Alfons Mucha: Mistr Belle Epoque

15. října 2009 – 24. ledna 2010
Uměleckoprůmyslové muzeum, Husova 14, Brnobr /> Kurátorka výstavy: Marta Sylvestrová
Po úspěšném putování výstavy děl Alfonse Muchy v Japonsku a výstavě v Budapešti, které uspořádala Moravská galerie, a kterou zde shlédlo přes 75 000 návštěvníků (viz ČD 5-6/2009), může se s výběrem z jeho malířské a grafické tvorby seznámit také veřejnost v Brně. Výstava Alfonse Muchy představí více než sto padesát stěžejních děl reprezentujících celý průřez Muchovou tvorbou: plakáty, kresby, pastely a akvarely, doplněné o fotografie a přípravné studie k Muchovým dekorativním zakázkám.
Vůbec první brněnská výstava plakátů Alfonse Muchy se uskutečnila v budově Uměleckoprůmyslového muzea ještě za autorova života v říjnu až listopadu 1936. Po dlouhém období, kdy byl význam Alfonse Muchy opomíjen, se o oživení zájmu o Muchovu plakátovou i malířskou tvorbu zasloužila brněnská historička umění Jana Smejkalová, která uspořádala v Moravské galerii v Brně výstavu Muchových plakátů v roce 1979 a následně s ročním odstupem zde představila i výběr z Muchova malířského díla.
Dne 14. července 2009 uplynulo 70 let od Muchova úmrtí. Výstava jeho díla se stane příležitostí připomenout význam světově proslulého umělce, pocházejícího z nedalekých Ivančic, který se v uměleckém prostředí Paříže na sklonku 19. století stal vedle Julese Chéreta a Henriho de Toulouse- Lautreca zakladatelem secesního uměleckého plakátu a významným propagátorem uměleckého stylu Art Nouveau, nazývaného ve spojitosti s jeho pařížskou tvorbou „le style Mucha“. Jeho šťastnou múzou se zvláštním řízením osudových okolností stala jedna z prvních hvězd populární kultury, francouzská herečka Sarah Bernhardt. Tvorba z období, kdy charisma této osudové ženy zářilo v Paříži propojeno s Muchovým dekorativním uměním, tvoří vrchol výstavy.
Návštěvníci mají po dlouhé době opět možnost spatřit jedinečná Muchova díla, jako například plakáty Gismonda a Dáma s kaméliemi pro divadelní představení, v nichž „božská Sarah“ předváděla evropskému i americkému publiku vrchol svého hereckého umění. Muchovy práce pro Sarah dodnes uchovaly kouzlo její osobnosti. Na přípravě výstavy se kromě Moravské galerie v Brně podílí Uměleckoprůmyslové museum v Praze a Nadace Alfonse Muchy.
Souběžně s výše uvedenou výstavou MG putuje nyní evropskými metropolemi i jiná výstava Alfonse Muchy, která pod názvem Retrospektiva představuje výběr ze všech oborů Muchovy tvůrčí činnosti. Exponáty byly zapůjčeny z mnoha významných světových sbírek. Po premiéře výstavy ve Vídni 12. 2. – 1. 6. 2009 v Österreichische Galerie Belvedere je tato výstava uváděna ve Francii, 20. 6. – 20. 9. 2009 v Musée Fabre v Montpellier, a poté bude v závěru roku k vidění v Mnichově, 9. 10. 2009 – 24. 1. 2010, Kunsthalle der Hypo-Kulturstiftung.
Text MG BrnoHow to contribute
The Czech Dialogue exists thanks to voluntary financial donations from people from all over the world.
Even you have the opportunity to contribute to its administration with any amount.
inzerce

Horálkovic rodina a zvířena II.
Autorka Eva Střížovská psala dosud hlavně o svém putování za krajany v zahraničí (pět knížek - Austrálie, Texas, Kalifornie atd.). Kromě toho uvedla v tiskový život poučné i zábavné publikace s názvem Český kalendář (22 ročníků).
Nyní vydává novou knížku. Je to druhý díl rodinné ságy prošpikované osobitým humorem. Knížka kromě rodinných příběhů zahrnuje i zkratkovité události doby od roku 1890 do současnosti.
Kromě mnoha černobílých fotografií v celé knize je několik barevných příloh a barevná obálka.
Cena brožované publikace je 200 Kč, v Evropě 10 EUR a v zámoří 10 USD i s leteckým poštovným.
Spřátelené instituce
- Anlet
- Beseda - Belgie
- Czechevents.net
- Czechfolks.com Plus
- Czechoslovakstalks.com
- Časopis Čechoaustralan
- Česká centra
- Česká škola bez hranic
- Český výrobek
- Demokratický klub
- Jana Garnsworthy DipTrans IoLET
- krajane.net
- Libri prohibiti
- Nový domov, Toronto
- Průvodce Rychnovem
- Rádio Perth
- Rádio Praha
- Velehrad