Nová kniha „To byla Milada Horáková“

Známá historička a spisovatelka literatury faktu Zora Dvořáková (*1934) kromě mnoha knih o významných osobnostech naší země (Masaryk,Tyrš, Klácel, Zítek, Myslbek) už jednu knihu o Miladě Horákové (1901 – 1950) napsala před lety spolu s Jiřím Doležalem (O Miladě Horákové a Milada Horáková o sobě, 2001). Ale krátce poté jí byl zpřístupněn z vyšetřovacích spisů ministerstva vnitra objemný fascikl s označením Materiál doličný. A v něm fotokopie písemných dokumentů, týkajících se Milady Horákové. Originály byly vydány její dceři Janě Kánské, která žije v USA.
V onom svazku byly ještě v zapečetěných obálkách další fotografie Milady Horákové, také její různé legitimace a průkazky a navíc i doklady, týkající se jejího muže Bohuslava Horáka (1889 – 1976). Zatímco ona byla odsouzena k trestu smrti a popravena v červnu 1950, on už v den zatčení své ženy v září 1949 uprchl do Německa a od roku 1954 žil v exilu v USA. Jejich dceři Janě se podařilo v roce 1968 vycestovat za otcem a v Pittsburgu se provdala za profesora ekonomie Karla Kánského.
Pro Zoru Dvořákovou znamenal tento nečekaný objev nový popud k sepsání druhé knihy s názvem To byla Milada Horáková (vydalo Nakl. Eva-Milan Nevole, Praha 2009, 192 str. A4 na křídovém papíře, 340 ilustrací barevných i černobílých). Autorce pomohli kromě dcery Jany Kánské (Horákové), televizní režisér Martin Vadas, farář Jiří Voříšek, Nadace Jana Klimenta, Klub Milady Horákové v Praze, Národní archiv, Ústav pro studium totalitních režimů, Archiv Čs. rozhlasu, Ústav soudního lékařství a ještě mnoho dalších a ochotných spolupracovníků.
Podařilo se uspořádat reprezentativní knihu, přitom obsahující kromě věcného výkladu a líčení životního osudu Milady Horákové, jejich bližních, zachytit dobovou atmosféru, v níž vyrůstala, studovala a pracovala, aby v dalším období byla vězněna nacisty za 2. světové války a po roce 1948 komunisty. Jednotlivé životní kapitoly provázejí portréty politiků a spolupracovníků včetně těch, které stihl stejný osud, jaký měla Milada Horáková. Nechybějí ani charakteristiky vyšetřujících „estébáků“, soudců a prokurátorů Josefa Urválka a Ludmily Brožové, která teprve v letošním roce byla odsouzena a v současné době si odpykává svůj zasloužený trest. Jde více o morální odsouzení těch, kteří vynesli tak těžké rozsudky nad celou skupinou spolu s Miladou Horákovou v nenávistně zinscenovaném procesu. Trest smrti – justiční vraždu vykonali ještě na Janu Váchalovi, Oldřichu Peclovi a Záviši Kalandrovi, zatímco Josef Nestával, Jiří Hejda, František Přeučil a Antonie Klinerová byli odsouzeni k trestu těžkého žaláře na doživotí, další Bedřich Hostička, Zdeněk Peška, Jiří Křížek, Františka Zeminová a Vojtěch Dundr k trestům těžkého žaláře od 15 do 28 roků.
Urny popravených byly nejprve uloženy v krematoriu v Praze- Strašnicích, v říjnu 1953 naráz odvezeny neznámo kam. Po letech se podařilo zjistit, že urny dvou ze čtveřice popravených – Oldřicha Pecla a Jana Buchala – byly tajně pohřbeny do společného hrobu v Praze- Motole, avšak stopa po urnách Milady Horákové a Záviše Kalandry zatím mizí. Proto Klub Milady Horákové zbudoval symbolický hrob a všech obětí obou totalit (nacistické a komunistické) na pražském Vyšehradě.
Máme v rukou vzácnou knihu o ženě, která se stala symbolem boje za svobodu a humanitní demokracii v naší zemi. Za všech okolností zůstala těmto postulátům věrná až do posledních chvil svého života.
Miroslav SíglJak přispět na provoz
Český dialog vzniká díky dobrovolným finančním příspěvkům lidí po celém světě.
I vy můžete přispět na jeho provoz libovolnou částkou.
Jak publikovat článek
Po domluvě je možné publikovat na stránkách vlastní texty!
inzerce
Amerika II. aneb z deníčku vydavatelky
Tato kniha vzniká nyní na mém počítači. A je to bomba! Pracuji na ní jen chvílemi (což ovšem obnáší hodiny), protože hlavně denně dělám Český dialog. Ale oba tyto, jak by se dnes módně řeklo – projekty, jsou pro mne moc důležité. Časopis se snažím zlepšovat, přibyli v poslední době dobří autoři, přibývají čtenáři po celém světě…
A kniha? Bude o téměř třiceti letech časopisu, který jako jediný vydávaný z ČR vede léta dialog s Čechy doma i ve světě. Byly všelijaké pokusy jiných zdejších periodik ujmout se tohoto tématu, ale všechny ztroskotaly. Český dialog vytrval a to přes veškeré, a někdy opravdu velmi těžké překážky. Především v prvních ročnících, kterými nyní listuji a vybírám z nich perly, jsou velmi cenné články od autorů věhlasných jmen jako je Josef Škvorecký, Jaroslav Strnad, Alexander Tomský, Jiří Ješ aj., či neznámých, ale kteří napsali ze světa, kde žijí, zajímavé postřehy, ohlasy či názory. První ročníky byly opravdu mimořádně živé a dynamické. Po mé první cestě do daleké Austrálie v roce 1997 se začala českou společností šířit „blbá nálada“ a i ta je zde velmi plasticky vylíčena.
Kromě politiky jsou zde samozřejmě i moje cesty do světa za krajany. Napsala jsem o nich sice už pět knížek, ale ne o všem…tady to pokračuje. Například New York, Kanada, Jižní Amerika, Švédsko aj. A na webových stránkách budu ráda uveřejňovat některé ukázky a vy je, doufám, budete rádi číst. Budou nejspíš v rubrice OSTATNÍ, ale ještě před tím, než tam spadnou, tak na stránce hlavní.
Jestli budete mít o knížku zájem, už se můžete hlásit, promítnu do množství tištěných výtisků.
Eva Střížovská
Pište na cesky-dialog@seznam.cz
nebo volejte na tel. 739 091 057
Spřátelené instituce
- Anlet
- Beseda - Belgie
- Czechevents.net
- Czechfolks.com Plus
- Czechoslovakstalks.com
- Časopis Čechoaustralan
- Česká centra
- Česká škola bez hranic
- Český výrobek
- Demokratický klub
- Jana Garnsworthy DipTrans IoLET
- krajane.net
- Libri prohibiti
- Nový domov, Toronto
- Průvodce Rychnovem
- Rádio Perth
- Rádio Praha
- Velehrad