Anderleho lidskost

Celosezónní expozice (Dům U Kamenného zvonu) bravurního umělce prezentuje průřez jeho grafickou, malířskou i sochařskou tvorbou – s důrazem na přetrvávající tematiku věčného zápasu.
Grafika
JIŘÍ ANDERLE (1936) si po/nechal vliv studia malby u A. Pelce a grafiky u V. Silovského na Akademii výtvarných umění (1955 – 1961). Tehdy snad již věděl, že bude tvořit v cyklech. Východiska jeho díla objevíme v závěru studia – v prvních grafických listech Vesnické tancovačky: „unášejí“ expresívní a groteskně pointované postavy a tváře, důvěrně mu známé z hraní ve vesnické kapele (pozdější účast v Grafičance je logická). Za osmiletého působení v Černém divadle Jiřího Srnce s cestami po Evropě, Austrálii, Africe a Americe poznává různá prostředí a galerie, kontrastní tendence umění, sbírá, třídí, zaznamenává. V divadle si uvědomuje význam gesta, posunku, pohledu, což později uplatňuje v grafické tvorbě. Tu rozvíjí v cyklu Hlavy, který je zpola groteskní a zpola trýznivá evokace reality ve výstižné charakteristice. Bez kůže je obsahem a dějem hluboké, psychologicky obnažené téma vnějších i vnitřních momentů lidské existence. V grafikách Komedie realitu povznáší až k imaginativním vidinám a zároveň ozřejmuje základní motiv života, například v zárodečném pratvaru vejce, v obrysech hlav sílu myšlenky. Od konce šedesátých let tvoří reminiscence na grafické listy A. Dürera, a obrazů, především L.Granacha a na Dantovu Božskou komedii. V působivém experimentu tiskne 24 desek v jednom listu (Komedie 9 a 10). Od roku 1969 se Anderle stává asistentem Jiřího Trnky a Zdeňka Sklenáře na VŠUP. Vytváří Perspektivy, kde svou představivost snoubí s uměním minulosti v dialogu tradičních motivů a citací konkrétních děl velkých osobností (Dürera či Woitteaua). Kamasutra je intermezzem v inspiraci klasikou staré indické literatury v dialogu s moderností. O naléhavou výpověď pomocí citací a analogií ze starého umění jde ve Hrách (především Hra pro 122 osob). V oscilaci mezi drsnou, až krutou realitou současné doby a útěšnou evokací minulého času se autorova tvorba ubírá i v sedmdesátých letech. Na jedné straně cyklus Mezilidské vztahy (vrcholící Apassionatou) jako varovná metafora zkázy antického světa. Na druhé straně cyklus Portrét v času (především s tvářemi přátel či nejbližších) jako aktualizace starého umění. Obé precizní grafickou technikou, jež obemyká významové vrstvení poznatků a představ minulosti a úzce se váže na současnost. V autobiografických Interiérech (například Otevřené dveře) a současně ve Fragmentech mísí motivy starého umění i současného života (zdůrazněné perforací plochy či jejích okrajů).
Malba
Vedle grafiky vytváří Anderle soubory objektů: v souzvuku bílých a stříbrných odstínů usiluje o výtvarnou transpozici skladebného řádu a skrze něj o vyjádření vztahu k hudbě. Soustavně kreslí. Od osmdesátých let vstupuje do popředí malba a kresba, později asambláže v promyšlených, obsahově ucelených a výtvarně precizních kolekcích. Například Hommage či Zdání a skutečnost, v nichž se poprvé uplatňují fotografie s motivem postavy vojáka v proměnách času či v reminiscencích rodinné tradice. Názvy prosté, příkladně Voják a nevěsta, Voják dívka a rodiče, Voják, syn a žena, Voják a matka s děťátkem, Rodina v trávě, Elita mají hluboký lidský ponor a velkou působivost, jež zároveň souzní se vším kladným, co ještě nám zbývá. Antikou vydává autor svědectví o trvalých jistotách lidského rodu v dějinách lidstva – v symbolech a dějích, v postavách a jménech můžeme číst memento, které má stále co říci o událostech a úvahách nejsoučasnějších dnů. Malíř Anderle usiluje uplatnit širokou klaviaturu výrazových prostředků v záměrné orchestraci výsledného působení – v obrazech, inspirovaných verši Ovidiovými jako preludium s neustálým poselstvím antické kultury. Mění však úhel vidění v prožitku dramatických dějů v tušení zániku světa a ztroskotání řádu (Apokalyptická Antika). Umělec byl a je přesvědčen, že umění má výsostnou moc zahánět zlo, nad propastmi temna zbudovat klenbu jasu, trýznivou bolest přemáhat konejšivým smírem (na těchto představách magických sil je antika zakotvena). Proto ve vzepětí naděje a víry v budoucnost ve své tvorbě zdůrazňuje hodnoty, charakteristické pro cestu lidstva dějinami – to je i smyslem jeho cyklu Dialogy se starými mistry (evokujících obrazy Caravaggia, Cranacha, Ingrese).
