HARARE/BRUSEL

Ministři zahraničí Evropské unie včera rozhodli o tom, že uvalí ekonomické i politické sankce na autoritářský režim zimbabwského prezidenta Roberta Mugabeho. Ministři nařídili stažení třicetičlenného týmu evropských pozorovatelů z této africké země, který tu měl původně dohlížet na řádný průběh březnových prezidentských voleb. Rozhodnutí ministrů bylo přímou reakcí na nešetrné vyhoštění šéfa evropské pozorovací mise Pierra Schoriho ze Zimbabwe. Reagovat prý Evropskou unii přiměly i zcela čerstvé události. Rozvášněný dav několika stovek Mugabeho příznivců totiž včera odpoledne zdemoloval v Harare sídlo strany MDC - hlavního oponenta zimbabwského režimu. Sám Schori, který se jednání ministrů účastnil, přitom včera zastával názor, že Evropská unie má s Mugabeho vládou nadále vyjednávat, aniž by na něj uvalila sankce. Tento postup ale mininistři odmítli s tím, že trpělivosti s Mugabem již Evropa měla dost. Šéfové diplomacií se tak shodli na tom, že Evropská unie neposkytne Zimbabwe částku 128 miliónů eur, s kterou se pro Mugabeho vládu počítalo v letech 2002-2007. Členské země Evropské unie se také zavázaly, že nedovolí vstup prezidenta Roberta Mugabeho či jeho spolupracovníků na svá území. Zmražena byla i evropské konta tohoto diktátora a jeho blízkých. Postup Evropské unie včera odmítla jinak k Robertu Mugabemu kritická jihoafrická vláda, která jej označila za "politováníhodný" a "kontraproduktivní". Brusel kritizovala i nynější zimbabwská vláda. "Budeme jen štastní, když nám (Evropané) pomůžou k tomu, abychom je nemuseli navštěvovat a dělat s nimi obchody", cituje zimbabwský deník The Herald nejmenovaného představitele Mugabeho vlády.
How to contribute
The Czech Dialogue exists thanks to voluntary financial donations from people from all over the world.
Even you have the opportunity to contribute to its administration with any amount.

Všechny moje Ameriky - I. Cali
Reportáže z atraktivních míst San Franciska, Los Angeles, San Diega, Orange County a dalších střídají příběhy českých osobností. Najdeme tu jména novináře Jožky Pejskara, spisovatele Jana Beneše, skladatele, fotografa a dobrodruha Eduarda Ingriše, prof. Ivo Feierabenda a jeho otce, politika z první republiky Ladislava, který se zasloužil o zemědělské družstevnictví, profesorky, klavíristky a výrazné vlastenky Marie Dolanské, příběh rodiny Georginy Teyrovské, která se musela se svým manželem Eduardem v roce 1949 proplazit přes hranici, když jim komunisté zabavili nejznámější pražskou barvírnu a šlo jim o život.
Je tu i částečný příběh Jiřího Voskovce, který prožíval své poslední roky v mohavské poušti.
Samozřejmě je zde také putování po stopách Jacka Londona, který zde v mládí kradl ze sádek ústřice, ale v pozdějším věku své úspěšné spisovatelské kariéry si postavil pěkný dům, který je dnes jeho muzeem a nedaleko je i jeho hrob. V přístavu Oakland má své náměstí, sochu Bílého tesáka, chatu dovezenou až z Aljašky a hospůdku, do které chodil.
Knížka představí i Jiřího Knedlíka, který v hlavním městě Sacramentu peče nejlepší lázeňské oplatky na světě, příběh bratra známého spisovatele Oty Ulče Gustava, zajímavé zážitky mladé spisovatelky Katky Dehningové a mnoha dalších.
Čtivé je vyprávění o minulosti i současnosti zdejšího Sokola, o tzv. Československém domečku, o několika Českých školách a školkách a v neposlední řadě o mladých lidech, kteří sem přišli až po roce 1989 a dobře se uplatnili.
Kniha má 144 stran a kromě černobílých fotografií v textu má několik barevných příloh.
Cena je 200 Kč v ČR, v zámoří 15 USD a v Evropě 10 EUR i s poštovným. Jak zaplatit sdělíme zájemcům při objednání.
Objednávejte na:
cesky-dialog@seznam.cz
nebo tel.: +420 739 091 057
Spřátelené instituce
- Anlet
- Beseda - Belgie
- Czechevents.net
- Czechfolks.com Plus
- Czechoslovakstalks.com
- Časopis Čechoaustralan
- Česká centra
- Česká škola bez hranic
- Český výrobek
- Demokratický klub
- Jana Garnsworthy DipTrans IoLET
- krajane.net
- Libri prohibiti
- Nový domov, Toronto
- Průvodce Rychnovem
- Rádio Perth
- Rádio Praha
- Velehrad