Edvard Beneš

7-8 2009 Knihy česky
obálka čísla

U příležitosti letošního 125. výročí Edvarda Beneše připravila Mladá fronta nové vydání dosud nepřekonaného jednosvazkového politického životopisu druhého československého prezidenta.

Objevná, neotřelá, svižná a v mnohém provokativní – taková je kniha s názvem Edvard Beneš – politický životopis z pera významného britsko-českého historika a emeritního oxfordského profesora Zbyňka Zemana.

Třebaže od prvního vydání této vynikající biografie uplynulo již 9 let, během nichž bádání o osobnosti druhého československého prezidenta chvályhodně pokročilo, je Zemanova kniha i nadále považována za nejlepší jednosvazkovou práci na toto téma. Publikace nabízí nejen bravurní osobitou interpretaci bohaté pramenné základny, ale díky autorově vyzrálému literárnímu stylu také mimořádný čtenářský zážitek (což je o to obdivuhodnější, že šlo o vůbec první knihu, kterou profesor Zeman napsal v češtině). První vydání z roku 2000 bylo rychle vyprodáno a stejně úspěšný byl i dotisk z roku 2002.

Nové vydání obsahuje předmluvu profesora Roberta Kvačka, výběrovou bibliografii benešovských prací publikovaných po roce 2001 a částečně pozměněnou obrazovou přílohu.

Nové vydání dosud nepřekonaného jednosvazkového politického životopisu druhého československého prezidenta.

299 Kč, vázaná s přebalem,
448 stran + 16 stran příloh

Možno objednat přímo v Mladé
frontě nebo i přes naši redakci

Více o autorovi:

Profesor Zbyněk Zeman (*1928) se narodil v Československu, nicméně většinu života strávil ve Velké Británii. Působil na několika britských vysokých školách, od počátku 80. let byl profesorem evropské historie na univerzitě v Oxfordu. Dnes žije v Praze. Výsledkem jeho badatelské práce je celá řada knih, například The Breakup of the Habsburg Empire 1914-1918 (1961), Nazi Propaganda (1964), Prague Spring (1969), A Diplomatic History of the First World War (1971), The Masaryks (1976), Selling the War: Art and Propaganda in World War II (1978), Heckling Hitler: Caricatures of the Third Reich (1984) či The Making and Breaking of Communist Europe (1991), která vyšla česky v nakladatelství Mladá fronta pod názvem Vzestup a pád komunistické Evropy v roce 1998. Česky vyšla též Zemanova kniha (napsaná společně s W. Scharlauem) Alexander Parvus-Helphand /Muž, který financoval Lenina. K posledním pracím patří Urangeheimnise. Das Erzgebirge im Brennpunkt der Weltpolitik 1933–1960 (s Rainerem Karlschem 2002), jež byla vloni publikována v anglické verzi jako Uranium Matters. Central European Uranium in International Politics 1900–1960.

(…) Edvard Beneš je těžké téma. Výrazná a zároveň složitá politická osobnost působící v nijak lehké době, zastupující a pak i řídící stát, který do narozeninového vínku dostal a také si vytvářel mnohá protivenství. Nesnadný úděl měli oba, Beneš a Československo: patřili k sobě bytostně a do dějin vešli nepřehlédnutelně. Beneš proto potřebuje i si zaslouží vážné portréty, které nebudou jen příležitostnou publicistikou. Má jich málo, tím více každý opravdový zasluhuje pozornost a ocenění. Takovým je biografie z pera Zbyňka Zemana, jíž se právem dostává nového vydání. Čtenáři je určitě uvítají.

Prof. Robert Kvaček
(Ústav český dějin FF UK)

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012