Stalo se v září

11-12 2009 Slovo redakce česky
obálka čísla

1. září

Začal školní rok. Na obyvatele Prahy bez ohledu na tuto významnou událost dál útočily larvy roztočů – sametky podzimní. Většina z nás měla po těle rudé palčivé skvrny, rozškrábané do krve.

2. září

Ústavní soud učinil zatím nejdůležitější rozhodnutí za dobu svého působení: odložil předčasné podzimní volby. V předvolební kampani už politické strany utopily stovky milionů korun. Nezařazenému poslanci Miloši Melčákovi dal Ústavní soud za pravdu v tom, že voliči jej volili na čtyři roky a on je musí odsloužit.

3. září

Rusové začali hledat v jezeře Bajkal na Sibiři tzv. Kolčakovo zlato, část carského pokladu, kterého se na čas zmocnili v I. světové válce i české legie. Pravdou je, že Češi zlato vrátili a Rusové jej rozkradli!

4. září

Odklad voleb by stál ministerstvo vnitra, ministerstvo zahraničí a Český statistický úřad nejméně 100 milionů korun. Tolik peněz zatím spolklo materiální i personální zajištění voleb.

5. září

Po českých silnicích bez problémů s policií (!) projeli účastníci neoficiálního závodu rychlých aut Diamond Race. Po přejezdu hranic však všechna auta zabavila německá policie a napařila každému řidiči pokutu tisíc euro za nebezpečnou jízdu!

6. září

Bývalý premiér a bývalý předseda ČSSD Miloš Zeman (65) prohlásil, že když bude v Česku ještě hůř, je ochoten se vrátit do politiky.

7. září

Ruští diplomaté, nedávno vypovězení z Česka, se údajně nezajímali jen o americký radar na našem území, ale především získávali vliv v energetické oblasti (plyn, jaderné elektrárny).

8. září

Vakcín proti prasečí chřipce je málo a tak ministerstvo zdravotnictví sestavuje seznam lidí, kteří jsou důležití pro chod státu. Jsou to: premiér, ministři dopravy, zdravotnictví a vnitra, většina zdravotníků a hasičů. Důležití nejsou poslanci ani vojáci.

9. září

Výtvarník Michal Cihlář žaluje pražskou ZOO, že neoprávněně užívá jeho logo s hlavou koně Převalského a další jeho linoryty na propagaci. Spolupráci se ZOO ukončil v roce 2006. Kůň Převalského proslavil pražskou ZOO, které jej zachránila před vymřením.

10. září

České úřady pravděpodobně dostanou od německého ministerstva vnitra seznam lidí, kteří si založili bankovní účty v Lichtenštejsku. Tento ministát je evropským daňovým rájem.

11. září

Je nebezpečné chodit na procházky po lese. Ve vrcholící houbařské sezóně začalo období honů. Na loukách se navíc potulují sběrači halucinogenních hub.

12. září

V Praze se ukrajinské mamince narodila dvojčata Anastazia a Viktoria. Na děti se nevztahuje matčino zdravotní pojištění a ona proto porodnici dluží přes milion korun.

14. září

Politické strany zahltily potencionální voliče sliby, nad kterými zůstává rozum stát: např. státní příspěvek na dovolenou nebo bezplatné dojíždění do práce. Není divu, že jim věří jen 1,8% dotázaných v průzkumu pro deník MF Dnes.

15. září

Konalo se soudní přelíčení se squatery, kteří dva dny před tím obsadili opuštěný dům v Praze na Albertově. Zadrženo bylo 24 lidí, většina odcházela s trestem 80 – 100 hodin veřejných prací.

16. září

Předseda ČSSD šokoval pravicové i levicové politiky: jeho strana nepodpoří předčasné volby! Znechucený předseda ODS Mirek Topolánek na protest složil svůj poslanecký mandát. Evropa konstatovala, že česká politická scéna „je poněkud nepřehledná“!

17. září

„Sotva se české strany shodly na urychlené změně ústavy, aby mohly být uspořádány předčasné volby, otočili se opoziční sociální demokraté o 180 stupňů,“ píše německý Die Presse. Topolánka nazvaly tyto noviny „zcela frustrovaným mužem“.

18. září

V nočním telefonickém rozhovoru s americkým prezidentem Barackem Obamou se náš premiér Jan Fischer dozvěděl, že USA nepočítají s protiraketovým štítem ve střední Evropě a tedy ani s radarem u nás. Pravda je, že projekt velmi rozčiloval Rusko a jeho podporu potřebují USA svých akcí v Afgánistánu a Íránu.

19. září

U nás rostou orchideje velmi vzácně - a jejich hlízy lidé vyhrabávají a suší. Prý mají afrodiziakální účinek!

21. září

V Česku je asi 95 tisíc lidí, kteří chodí lovit divoká zvířata. Každou sezónu někdo někoho zastřelí: letos zabil otec čtrnáctiletého syna při střílení holubů.

22. září

Vodárenské firmy a výrobci balených vod se rvou o zákazníky: bilboardy i celostránkovými inzeráty. Litr vody z vodovodu stojí pět haléřů, balené vody od tří do několika desítek korun.

23. září

V Národním muzeu v Praze byla otevřena výstava fotografii dětí, které před 70 lety zachránil sir Nicholas Winton.

24. září

Češi si nejraději oblékají džíny, tričko nebo svetr (48%), v obleku či kostýmu jdou do práce jen 4% lidí.

25. září

Ve zlínské tiskárně GASPRO CZ postřelil propuštěný zaměstnanec majitele a jednoho zaměstnance, pak sebe. Vrah v nemocnici zemřel.

26. září

Týden trvalo projednávání rozpočtu na příští rok. Protikrizový balíček s mnoha výhradami a urážkami nakonec schválili všichni přítomní poslanci (163), proti byli komunisté (26).

29. září

Minulé dny byly ve znamení návštěvy papeže Benedikta XVI. Papežův mluvčí Federico Lopmbardini ocenil, že prezident Václav Klaus byl vzácné návštěvě doslova v patách a dokonce od něj nechal požehnat svým vnoučatům.

Připravila
Venda Šebrlová

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012