Zvoňa na Beskydě

9-10 2009 Kultura česky
obálka čísla

Po jakém chodníčku jde člověk s talentem od boha, aby se z něj stal dobrý muzikant? Aby se z něj stal člen kapely a dokonce primáš?

Frýdlantská muzika Kotků vznikla původně, stejně jako jiné, z hluboké potřeby rodinného muzicírování. Tuto tradici zahájili již dědové a pradědové rodiny. Jedním ze zakladatelů rodinné kapely byl IGNÁC KOTEK, Bohem obdařený muzikant, u něhož na samém počátku 20. století zapisoval lidové písně rodák z nedalekých Hukvald, světově proslulý skladatel Leoš Janáček. Cimbálová muzika Kotci léta působila a působí v malebné krajině samého srdce Beskyd – ve městě Frýdlant nad Ostravicí. Kraj i místo, tradice a folklor dotvářejí charakter každého zdejšího člověka. Citlivého muzikanta zvláště. Pod jejich vlivem on vtiskuje nezaměnitelný ráz textům a melodice svých písní a skladeb. Muzikantem z rodiny Kotků, obdařeným stejně jako Ignác a navíc hudebně vzdělaným, který měl a má zásadní podíl na vzniku a vývoji repertoáru a na vnímání lidové muziky ostatními, byl a je ŠTĚPÁN KOTEK, dlouholetý primáš. Člověk s širokým rozhledem, s osobitým názorem na folklor jako celek a na folklórní interpretaci (jednu píseň dokáže zahrát a zazpívat třeba deseti způsoby). Člověk, naslouchající srdcem. Jeho dcera, bravurní houslistka HANA KOTKOVÁ si jeho odkaz nese v sobě. Štěpán Kotek uvedl kapelu do povědomí široké veřejnosti každoročními letními večery při cimbálu. Zájem o ně se znásobil vystoupeními pěveckých a hudebních talentů, ale i vzácných hostů, např. Jana Rokyty a synů (mistrů na cimbál) či virtuózního Jožky Gýni a jeho kapely (vystupujících ve filmech). Několik posledních let je po Štěpánovi primášem ALEŠ JÍLEK. Muzika Kotků není tedy již ryze rodinným tělesem, „…i když muzikanti jsou vlastně taková jedna rodina, ať jsou odkudkoliv“ (slova primáše), a generačně se její sestava obměňuje.

Cimbálová muzika KOTCI od svých počátků byla a zůstává pojmem. Její popularita spolu se zájmem veřejnosti neustále roste. V letošním létě hostovala ve francouzské Bretani, kam je pozvána znovu a jedná se i o účinkování v jiných státech. Jejich CD pod názvem Zvoňa na Beskydě představuje písně tak, jak je hrají živě, bez velkých úprav a vypůjčených sólistů. Vždyť hlasový fond i nástroje všech muzikantů (V. Skotnica-terc, V. Lepka-klarinet, M. Kotek, Š. Kotek a P. Domčík-violové kontry, D. Kotek-cimbál, J. Kotek-basa) a dvou zpěvaček (J. Němcová a J. Vrchlabská) jsou toho nejlepším důkazem i velkou devizou. A tak k srdci proudí „pěsničky“ pro mnohé známé, ale i takové, které k uchu často nepřiletí. Jsou poděkováním a dárekem všem lidem, kteří je mají rádi a dokáží jim naslouchat. Kromě Frýdlantské chasy zde musíme zmínit Františku Pituchovou, která na CD přispěla nejen svými písněmi (např. Slunečko vychodi, Hop nožičky přes kořeně), ale i svým nezaměnitelným lidovým vyprávěním. Stejně tak Štěpána Kotka, jehož přednes písně Forman je krásný a osobitý.

Podání písní na CD je čisté jako je talent od Boha i duše beskydského muzikanta.

Olga Szymanská

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012