* Arogance moci a prachy

11-12 2009 Aktuality česky
obálka čísla

Čtyřicetsedm tisíc občanů na Pardubicku podepsalo petici proti plánované stavbě spalovny nebezpečných odpadů. Spalovna by byla největší svého druhu v Evropě. Provozovala by ji rakouská firma a vozila sem samozřejmě i odpad z Rakouska a ještě kdo ví odkud... Je zcela neuvěřitelné, že naši státní zástupci mají tak silnou hroší kůži, že prosazují záměr učinit z malého Česka popelnici Evropy.

Krajina, která je už léta zatížena průmyslovými spady, by dostala další nářez škodlivin. Lidé protestují ve jméně svém, ve jménu svých dětí i svých vnoučat. Hojně se dostavili na dnešní jednání tzv. veřejného slyšení. Ale jednání se konalo v tak malém sále, že se tam nevešli. Protestovali a žádali uspořádat nové jednání ve větším prostoru. Soudružka, která jednání řídila, pravila: ,,No, když už jste se sešli a vzali si volno z práce, tak bychom to mohli projednat... A já říkám, že když tu spalovna bude, naopak vám ve starostech o životní prostředí pomůže. Je to moderní technologie... (To samozřejmě nemohla myslet vážně, to mohla rovnou říct, že když budou lidé více kouřit a pít alkohol, budou zdravější.)

Lidé se však nedali oblafnout a hlasitě si vymínili nové jednání. Má se konat 8. prosince.

Poté v rozhlase mluvil odborník na životní prostředí a všechno, co bylo přečtím řečeno, tedy od té paní či soudružky, slušně a korektně vyvrátil s patřičnými argumenty.

Zajímalo by mne, co ta panísoudružka z toho lhaní má? Skutečně je možné, že by normální žena místo krásné krajiny zachované pro její potomky dala přednost hnusné spalovně? Nevěřím, zadarmo to určitě nebylo.

A další „rádio Jerevan“: deník DNES včera uveřejnil rozhovor s poslancem Vlastimilem Tlustým. Vyberu jen pár perliček na téma jak to mezi poslanci a zlodějnou peněz z našich daní chodí.

Otázky dávala Barbora Tachecí:

Např. jedna byla na téma, že Tlustý slíbil Barošovi peníze zato, že podpoří ODS při volbách...

Vám by se líbilo, kdyby například Bohuslav Sobotka jako bývalý ministr financí slíbil třeba Kateřině Brožové deset milionů z rozpočtu na divadlo za to, že bude podporovat ČSSD v kampani?

Musím vám říci, že je naprosto běžné – nejen v politice – že za podporu je podpora.

Jenže vtip je v tom, že vy jste nabízeli podporu z našich daní za podporu vaší strany.

Ale já bych řekl, že tady je hrozně důležité, že transparentně. Pokud to chcete kritizovat, kritizujte to, když je to netransparentně.

Aha. Takže když si transparentně kupujete z mých daní podporu pro svoji stranu, je to v pořádku?

To, že je to transparentní, z toho činí přijatelnou věc.

Takže to zkusím ještě jednou: kdyby sociální demokraté transparentně přidělili z peněz daňových poplatníků hezký balík Kateřině Brožové na divadlo, tak co?

To se tak děje běžně. To je úplně normální.

Na konci dlouhého rozhovoru Tlustý vysvětluje, že se chystá k odchodu do soukromého sektoru a vysvětluje, proč zůstává dál ve sněmovmě i když tam s ním skoro nikdo nemluví a když ho to „tlachání“ ani už nebaví. No přece, když jsem jsem si to tady už odseděl, tak to do konce protrpím, jinými slovy, přece nepřijdu o ty prachy zadarmo...

-es-

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012