* Z kalendáře vědeckých objevů a osobností: František Pošepný

Loni jsme si připomněli 170. výročí narození jednoho z mnoha českých vědců a objevitelů, jejichž práce byla oceněna mnohem dříve v zahraničí než doma, geologa a montanisty profesora Františka Pošepného. Do světové historie přírodních věd se zapsal jako jeden ze zakladatelů petrorafie – nauky, zabývající se studiem hornin. Přešel od pouhého popisování jejich minerálního a chemického složení, textury a struktury, také k poznávání genetického vývoje a položil tak základy moderní ložiskové geologie.
Narodil se 30. dubna 1836 v podkrkonošské Jilemnici, vystudoval přírodní vědy na pražské polytechnice a poté ještě Báňskou akademii v Příbrami, kam se později v roce 1879 na deset let znovu vrátil, tentokrát jako mimořádný a posléze řádný profesor geologie a analytické chemie. Mezitím však prošel, většinou ve státních službách (jako pracovník Říšského geologického ústavu ve Vídni, báňský geolog pro Uhry, montánní geolog ministerstva orby), bohatou praxí po celé tehdy rozsáhlé habsburské monarchii; mimo českých zemí působil především na Slovensku a v Sedmihradsku. Výbušná povaha, zábrany v práci ze strany majitelů dolů a neporozumění místních úřadů vedly k jeho častým osobním konfliktům a překládáním, přesto však všude shromáždil bohatý studijní materiál a své poznatky publikoval v odborných časopisech.
Na jejich základě také vyslovil převratnou teorii o vzniku rudných ložisek, kterou zpracoval ve stěžejním anglicky napsaném (nikdy do češtiny nepřeloženém) celoživotním díle „The Genesis of Ore-Deposis“, předloženém v roce 1893 na mezinárodním sjezdu inženýrů v Chicagu. Zde práce způsobila senzaci a získala autorovi značné mezinárodní uznání. Mimo tohoto ohlasu měla Pošepného výzkumná aktivita mimořádný význam rovněž pro české, zejména příbramské hornictví. Zpracoval rozsáhlé studie o příbramském rudném území, zabýval se i zlatonosnými rudami ve středních Čechách a řadou dalších konkrétních problémů.
Zdravotní potíže a četné neshody s rakouskou byrokracií vedly nakonec v roce 1889 k předčasnému odchodu prof. Pošepného do výslužby a přestěhování z Příbrami do Vídně, kde se mohl nerušeně věnovat další soukromé vědecké práci. Zemřel v Döblingu 27. března 1895.
(tes)How to contribute
The Czech Dialogue exists thanks to voluntary financial donations from people from all over the world.
Even you have the opportunity to contribute to its administration with any amount.
inzerce
Amerika II. aneb z deníčku vydavatelky
Tato kniha vzniká nyní na mém počítači. A je to bomba! Pracuji na ní jen chvílemi (což ovšem obnáší hodiny), protože hlavně denně dělám Český dialog. Ale oba tyto, jak by se dnes módně řeklo – projekty, jsou pro mne moc důležité. Časopis se snažím zlepšovat, přibyli v poslední době dobří autoři, přibývají čtenáři po celém světě…
A kniha? Bude o téměř třiceti letech časopisu, který jako jediný vydávaný z ČR vede léta dialog s Čechy doma i ve světě. Byly všelijaké pokusy jiných zdejších periodik ujmout se tohoto tématu, ale všechny ztroskotaly. Český dialog vytrval a to přes veškeré, a někdy opravdu velmi těžké překážky. Především v prvních ročnících, kterými nyní listuji a vybírám z nich perly, jsou velmi cenné články od autorů věhlasných jmen jako je Josef Škvorecký, Jaroslav Strnad, Alexander Tomský, Jiří Ješ aj., či neznámých, ale kteří napsali ze světa, kde žijí, zajímavé postřehy, ohlasy či názory. První ročníky byly opravdu mimořádně živé a dynamické. Po mé první cestě do daleké Austrálie v roce 1997 se začala českou společností šířit „blbá nálada“ a i ta je zde velmi plasticky vylíčena.
Kromě politiky jsou zde samozřejmě i moje cesty do světa za krajany. Napsala jsem o nich sice už pět knížek, ale ne o všem…tady to pokračuje. Například New York, Kanada, Jižní Amerika, Švédsko aj. A na webových stránkách budu ráda uveřejňovat některé ukázky a vy je, doufám, budete rádi číst. Budou nejspíš v rubrice OSTATNÍ, ale ještě před tím, než tam spadnou, tak na stránce hlavní.
Jestli budete mít o knížku zájem, už se můžete hlásit, promítnu do množství tištěných výtisků.
Eva Střížovská
Pište na cesky-dialog@seznam.cz
nebo volejte na tel. 739 091 057
Spřátelené instituce
- Anlet
- Beseda - Belgie
- Czechevents.net
- Czechfolks.com Plus
- Czechoslovakstalks.com
- Časopis Čechoaustralan
- Česká centra
- Česká škola bez hranic
- Český výrobek
- Demokratický klub
- Jana Garnsworthy DipTrans IoLET
- krajane.net
- Libri prohibiti
- Nový domov, Toronto
- Průvodce Rychnovem
- Rádio Perth
- Rádio Praha
- Velehrad