* Arogance moci a prachy

Čtyřicetsedm tisíc občanů na Pardubicku podepsalo petici proti plánované stavbě spalovny nebezpečných odpadů. Spalovna by byla největší svého druhu v Evropě. Provozovala by ji rakouská firma a vozila sem samozřejmě i odpad z Rakouska a ještě kdo ví odkud... Je zcela neuvěřitelné, že naši státní zástupci mají tak silnou hroší kůži, že prosazují záměr učinit z malého Česka popelnici Evropy.
Krajina, která je už léta zatížena průmyslovými spady, by dostala další nářez škodlivin. Lidé protestují ve jméně svém, ve jménu svých dětí i svých vnoučat. Hojně se dostavili na dnešní jednání tzv. veřejného slyšení. Ale jednání se konalo v tak malém sále, že se tam nevešli. Protestovali a žádali uspořádat nové jednání ve větším prostoru. Soudružka, která jednání řídila, pravila: ,,No, když už jste se sešli a vzali si volno z práce, tak bychom to mohli projednat... A já říkám, že když tu spalovna bude, naopak vám ve starostech o životní prostředí pomůže. Je to moderní technologie... (To samozřejmě nemohla myslet vážně, to mohla rovnou říct, že když budou lidé více kouřit a pít alkohol, budou zdravější.)
Lidé se však nedali oblafnout a hlasitě si vymínili nové jednání. Má se konat 8. prosince.
Poté v rozhlase mluvil odborník na životní prostředí a všechno, co bylo přečtím řečeno, tedy od té paní či soudružky, slušně a korektně vyvrátil s patřičnými argumenty.
Zajímalo by mne, co ta panísoudružka z toho lhaní má? Skutečně je možné, že by normální žena místo krásné krajiny zachované pro její potomky dala přednost hnusné spalovně? Nevěřím, zadarmo to určitě nebylo.
A další „rádio Jerevan“: deník DNES včera uveřejnil rozhovor s poslancem Vlastimilem Tlustým. Vyberu jen pár perliček na téma jak to mezi poslanci a zlodějnou peněz z našich daní chodí.
Otázky dávala Barbora Tachecí:
Např. jedna byla na téma, že Tlustý slíbil Barošovi peníze zato, že podpoří ODS při volbách...
Vám by se líbilo, kdyby například Bohuslav Sobotka jako bývalý ministr financí slíbil třeba Kateřině Brožové deset milionů z rozpočtu na divadlo za to, že bude podporovat ČSSD v kampani?
Musím vám říci, že je naprosto běžné – nejen v politice – že za podporu je podpora.
Jenže vtip je v tom, že vy jste nabízeli podporu z našich daní za podporu vaší strany.
Ale já bych řekl, že tady je hrozně důležité, že transparentně. Pokud to chcete kritizovat, kritizujte to, když je to netransparentně.
Aha. Takže když si transparentně kupujete z mých daní podporu pro svoji stranu, je to v pořádku?
To, že je to transparentní, z toho činí přijatelnou věc.
Takže to zkusím ještě jednou: kdyby sociální demokraté transparentně přidělili z peněz daňových poplatníků hezký balík Kateřině Brožové na divadlo, tak co?
To se tak děje běžně. To je úplně normální.
Na konci dlouhého rozhovoru Tlustý vysvětluje, že se chystá k odchodu do soukromého sektoru a vysvětluje, proč zůstává dál ve sněmovmě i když tam s ním skoro nikdo nemluví a když ho to „tlachání“ ani už nebaví. No přece, když jsem jsem si to tady už odseděl, tak to do konce protrpím, jinými slovy, přece nepřijdu o ty prachy zadarmo...
-es-How to contribute
The Czech Dialogue exists thanks to voluntary financial donations from people from all over the world.
Even you have the opportunity to contribute to its administration with any amount.

Všechny moje Ameriky - I. Cali
Reportáže z atraktivních míst San Franciska, Los Angeles, San Diega, Orange County a dalších střídají příběhy českých osobností. Najdeme tu jména novináře Jožky Pejskara, spisovatele Jana Beneše, skladatele, fotografa a dobrodruha Eduarda Ingriše, prof. Ivo Feierabenda a jeho otce, politika z první republiky Ladislava, který se zasloužil o zemědělské družstevnictví, profesorky, klavíristky a výrazné vlastenky Marie Dolanské, příběh rodiny Georginy Teyrovské, která se musela se svým manželem Eduardem v roce 1949 proplazit přes hranici, když jim komunisté zabavili nejznámější pražskou barvírnu a šlo jim o život.
Je tu i částečný příběh Jiřího Voskovce, který prožíval své poslední roky v mohavské poušti.
Samozřejmě je zde také putování po stopách Jacka Londona, který zde v mládí kradl ze sádek ústřice, ale v pozdějším věku své úspěšné spisovatelské kariéry si postavil pěkný dům, který je dnes jeho muzeem a nedaleko je i jeho hrob. V přístavu Oakland má své náměstí, sochu Bílého tesáka, chatu dovezenou až z Aljašky a hospůdku, do které chodil.
Knížka představí i Jiřího Knedlíka, který v hlavním městě Sacramentu peče nejlepší lázeňské oplatky na světě, příběh bratra známého spisovatele Oty Ulče Gustava, zajímavé zážitky mladé spisovatelky Katky Dehningové a mnoha dalších.
Čtivé je vyprávění o minulosti i současnosti zdejšího Sokola, o tzv. Československém domečku, o několika Českých školách a školkách a v neposlední řadě o mladých lidech, kteří sem přišli až po roce 1989 a dobře se uplatnili.
Kniha má 144 stran a kromě černobílých fotografií v textu má několik barevných příloh.
Cena je 200 Kč v ČR, v zámoří 15 USD a v Evropě 10 EUR i s poštovným. Jak zaplatit sdělíme zájemcům při objednání.
Objednávejte na:
cesky-dialog@seznam.cz
nebo tel.: +420 739 091 057
Spřátelené instituce
- Anlet
- Beseda - Belgie
- Czechevents.net
- Czechfolks.com Plus
- Czechoslovakstalks.com
- Časopis Čechoaustralan
- Česká centra
- Česká škola bez hranic
- Český výrobek
- Demokratický klub
- Jana Garnsworthy DipTrans IoLET
- krajane.net
- Libri prohibiti
- Nový domov, Toronto
- Průvodce Rychnovem
- Rádio Perth
- Rádio Praha
- Velehrad