Jak jsem se setkala s Evičkou na poštovní známce

Lidské osudy a setkání jsou nevyzpytatelná. Všechno to začalo v Hlávkově koleji v Praze 2, kam se nastěhoval můj budoucí manžel, tehdy v r. 1937 student techniky. Seznámil se tam s mnohými dobrými studenty, mimo jiné se studentem biologie Ladislavem Haňkou. Oba mladí muži se spřátelili a zůstali v písemném styku i potom, kdy Němci zavřeli vysoké školy a zabrali studentské koleje.
Po válce se oba rozhodli odjet z vlasti, a tak se nakonec ocitli v USA – můj manžel v Bostonu, Massachusetts, a pan Haňka v Michiganu. V letech 1953 jsme se s manželem vydali autem na západ a chtěli jsme přejet celé Spojené státy. Tehdy už pan Haňka byl ženat a měl děti. Když se dověděl o našich plánech, pozval nás, abychom se u nich v Michiganu zastavili. To se také stalo. Poznali jsme celou milou rodinku a strávili u nich asi dva dny. Všimli jsme si, že měli na zdi pěkný zarámovaný obrázek – a to kopii té známé poštovní známky, na které je prezident Masaryk s malým krojovaným děvčátkem v náručí. Jelikož jsem ihned známku poznala, poznamenala jsem: „Kdopak asi byla ta dívenka v tom kroji? Často jsem o tom přemýšlela.“ A ejhle, paní Haňková odpověděla: „To vám mohu říci. Ta holčička, to jsem byla já. Byly mi asi tři roky.“
To bylo překvapení! A tak jsem se dověděla další detaily: Fotografie TGM s děvčátkem byla pořízena při návštěvě prezidentově ve Žďáru nad Sázavou v r. 1928. Na náměstí se sešlo hodně lidí, mezi nimi i Evička Neugebauerová s maminkou. Jelikož Evička v davu dospělých lidí nic neviděla, tak se od maminky vzdálila a došla si až na tribunu, aby viděla pana prezidenta pěkně zblízka. Pan prezident ji zvedl a zeptal se jí: „Kdepak máš maminku?“ A tak byl obrázek pořízen a maminka Evičky se také našla!
Později jsme se s Haňkovými už osobně nesetkali, ale věděli jsme o sobě a občas jsme si vyměnili lístek či dopis. Všichni jsme se stali členy Společnosti pro vědy a umění v USA – takže jsme občas četli či slyšeli o Haňkových a oni zase o nás.
Haňkovi dlouho bydleli a pracovali v Kalamazoo, Michigan. Dr. Haňka, mikrobiolog, pracoval pro Upjohn, Co. a paní Eva byla učitelkou jazyků. Dr. Haňka se mnoho let zajímal o osudy Hlávkovy koleje, kterou zabrali napřed nacisti a po nich komunisti a myslím, že se zasloužil o to, že kolej byla zase vrácena do studentské správy několik let po sametové revoluci. V posledních letech jsem už neměla s Haňkovými žádný kontakt, a tak nevím, jsou-li dosud živi. Velmi ráda ale na ně vzpomínám.
Marie DolanskáHow to contribute
The Czech Dialogue exists thanks to voluntary financial donations from people from all over the world.
Even you have the opportunity to contribute to its administration with any amount.
inzerce
Vracíme se k českým výrobkům

Oblíbená česká značka - firma změnila a obohatila k letošnímu roku svoji webovou stránku. Určitě se koukněte.
Jak potvrzují poslední výzkumy, Češi se rádi a čím dál častěji vracejí od nejrůznějšího zahraničního zboží k domácí produkci. Zjišťují, že je totiž mnohdy kvalitnější než ta z dovozu, na kterou se v 90. letech ze zvědavosti všichni vrhli. Mezitím u nás skončilo mnoho tradičních podniků, převálcováno čínskou a jinou levnou, ale většinou také nekvalitní konkurencí. V poslední dekádě ale nastává obrat k lepšímu - a nedávná mírná devalvace české měny tomu ještě přispěla. Zahraniční zboží se stává dražším a Češi opět nalézají kouzlo domácí produkce. Nejlepším důkazem toho jsou potravinářské „farmářské" trhy, které už několik let oživují náměstí a můžete na nich koupit krásnou a zdravou zeleninu a ovoce, mléčné i masné výrobky, ale i mnoho dalšího z tuzemských hospodářství. Vzniklo a vzniká i mnoho menších i větších firem, které navazují na tradici výroby těch, které v bouřlivé době transformace skončily. Ožily i české sklárny, některé textilky, nábytkářský průmysl, rozvíjejí se i úplně nové, moderní obory... Vše ale záleží na nás - koupíme? Pro snadnější orientaci, co je a co není domácí produkce, už existuje několik označení. Mezi nimi je nejnápadnější značka českého lvíčka - značka, kterou výrobcům uděluje po splnění určených kritérií Nadační fond ČESKÝ VÝROBEK, s nímž ČESKÝ DIALOG již řadu let spolupracuje.
Spřátelené instituce
- Anlet
- Beseda - Belgie
- Czechevents.net
- Czechfolks.com Plus
- Czechoslovakstalks.com
- Časopis Čechoaustralan
- Česká centra
- Česká škola bez hranic
- Český výrobek
- Demokratický klub
- Jana Garnsworthy DipTrans IoLET
- krajane.net
- Libri prohibiti
- Nový domov, Toronto
- Průvodce Rychnovem
- Rádio Perth
- Rádio Praha
- Velehrad