdravil bývalý prezident SSSR Michail Gorbačov, tibetský duchovní dalajláma či prezident USA Barack Obama a německá kancléřka Angela Merkelová. Připojili se i muzikanti Peter Gabriel, Mick Jagger, Bob Geldof a Bono Vox.
Všichni účinkující společně zazpívali spirituál Oh, Freedom – a ani tento závěr se neobešel bez viditelného dojetí mnohých osobně přítomných i nás u televizních obrazovek. Havel jej věnoval „občanům Severní Koreje, Barmy, Tibetu, Běloruska, Íránu, Dárfúru, Zimbabwe, Kuby, Venezuely a dalších zemím, kde žijí lidé pod útlakem“.
Nutno říct, že po shlédnutí tohoto večera a vyslechnutí následujícího projevu Václava Havla byl v mnohých z nás (doufám, že nemluvím jen za sebe) vyvolán silný dojem, že to všechno opravdu stálo a stojí za to. A že naději na další postupné změny k lepšímu příští, k dokonalejší demokracii, stále máme. Jen se zkrátka taky trochu musíme postarat i my sami, aby ta pravda a láska...
Na závěr si dovolím ocitovat slova Ivana Medka, která jsem nedávno četla v časopise Harmonie: ...Já už nevím, kdo to řekl, ale Masaryk měl v podstatě za úkol proměnit slušnou společnost v jinou slušnou společnost. Kdežto Havel měl za úkol proměnit úplně rozbitou a neslušnou společnost a udělat z ní slušnou. A to je samozřejmě rozdíl...
Martina FialkováHow to contribute
The Czech Dialogue exists thanks to voluntary financial donations from people from all over the world.
Even you have the opportunity to contribute to its administration with any amount.
inzerce
Amerika II. aneb z deníčku vydavatelky
Tato kniha vzniká nyní na mém počítači. A je to bomba! Pracuji na ní jen chvílemi (což ovšem obnáší hodiny), protože hlavně denně dělám Český dialog. Ale oba tyto, jak by se dnes módně řeklo – projekty, jsou pro mne moc důležité. Časopis se snažím zlepšovat, přibyli v poslední době dobří autoři, přibývají čtenáři po celém světě…
A kniha? Bude o téměř třiceti letech časopisu, který jako jediný vydávaný z ČR vede léta dialog s Čechy doma i ve světě. Byly všelijaké pokusy jiných zdejších periodik ujmout se tohoto tématu, ale všechny ztroskotaly. Český dialog vytrval a to přes veškeré, a někdy opravdu velmi těžké překážky. Především v prvních ročnících, kterými nyní listuji a vybírám z nich perly, jsou velmi cenné články od autorů věhlasných jmen jako je Josef Škvorecký, Jaroslav Strnad, Alexander Tomský, Jiří Ješ aj., či neznámých, ale kteří napsali ze světa, kde žijí, zajímavé postřehy, ohlasy či názory. První ročníky byly opravdu mimořádně živé a dynamické. Po mé první cestě do daleké Austrálie v roce 1997 se začala českou společností šířit „blbá nálada“ a i ta je zde velmi plasticky vylíčena.
Kromě politiky jsou zde samozřejmě i moje cesty do světa za krajany. Napsala jsem o nich sice už pět knížek, ale ne o všem…tady to pokračuje. Například New York, Kanada, Jižní Amerika, Švédsko aj. A na webových stránkách budu ráda uveřejňovat některé ukázky a vy je, doufám, budete rádi číst. Budou nejspíš v rubrice OSTATNÍ, ale ještě před tím, než tam spadnou, tak na stránce hlavní.
Jestli budete mít o knížku zájem, už se můžete hlásit, promítnu do množství tištěných výtisků.
Eva Střížovská
Pište na cesky-dialog@seznam.cz
nebo volejte na tel. 739 091 057
Spřátelené instituce
- Anlet
- Beseda - Belgie
- Czechevents.net
- Czechfolks.com Plus
- Czechoslovakstalks.com
- Časopis Čechoaustralan
- Česká centra
- Česká škola bez hranic
- Český výrobek
- Demokratický klub
- Jana Garnsworthy DipTrans IoLET
- krajane.net
- Libri prohibiti
- Nový domov, Toronto
- Průvodce Rychnovem
- Rádio Perth
- Rádio Praha
- Velehrad