Václav Filip, Libuše Štědrá Potomci slavných vzpomínají

V době, kdy má kdejaká hvězdička silné nutkání vydat své memoáry, je knižní trh přeplněn vzpomínkami. Tato kniha je však výjimečná a určitě v nich nemá žádnou konkurenci
Je to čtvrtá kniha, která má základ v televizním cyklu Potomci slavných, na jejichž oprávněné popularitě se pak na obrazovkách přiživily (a přiživují) podobně zaměřené cykly. Filip a Štědrá v ní však nabízejí mnohem víc informací, než by se do televizního pořadu vešlo. Také během let objevili nové souvislosti, našli dokumenty a nabízejí je čtenářům v krásné grafické podobě.
O kom si počteme? O hvězdě jménem Jakub Jan Ryba (1765- 1815), bez jehož mše Hej mistře si nedovedu představit Štědrý den. Jaké to asi bylo, když na venkovském kůru kostela ve Starém Rožmitále zazněly první tóny nádherné hudby? Jakub Jan Ryba byl výjimečnou osobností s nešťastným osudem. Rozložte si rodokmen života hudebního skladatele, budete na ten pás stylově zabarveného papíru potřebovat hodně velký stůl a čtěte... Budete si vážit práce autorů ještě mnohem víc. Já osobně znám „čtyřnásobného“ pravnuka J. J. Ryby od jeho dcery Marie Rozalie Anny. Jmenuje se Jakub Jan Pavel Kuhnel a potkali jsme se v redakci Lidové demokracie. Byl nadaným novinářem (který uměl hrát na kytaru a flétnu a vystudoval herectví na konzervatoři), pětkrát pracoval jako hlasatel v rozhlase (ale nikdy tam dlouho nevydržel), teď pracuje pro zahraniční stavební firmu. Jenže u Jakuba „nikdy“ neznamená opravdu „nikdy“ a tak se snad vrátí do kulturního světa, kde jeho maminka Jana byla velmi známou divadelní kritičkou.
V manželství operního pěvce Eduarda Hakena a herečky Marie Glázrové se narodila dcera Marie. Tuto velmi vzdělanou ženu jsem poznala v České televizi, kde pracovala jako dramaturgyně v redakci hudebního vysílání. Říkali jsme jí Maryčka a moc rádi jsme poslouchali, když se (vzácně) rozmluvila o životě se svými rodiči. Po revoluci dělala tiskovou mluvčí v České akademii věd a v té době se tam na Národní třídě konaly opravdu zajímavé besedy, koncerty i výstavy. Teď se Marie Hakenová-Ulrichová snaží kultivovat politickou kulturu v Praze 5. Ale co se divím – její rodiče byli také tvrdohlaví! Doufám jen, že si najde čas napsat o svých rodičích a o sobě knížku, jak to kdysi chystala s tatínkem.
Co ještě Filip a Štědrá objevili? Rodiny Ference Futuristy a Emana Fialy, historika Františka Palackého a spisovatele Františka Kožíka. Dočtete se o osudech rodu sochaře Josefa Mařatky a českého „Edisona“ Františka Křižíka. Číst o lidech, kteří jsou už dávno mrtví, není zbytečné. Zanechali po sobě stopu, kterou autoři objevují v jejich potomcích. Fakta jsou střídána osobními vzpomínkami, autoři vybírali z desítek tisíc fotografií... Jejich zanícení a pracovitost mám tu čest znát osobně mnoho let. Tedy nejen ti slavní, ale také oni nám sdělují, že život je škoda prolajdat.
Venda ŠebrlováVydala Edice České televize
Jak přispět na provoz
Český dialog vzniká díky dobrovolným finančním příspěvkům lidí po celém světě.
I vy můžete přispět na jeho provoz libovolnou částkou.
Jak publikovat článek
Po domluvě je možné publikovat na stránkách vlastní texty!
inzerce
Vracíme se k českým výrobkům

Oblíbená česká značka - firma změnila a obohatila k letošnímu roku svoji webovou stránku. Určitě se koukněte.
Jak potvrzují poslední výzkumy, Češi se rádi a čím dál častěji vracejí od nejrůznějšího zahraničního zboží k domácí produkci. Zjišťují, že je totiž mnohdy kvalitnější než ta z dovozu, na kterou se v 90. letech ze zvědavosti všichni vrhli. Mezitím u nás skončilo mnoho tradičních podniků, převálcováno čínskou a jinou levnou, ale většinou také nekvalitní konkurencí. V poslední dekádě ale nastává obrat k lepšímu - a nedávná mírná devalvace české měny tomu ještě přispěla. Zahraniční zboží se stává dražším a Češi opět nalézají kouzlo domácí produkce. Nejlepším důkazem toho jsou potravinářské „farmářské" trhy, které už několik let oživují náměstí a můžete na nich koupit krásnou a zdravou zeleninu a ovoce, mléčné i masné výrobky, ale i mnoho dalšího z tuzemských hospodářství. Vzniklo a vzniká i mnoho menších i větších firem, které navazují na tradici výroby těch, které v bouřlivé době transformace skončily. Ožily i české sklárny, některé textilky, nábytkářský průmysl, rozvíjejí se i úplně nové, moderní obory... Vše ale záleží na nás - koupíme? Pro snadnější orientaci, co je a co není domácí produkce, už existuje několik označení. Mezi nimi je nejnápadnější značka českého lvíčka - značka, kterou výrobcům uděluje po splnění určených kritérií Nadační fond ČESKÝ VÝROBEK, s nímž ČESKÝ DIALOG již řadu let spolupracuje.
Spřátelené instituce
- Anlet
- Beseda - Belgie
- Czechevents.net
- Czechfolks.com Plus
- Czechoslovakstalks.com
- Časopis Čechoaustralan
- Česká centra
- Česká škola bez hranic
- Český výrobek
- Demokratický klub
- Jana Garnsworthy DipTrans IoLET
- krajane.net
- Libri prohibiti
- Nový domov, Toronto
- Průvodce Rychnovem
- Rádio Perth
- Rádio Praha
- Velehrad