Vzácné housle v Obecním domě v Praze

9-10 2009 Kultura česky
obálka čísla

Výstavu unikátních mistrovských houslí ze soukromých sbírek několika evropských zemí v Obecním domě zahájil galakoncert J. Svěceného. Součástí expozice jsou dobové dokumenty, film Čtvero ročních dob Pražského hradu i ukázky z houslařské dílny. J. Svěcený, který je kurátorem výstavy, provede návštěvníky při pěti komentovaných prohlídkách během října a listopadu. K vidění zde je na 50 vzácných exponátů, z nich 40 jsou mistrovské nástroje.

Představí se zde proslulé zahraniční nástroje, ale především i slavné české housle. Například velmi cenný nástroj z dílny Kašpara Strnada nebo další od slavného pražského houslaře Ferdinanda Augusta Homolky. Mnohé z nich jsou v držení různých umělců, kteří na ně běžně hrají. V době výstavy se bez nich tudíž musí obejít a použít jiný nástroj, což samo o sobě ukazuje na jedinečnost výstavy. Nejstarší nástroje jsou z počátku 18. století, nejmladší housle byly vyrobeny vloni.

Kromě vzácných houslí jsou vystaveny i vzácné francouzské smyčce, protože jak známo, nejslavnější houslaři pocházeli s Itálie, avšak nejlepší smyčce vznikaly vždy ve Francii, říká Jaroslav Svěcený, který na projektu pracoval přes dva roky.

Po dobu trvání výstavy se uskuteční komorní koncerty v klubu Violino. Při závěrečném koncertu v listopadu přednese J. Svěcený a jeho hosté s komorním orchestrem Virtuosi Pragenses skladby Bacha, Bendy, Vivaldiho. Na koncertech bude hrát na nástroje z výstavní kolekce.

Výstava trvá do 30. listopadu

Maf

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012