Edvard Beneš

U příležitosti letošního 125. výročí Edvarda Beneše připravila Mladá fronta nové vydání dosud nepřekonaného jednosvazkového politického životopisu druhého československého prezidenta.
Objevná, neotřelá, svižná a v mnohém provokativní – taková je kniha s názvem Edvard Beneš – politický životopis z pera významného britsko-českého historika a emeritního oxfordského profesora Zbyňka Zemana.
Třebaže od prvního vydání této vynikající biografie uplynulo již 9 let, během nichž bádání o osobnosti druhého československého prezidenta chvályhodně pokročilo, je Zemanova kniha i nadále považována za nejlepší jednosvazkovou práci na toto téma. Publikace nabízí nejen bravurní osobitou interpretaci bohaté pramenné základny, ale díky autorově vyzrálému literárnímu stylu také mimořádný čtenářský zážitek (což je o to obdivuhodnější, že šlo o vůbec první knihu, kterou profesor Zeman napsal v češtině). První vydání z roku 2000 bylo rychle vyprodáno a stejně úspěšný byl i dotisk z roku 2002.
Nové vydání obsahuje předmluvu profesora Roberta Kvačka, výběrovou bibliografii benešovských prací publikovaných po roce 2001 a částečně pozměněnou obrazovou přílohu.
Nové vydání dosud nepřekonaného jednosvazkového politického životopisu druhého československého prezidenta.
299 Kč, vázaná s přebalem,
448 stran + 16 stran příloh
Možno objednat přímo v Mladé
frontě nebo i přes naši redakci
Více o autorovi:
Profesor Zbyněk Zeman (*1928) se narodil v Československu, nicméně většinu života strávil ve Velké Británii. Působil na několika britských vysokých školách, od počátku 80. let byl profesorem evropské historie na univerzitě v Oxfordu. Dnes žije v Praze. Výsledkem jeho badatelské práce je celá řada knih, například The Breakup of the Habsburg Empire 1914-1918 (1961), Nazi Propaganda (1964), Prague Spring (1969), A Diplomatic History of the First World War (1971), The Masaryks (1976), Selling the War: Art and Propaganda in World War II (1978), Heckling Hitler: Caricatures of the Third Reich (1984) či The Making and Breaking of Communist Europe (1991), která vyšla česky v nakladatelství Mladá fronta pod názvem Vzestup a pád komunistické Evropy v roce 1998. Česky vyšla též Zemanova kniha (napsaná společně s W. Scharlauem) Alexander Parvus-Helphand /Muž, který financoval Lenina. K posledním pracím patří Urangeheimnise. Das Erzgebirge im Brennpunkt der Weltpolitik 1933–1960 (s Rainerem Karlschem 2002), jež byla vloni publikována v anglické verzi jako Uranium Matters. Central European Uranium in International Politics 1900–1960.
(…) Edvard Beneš je těžké téma. Výrazná a zároveň složitá politická osobnost působící v nijak lehké době, zastupující a pak i řídící stát, který do narozeninového vínku dostal a také si vytvářel mnohá protivenství. Nesnadný úděl měli oba, Beneš a Československo: patřili k sobě bytostně a do dějin vešli nepřehlédnutelně. Beneš proto potřebuje i si zaslouží vážné portréty, které nebudou jen příležitostnou publicistikou. Má jich málo, tím více každý opravdový zasluhuje pozornost a ocenění. Takovým je biografie z pera Zbyňka Zemana, jíž se právem dostává nového vydání. Čtenáři je určitě uvítají.
Prof. Robert Kvaček(Ústav český dějin FF UK)
Jak přispět na provoz
Český dialog vzniká díky dobrovolným finančním příspěvkům lidí po celém světě.
I vy můžete přispět na jeho provoz libovolnou částkou.
Jak publikovat článek
Po domluvě je možné publikovat na stránkách vlastní texty!
inzerce
Vracíme se k českým výrobkům

Oblíbená česká značka - firma změnila a obohatila k letošnímu roku svoji webovou stránku. Určitě se koukněte.
Jak potvrzují poslední výzkumy, Češi se rádi a čím dál častěji vracejí od nejrůznějšího zahraničního zboží k domácí produkci. Zjišťují, že je totiž mnohdy kvalitnější než ta z dovozu, na kterou se v 90. letech ze zvědavosti všichni vrhli. Mezitím u nás skončilo mnoho tradičních podniků, převálcováno čínskou a jinou levnou, ale většinou také nekvalitní konkurencí. V poslední dekádě ale nastává obrat k lepšímu - a nedávná mírná devalvace české měny tomu ještě přispěla. Zahraniční zboží se stává dražším a Češi opět nalézají kouzlo domácí produkce. Nejlepším důkazem toho jsou potravinářské „farmářské" trhy, které už několik let oživují náměstí a můžete na nich koupit krásnou a zdravou zeleninu a ovoce, mléčné i masné výrobky, ale i mnoho dalšího z tuzemských hospodářství. Vzniklo a vzniká i mnoho menších i větších firem, které navazují na tradici výroby těch, které v bouřlivé době transformace skončily. Ožily i české sklárny, některé textilky, nábytkářský průmysl, rozvíjejí se i úplně nové, moderní obory... Vše ale záleží na nás - koupíme? Pro snadnější orientaci, co je a co není domácí produkce, už existuje několik označení. Mezi nimi je nejnápadnější značka českého lvíčka - značka, kterou výrobcům uděluje po splnění určených kritérií Nadační fond ČESKÝ VÝROBEK, s nímž ČESKÝ DIALOG již řadu let spolupracuje.
Spřátelené instituce
- Anlet
- Beseda - Belgie
- Czechevents.net
- Czechfolks.com Plus
- Czechoslovakstalks.com
- Časopis Čechoaustralan
- Česká centra
- Česká škola bez hranic
- Český výrobek
- Demokratický klub
- Jana Garnsworthy DipTrans IoLET
- krajane.net
- Libri prohibiti
- Nový domov, Toronto
- Průvodce Rychnovem
- Rádio Perth
- Rádio Praha
- Velehrad