Oslava jazzu v Divadle U Hasičů

9-10 2009 Kultura česky
obálka čísla

Sedmdesátiny Josefa Krajníka byly 7. září t. r. důstojně oslaveny v Divadle U hasičů. A jak jinak než hudbou... Sál byl zaplněn nadšenými posluchači a pódium předními jazzovými muzikanty, zpěvačkami a zpěváky. Písnička střídala písničku a sálem se nesly girlandy dixielandových a mainstreamových melodií a rytmů. Jako hosté si s oslavencovou kapelou zahráli a zazpívali nejen čeští jazzmani a zpěváci jako Jitka Vrbová, Eva Emingerová, Jana Koubková, Karel Vágner, mladý “Sinatra” Jan Šmigmátor, trombonista a zpěvák Josef “Bažik” Pavelka, cornetista Jiří Kotrč, trombonist Václav Fiala a další jazzmani. Lahůdkou bylo vystoupení Felixe Slováčka, který si “střihl” spolu s Michalem Zpěvákem členem obou Krajníkových formací skladbu W.de Azeveda- AMORADA. Zde došlo k reminiscenci jeho jazzového hecování s Tony Scotem v Pražské Lucerně, kde coby mladý jazzman proháněl svého staršího kolegu. Hlavní hvězdou večera byl přítel a kolega Josefa Krajníka legendární trombonista a kapelník Chris BARBER z Anglie, který přiletěl specielně kvůli Krajníkovu výročí. Chris Barber si celý večer velmi užíval a tak vystoupil s oběma kapelami, které šéfuje Josef Krajník. S OLD TIMERS Jazz Bandem si zahrál a zazpíval skladbu Spencera Williamse-Basin Street Blues. S Metropolitanem si zahrál a zazpíval spolu s Josefem Krajníkem legendární skladbu Paula Barbarina-Bourbon street Parade. Celý večer skončil velkým jam session za účasti všech učinkujících. Všichni hráli s velkou chutí a vděčné publikum je odměnilo bouřlivým potleskem. Úžasné zvláště bylo, že oba trumpetisté – jak oslavenec sedmdesátník Josef Krajník, tak angliký host Chris Barber (79!) hráli celý večer bez známky únavy. Že by trubka jako pilulka pro mládí? Ale asi nezáleží na nástroji, to spíš jazz sám...

MJB Praha trumpetisty Josefa Krajníka byl založen v r. 1972. Z původně dixielandového zaměření se léty postupně vykrystalizoval orchestr, který má v repertoáru skladby od dixielandu po mainstream. Přes některé personální výměny zůstává zvuk MJB díky nezaměnitelnému stylu hraní na trubku Josefa Krajníka stále stejný. Jeho styl vychází ze hry legendárního L. Armstronga, Roy Eldridge a dalších. Příchodem mladých hráčů nastal posun k modernějšímu přístupu k harmoniím a aranžmá jednotlivých skladeb. Zvláště rytmická skupina ve složení: piano-Radim Linhart, kontrabas- Daniel Kozel, el. Kytara- Václav Krejčí, bicí nástroje-Ladislav Šindler je motorem orchestru. Dominuje zvláště hra pianisty Radima Linharta, který patří k nové vlně mladých progresivních hudebníků. Jeho sólové výkony patří ke špičce současného interpretačního jazzového stylu. Na těchto základech tvoří svá sóla dechová sekce ve složení: trubka, tenor sax-klarinet, trombon. MJB je plně profesionální orchestr, jehož celoroční náplní je koncertování po celé Evropě.

Výjimkou nejsou též koncertní turné v Asii a účast MJB na největším dixielandovém festivalu v Sacramentu v USA. Díky své profesionalitě je MJB též perfektní doprovodný orchestr. Významná byla také spolupráce s vynikající zpěvačkou Beryl Bryden z Anglie, se kterou se MJB zúčastnil několika prestižních jazzových festivalů v Německu a následných turné. Z této spolupráce vznikla LP a MC u firmy Supraphon. V současné době doprovází špičkové jazzové zpěvačky Jitku Vrbovou a Evu Emingerovou, se kterými účinkuje v různých TV programech a na reprezentačních událostech jako gala večery a párty firem zvučných jmen. Převážnou náplní koncertů MJB je účast na mnohých jazzových festivalech po celé Evropě. Jsou to např. Worms, Hannover, Heidelberg, Regensburg, Mnichov, Norimberk, Drážďany, Berlín, Eisenach, Jena (Německo), Breda, Eindhoven, Hertogen-Bosch (Holandsko), Dondermonde, Brusel (Belgie),Kodaň (Dánsko), SanSebastian, Madrid a j.

-st-

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012