Václav Filip, Libuše Štědrá Potomci slavných vzpomínají

7-8 2009 Knihy česky
obálka čísla

V době, kdy má kdejaká hvězdička silné nutkání vydat své memoáry, je knižní trh přeplněn vzpomínkami. Tato kniha je však výjimečná a určitě v nich nemá žádnou konkurenci

Je to čtvrtá kniha, která má základ v televizním cyklu Potomci slavných, na jejichž oprávněné popularitě se pak na obrazovkách přiživily (a přiživují) podobně zaměřené cykly. Filip a Štědrá v ní však nabízejí mnohem víc informací, než by se do televizního pořadu vešlo. Také během let objevili nové souvislosti, našli dokumenty a nabízejí je čtenářům v krásné grafické podobě.

O kom si počteme? O hvězdě jménem Jakub Jan Ryba (1765- 1815), bez jehož mše Hej mistře si nedovedu představit Štědrý den. Jaké to asi bylo, když na venkovském kůru kostela ve Starém Rožmitále zazněly první tóny nádherné hudby? Jakub Jan Ryba byl výjimečnou osobností s nešťastným osudem. Rozložte si rodokmen života hudebního skladatele, budete na ten pás stylově zabarveného papíru potřebovat hodně velký stůl a čtěte... Budete si vážit práce autorů ještě mnohem víc. Já osobně znám „čtyřnásobného“ pravnuka J. J. Ryby od jeho dcery Marie Rozalie Anny. Jmenuje se Jakub Jan Pavel Kuhnel a potkali jsme se v redakci Lidové demokracie. Byl nadaným novinářem (který uměl hrát na kytaru a flétnu a vystudoval herectví na konzervatoři), pětkrát pracoval jako hlasatel v rozhlase (ale nikdy tam dlouho nevydržel), teď pracuje pro zahraniční stavební firmu. Jenže u Jakuba „nikdy“ neznamená opravdu „nikdy“ a tak se snad vrátí do kulturního světa, kde jeho maminka Jana byla velmi známou divadelní kritičkou.

V manželství operního pěvce Eduarda Hakena a herečky Marie Glázrové se narodila dcera Marie. Tuto velmi vzdělanou ženu jsem poznala v České televizi, kde pracovala jako dramaturgyně v redakci hudebního vysílání. Říkali jsme jí Maryčka a moc rádi jsme poslouchali, když se (vzácně) rozmluvila o životě se svými rodiči. Po revoluci dělala tiskovou mluvčí v České akademii věd a v té době se tam na Národní třídě konaly opravdu zajímavé besedy, koncerty i výstavy. Teď se Marie Hakenová-Ulrichová snaží kultivovat politickou kulturu v Praze 5. Ale co se divím – její rodiče byli také tvrdohlaví! Doufám jen, že si najde čas napsat o svých rodičích a o sobě knížku, jak to kdysi chystala s tatínkem.

Co ještě Filip a Štědrá objevili? Rodiny Ference Futuristy a Emana Fialy, historika Františka Palackého a spisovatele Františka Kožíka. Dočtete se o osudech rodu sochaře Josefa Mařatky a českého „Edisona“ Františka Křižíka. Číst o lidech, kteří jsou už dávno mrtví, není zbytečné. Zanechali po sobě stopu, kterou autoři objevují v jejich potomcích. Fakta jsou střídána osobními vzpomínkami, autoři vybírali z desítek tisíc fotografií... Jejich zanícení a pracovitost mám tu čest znát osobně mnoho let. Tedy nejen ti slavní, ale také oni nám sdělují, že život je škoda prolajdat.

Venda Šebrlová
Vydala Edice České televize

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012