České kořeny (ve Švédsku) Natáčení dokončeno!

Dnem 8. září bylo ve švédském Norrköpingu dokončeno desetidenní natáčení prvního, pilotního dílu dokumentární série České kořeny. Dokument vzniká ve spolupráci našeho časopisu a klubu s moravským filmovým studiem Kamstudio. Filmování probíhalo v šesti českých rodinách a u několika dalších Čechů, žijících ve Švédsku. Profesemi jsou zastoupeni technici, vědečtí pracovníci, umělci, ale i další zajímavá povolání včetně političky a těžaře, historičky či truhláře.
Někteří z krajanů jsou ve Švédsku usazeni od roku 1968 či 1969, jiní přišli v 70., ale i v 80. letech. Cílem bylo zachytit jejich zpětný pohled na vlastní rozhodnutí a na život v nové zemi. Ten se prolíná s pohledem jejich dětí, již narozených ve Švédsku, a případně i jejich českých partnerů, kteří do Švédska přišli již po roce 1989.
Natáčelo se v pobřežním městečku Oxelösund, sídle proslulých železáren SAAB, a zároveň i přívětivé rekreační oblasti jihovýchodního Švédska, dále ve Stockholmu, například i na zdejší univerzitě nebo také v přilehlém okolí hlavního města, rozloženého mezi přírodními rezervacemi, jezery i mořem na čtrnácti ostrovech. Další oblastí byl Göteborg obklopený přístavišti s tisíci plachetnic, kde kamera nahlédla například do kanoistického klubu, keramické dílny a také do „kuchyně“ profesora krystalografie. Posledním místem filmování bylo dříve industriální, dnes kulturní město Norrköping, proslulé unikátní koncertní halou a památkovou zónou vytvořenou na místě dřívějšího průmyslového srdce města. To vše jsou prostředí, v nichž žijí a pracují české rodiny ve Švédsku, jejichž členové stanuli před objektivem kamery projektu České kořeny.
Pilotní dokument bude během nejbližších týdnů sestříhán a upraven do cca 50minutového filmu s možným rozdělením na několik dalších částí využitelných samostatně. Premiérově bude promítnut v rámci cyklu besed Hovory bez hranic v Městské knihovně v Praze v lednu příštího roku (pořádá Mezinárodní český klub). Film bude dále nabídnut České televizi, Ministerstvu zahraničí, také k využití v krajanských spolcích ve Švédsku ale i jinde, dle zájmu, a bude uplatněn na filmových festivalech.
Cílem pilotního dílu je otevřít cestu k možnosti natočit další díly věnované Čechům žijícím v dalších zemích, a tak zmapovat přínos českých krajanů těmto zemím. Důležitým motivem je také snaha pomoci překročit mnohdy uměle, dřívějším režimem či obecnými předsudky vytvořené bariéry mezi námi doma a Čechy ve světě.
Kdo se na projektu podílí?
Mezinárodní český klub (MČK), občanské sdružení, vydává časopis pro Čechy v zahraničí Český dialog a organizuje řadu akcí se zaměřením na prohlubování kontaktů s krajany ve světě. Sídlí v Praze (Sokolovská 179, P9). Více informací najdete na www.cesky-dialog.net.
Za projekt v MČK odpovídá Ing. Martina Fialková, 603 930 074, m.fialkova@centrum. cz.
KAM Studio se zabývá tvorbou dokumentárních cyklů s cestopisným zaměřením.
Sídlí v jihomoravském Kyjově (Jungmannova 1172). Více na www.kamstudio.cz.
Na projektu České kořeny pracují Tomáš Kubák (608621454, tomkubak@kamstudio.cz) a Veronika Hollerová (777908294, ni.ca@seznam.cz).
Pilotní díl projektu je realizován za podpory Okresní hospodářské komory Hodonín.
