Česko-brazilské historicko-umělecké styky

ZVĚDAVOST VÍTĚZÍ NAD NEVĚDOMOSTÍ
Brazílie a její poznání nepřímé a na dálku
Kromě přirozeného ústního šíření zpráv o objevu Ameriky, a v jejím rámci Brazílie, nás musejí zaujmout úvodem první písemné, zejména tištěné informace v češtině o těchto událostech. Jako doklady počátečního seznamování jeví se zejména „intelektuální“ cesty prostřednictvím map a knih, jež patří do tohoto poznávání na dálku, které je odpovědí na objev nové země Portugalci v roce 1500. V českých sbírkách se zachovala dlouhá řada map a glóbů, které zachycují tvářnost Brazílie v mezích dobového poznání. Snad nejvýznamnější podíl na uvědomování si nové obrovské země měly mapy, a to zejména z amsterdamské dílny vedené Claeszem Janszem Visscherem. K nim se připojují glóby, které i dnes najdeme ve většině klášterních knihoven a určitě zdobily i mnohé aristokratické a měšťanské knihovny či domácnosti.
Mapa Brazílie se v jednom případě dostala až na kazatelnu, s obrazem Nového světa se tak mohli seznámit i obyčejní lidé neznalí písma. Současně se povědomí o novém kontinentu projevuje na architektonické výzdobě kostelů i šlechtických sídel, když se Amerika a indiáni (jako ztělesnění „dobrého divocha“) stávají námětem pro fresky a sochy. Jejich znázornění kolovala v četných grafických listech. Zajímavá je skutečnost, že Amerika je nejprve prezentována jako divoška (indiánka) a později nabývá rysů velké dámy. Pokud jde o knihy, nejen v českých klášterních a šlechtických knihovnách najdeme knihy o Brazílii v nejrůznějších jazycích (německy, holandsky, latinsky, francouzsky apod.), ale i v Brazílii se dochovaly knihy vytištěné v Čechách. Docházelo tedy k výměně informací, zejména díky jezuitům, kteří, jak uvidíme v následujících kapitolách, drží jednoznačný primát v poznávání Ameriky, a to nejen v českých zemích.
Holandská Brazílie
Jak vyplynulo z předcházející kapitoly, významným přínosem pro poznání Brazílie v českých zemích byly zejména holandské materiály (dílna Claesze Jansze Visschera). Šlo o poznání z první ruky, neboť Holanďané se pokusili, bez dlouhodobého úspěchu, Brazílii dobýt (zůstal jim jen pruh dnešního Surinamu). Právě s nimi se dostali do Brazílie první doložení Češi, lékař Šimon Kohout de Lichtenfeld a voják Jiří Kryštof Kaplíř ze Sulevic. I když jejich osudy jsou zdokumentovány, oba padli ve vojenském střetnutí, jejich působení nepřineslo pro naše poznání nic.
Jako zdroj informací zůstávají tedy především mapy, které se dodnes dochovaly v nejedné sbírce. V duchu tehdejší doby mapy přinášely i grafické informace o krajině a jejích obyvatelích. Protože Holanďané s sebou vezli také malíře, aby dokumentovali nově dobývanou zemi, stalo se, že několik obrazů, jednoho z nich, Franse Posta se dostalo i do českých sbírek. Jedna z nejúplnějších informací o nezkrotné přírodě, považované tehdy za rajskou, se dostala do arcibiskupského paláce v Praze, kde dodnes tvoří součást výzdoby. Jde o tapisérie zvané Nová Indie (tj. Amerika). Podle kreseb a maleb Franse Posta a Alberta van Eckhout je na objednávku biskupa Příchovského provedl francouzský designér Françoise Desportes.
Život a dílo českého jezuity Samuela Fritze (1654-1725) | První mapa řeky Amazonky
První významnou českou stopu na brazilské půdě zanechal až jezuita Samuel Fritz. Narodil se v Trutnově roku 1654 a jako Čech byl zaregistrován na univerzitních studiích. 3. 6. 1683 žádal o vyslání na misie; přes Cartagenu přicestoval roku 1685 do Quita, aby dále pokračoval do provincie Horní Maraňón k indiánům kmene Omáguas, mezi nimiž pracoval 20 let. Založil téměř 40 misií. Počátkem roku 1689 Fritz podnikl cestu po proudu Amazonky, během níž onemocněl a musel vyhledat pomoc v Pará. Avšak guvernér považoval Fritze za španělského špiona a uvěznil ho; z vězení se dostal až na rozkaz portugalského krále po 18 měsících, do své misie se tak vrátil až roku 1691. Tato zkušenost z něj učinila ochránce indiánů a obránce práv španělského krále v územním konfliktu s Portugalskem. O všem si psal deník, který je dodnes zdrojem informací o životě indiánů. Na základě svých měření prováděných během výpravy také zhotovil první přesnou mapu Amazonky a jejího povodí. Roku 1691 vyšla tiskem a na počátku 18. století se dočkala nového vydání. Fritz zemřel roku 1725 ve vesnici Jéberos (dnešní Peru).
(Pokračování příště)Pavel Štěpánek (Prof. Dr.)
Jak přispět na provoz
Český dialog vzniká díky dobrovolným finančním příspěvkům lidí po celém světě.
I vy můžete přispět na jeho provoz libovolnou částkou.
Jak publikovat článek
Po domluvě je možné publikovat na stránkách vlastní texty!
inzerce

Eva Střížovská
Howdy from Texas II
Češi v Texasu jsou výrazná a specifická komunita, která žije v tomto státě USA již od 19. století.
Reportážní česko-anglická publikace šéfredaktorky Českého dialogu.
Brožovaná publikace, 184 stran, cena v ČR 200 Kč + poštovné, objednávejte na: strizovska@seznam.cz
(ceny a platby pro zahraničí sdělíme)
Spřátelené instituce
- Anlet
- Beseda - Belgie
- Czechevents.net
- Czechfolks.com Plus
- Czechoslovakstalks.com
- Časopis Čechoaustralan
- Česká centra
- Česká škola bez hranic
- Český výrobek
- Demokratický klub
- Jana Garnsworthy DipTrans IoLET
- krajane.net
- Libri prohibiti
- Nový domov, Toronto
- Průvodce Rychnovem
- Rádio Perth
- Rádio Praha
- Velehrad