Nová sezona Národního divadla

9-10 2009 Kultura česky
obálka čísla

Od počátku sezony proběhnou vzpomínkové akce ke 100. výročí úmrtí architekta Josefa Zítka (1832 – 1909) – malé sympozium ve zlaté kapličce a vzpomínkový akt s bohoslužbou v obci Lčovice. Chystají se výstavy: Měsíc Bukurešti v Praze (fotografie na piazzetě ND), Bedřich Smetana (ke dnu české státnosti a výročí skladatele), Divadlo a revoluce (ke dvacátému výročí revoluce) a Mikrosvět (vědecká fotografie v rámci týdne vědy a techniky). Vánoční trhy či dětský den.

Pro 127. sezonu poipravilo Národní divadlo kromi osvidčených titulu nikolik premiér

BALET představí na hlavní scéně taneční divadlo Faust (režie L. Vaculík) a známý příběh Othello (Y. Vamos). Znovu se objeví Oněgin (J. Crank). Hostovat budou taneční konzervatoře a další soubory. Domácí soubor se představí na zahraničních scénách a festivalech v Bratislavě a Číně, v jednání je Berlín a Sankt Petěrburg.

ČINOHRA uvádí hry s totožným tématem „krve a lásky“. Na hlavní scéně Žebráckou operu (režie I. Rajmont). Ve Stavovském divadle Kupce Benátského (M. Čičvák), Čaj pro pana senátora (L. Smoček) a Dogville (M. Krobot). V Divadle Kolowrat Blackbird a Zpověď prezidenta Emila Háchy – Historický monolog. Je součástí cyklu scénických čtení k okamžikům českých dějin: první Píšu ti z pekla – korespondence vězňů, doplněna poezií Jana Zahradníčka a Ivana Martina Jirouse, druhým Národní čítanka aneb Konkreténi (režie I. Rajmont), věnovaný Pavlovi Juráčkovi. Divadelně historické čtení Jan za chrta dán (J. Pokorný) na počest 150. výročí narození V. K. Klicpery. Nová scéna uvádí Čekání na Godota (M. Dočekal), Spasení a Co se stalo, když Nora opustila manžela (obé M. Dočekal). Je plánován zájezd činoherního souboru do Francie, výhledově do Japonska. Hostem činohry bude izraelské divadlo Cameri.

OPERA uvede ve zlaté kapličce premiéru představení Hry o Marii, Hoffmannovy povídky a Káťa Kabanová, ve Stavovském divadle Cosi fan tute a Idomeneo. Koncertní část zahájil orchestr ND na hlavní scéně Symfonií č. 8 G dur a Eposem o Gilgamešovi, uváděným k otevření letošní sezony, Salome. Dále chystá vystoupení mezzosopranistky Magdaleny Kožené a písňový recitál litevské sopranistky Violety Urmany. Stavovské divadlo uctí koncertem pěvce Pavola Breslika Mozartovy narozeniny 2010, chystá hudební velikonoční svátky a koncert s Jiřím Pavlicou a Hradišťanem. Všechny scény uvádějí ve svém repertoáru prověřené kusy.

Diváci mohou také na hlavní scéně vidět nedávno restaurovanou Hynaisovu oponu.

Olga Szymanská

National Theater in Prague Program for 2009 - 2010

Balet:

New Production of FAUST, OTHELLO and ONEGIN.

Drama:

BEGGAR’S OPERA, MERCHANT OF VENICE, DOGVILLE, WAITING FOR GODOT and others.

Opera:

New production of THE MIRACLES OF MARY (Hry o Marii), TALES OF HOFFMANN, and KATA KABANOVA. In the Estates Theater: COSI FAN TUTE AND INDOMENEO.

Olga Szymanska
Abstract by Marie Dolanska

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012