Poděkování
Patří všem rodinám i jednotlivcům, kteří se natáčení prvního dílu zúčastnili, měli trpělivost a byli otevřeni tomuto záměru. A především poskytli i praktickou pomoc s ubytováním, dopravou a byli milými hostiteli natáčecího týmu. Z většiny jsou všichni zúčastnění čtenáři Českého dialogu a proto je rádi jmenujeme:
Ludmila a Jiří Koutných, Veronika a Pavel Šochmanovi, Eva a Jindra Šípkovi, Ota Štorch, Míla Drunecká, Vratislav a Šárka Langerovi, Jaroslav Šonský, Blanka a Stellan Karlssonovi.
Ti, kdo by měli zájem podpořit finanční i jinou pomocí natáčení dalších dílů (nebo zpětně i tohoto prvního, švédského), prosíme, kontaktujte Ing. Martinu Fialkovou – tel. a e-mail viz výše, případně redakci Českého dialogu – kontakty viz tiráž časopisu. Stejně tak nás mohou kontaktovat i představitelé krajanských spolků či jiných organizací, které by měly zájem o natočení podobného dokumentu v zemi, kde žijí.
Martina FialkováHow to contribute
The Czech Dialogue exists thanks to voluntary financial donations from people from all over the world.
Even you have the opportunity to contribute to its administration with any amount.

Všechny moje Ameriky - I. Cali
Reportáže z atraktivních míst San Franciska, Los Angeles, San Diega, Orange County a dalších střídají příběhy českých osobností. Najdeme tu jména novináře Jožky Pejskara, spisovatele Jana Beneše, skladatele, fotografa a dobrodruha Eduarda Ingriše, prof. Ivo Feierabenda a jeho otce, politika z první republiky Ladislava, který se zasloužil o zemědělské družstevnictví, profesorky, klavíristky a výrazné vlastenky Marie Dolanské, příběh rodiny Georginy Teyrovské, která se musela se svým manželem Eduardem v roce 1949 proplazit přes hranici, když jim komunisté zabavili nejznámější pražskou barvírnu a šlo jim o život.
Je tu i částečný příběh Jiřího Voskovce, který prožíval své poslední roky v mohavské poušti.
Samozřejmě je zde také putování po stopách Jacka Londona, který zde v mládí kradl ze sádek ústřice, ale v pozdějším věku své úspěšné spisovatelské kariéry si postavil pěkný dům, který je dnes jeho muzeem a nedaleko je i jeho hrob. V přístavu Oakland má své náměstí, sochu Bílého tesáka, chatu dovezenou až z Aljašky a hospůdku, do které chodil.
Knížka představí i Jiřího Knedlíka, který v hlavním městě Sacramentu peče nejlepší lázeňské oplatky na světě, příběh bratra známého spisovatele Oty Ulče Gustava, zajímavé zážitky mladé spisovatelky Katky Dehningové a mnoha dalších.
Čtivé je vyprávění o minulosti i současnosti zdejšího Sokola, o tzv. Československém domečku, o několika Českých školách a školkách a v neposlední řadě o mladých lidech, kteří sem přišli až po roce 1989 a dobře se uplatnili.
Kniha má 144 stran a kromě černobílých fotografií v textu má několik barevných příloh.
Cena je 200 Kč v ČR, v zámoří 15 USD a v Evropě 10 EUR i s poštovným. Jak zaplatit sdělíme zájemcům při objednání.
Objednávejte na:
cesky-dialog@seznam.cz
nebo tel.: +420 739 091 057
Spřátelené instituce
- Anlet
- Beseda - Belgie
- Czechevents.net
- Czechfolks.com Plus
- Czechoslovakstalks.com
- Časopis Čechoaustralan
- Česká centra
- Česká škola bez hranic
- Český výrobek
- Demokratický klub
- Jana Garnsworthy DipTrans IoLET
- krajane.net
- Libri prohibiti
- Nový domov, Toronto
- Průvodce Rychnovem
- Rádio Perth
- Rádio Praha
- Velehrad