Expozice
BATRACHOMYOMACHIA – ŽABOMYŠÍ A JINÉ VÁLKY 1959 – 2009 je výběrem z celoživotní tvorby Jiřího Anderleho, ve více dvoj/rovinách. Zmíněná grafická a malířská tvorba je rozdělena na část „historickou“ a „současnou“. Symbolicky propojena dominantním obrazem Tanec pod modrou oblohou (2006) i cyklem Trapné scény (tvořeným od roku 2007), dále sádrovými reliéfy, monumentálními plastikami (především zhmotněné negativní lidské typy), volnými plastikami Otisky celebrit (2008) a sousoším Lhostejnost (2009).
Tvorba Jiřího Anderleho měla a má, podle mne, výsostnou osobní dvoj/rovinu: účastného prožitku moderní doby a jejích dramatických dějů ve vlastní úzkosti a představách, v touze a snu, v patosu humanistického soucítění a stále varovného signálu. A to v hlubokém pochopení a tvůrčím rozvinutí klasických hodnot umění minulosti, přiblížených člověku současné doby.
V této dvoj/dimenzi aktuálnosti a nadčasovosti nachází Jiří Anderle smysl své tvorby. Její harmonie tkví ne ve vzájemném zápasu, ale ve vzájemném dialogu. Dialogu – ve světě tolikrát uznaného a oceněného – jemuž dává celosvětový rozsah a význam.
Olga SzymanskáHow to contribute
The Czech Dialogue exists thanks to voluntary financial donations from people from all over the world.
Even you have the opportunity to contribute to its administration with any amount.
inzerce
Amerika II. aneb z deníčku vydavatelky
Tato kniha vzniká nyní na mém počítači. A je to bomba! Pracuji na ní jen chvílemi (což ovšem obnáší hodiny), protože hlavně denně dělám Český dialog. Ale oba tyto, jak by se dnes módně řeklo – projekty, jsou pro mne moc důležité. Časopis se snažím zlepšovat, přibyli v poslední době dobří autoři, přibývají čtenáři po celém světě…
A kniha? Bude o téměř třiceti letech časopisu, který jako jediný vydávaný z ČR vede léta dialog s Čechy doma i ve světě. Byly všelijaké pokusy jiných zdejších periodik ujmout se tohoto tématu, ale všechny ztroskotaly. Český dialog vytrval a to přes veškeré, a někdy opravdu velmi těžké překážky. Především v prvních ročnících, kterými nyní listuji a vybírám z nich perly, jsou velmi cenné články od autorů věhlasných jmen jako je Josef Škvorecký, Jaroslav Strnad, Alexander Tomský, Jiří Ješ aj., či neznámých, ale kteří napsali ze světa, kde žijí, zajímavé postřehy, ohlasy či názory. První ročníky byly opravdu mimořádně živé a dynamické. Po mé první cestě do daleké Austrálie v roce 1997 se začala českou společností šířit „blbá nálada“ a i ta je zde velmi plasticky vylíčena.
Kromě politiky jsou zde samozřejmě i moje cesty do světa za krajany. Napsala jsem o nich sice už pět knížek, ale ne o všem…tady to pokračuje. Například New York, Kanada, Jižní Amerika, Švédsko aj. A na webových stránkách budu ráda uveřejňovat některé ukázky a vy je, doufám, budete rádi číst. Budou nejspíš v rubrice OSTATNÍ, ale ještě před tím, než tam spadnou, tak na stránce hlavní.
Jestli budete mít o knížku zájem, už se můžete hlásit, promítnu do množství tištěných výtisků.
Eva Střížovská
Pište na cesky-dialog@seznam.cz
nebo volejte na tel. 739 091 057
Spřátelené instituce
- Anlet
- Beseda - Belgie
- Czechevents.net
- Czechfolks.com Plus
- Czechoslovakstalks.com
- Časopis Čechoaustralan
- Česká centra
- Česká škola bez hranic
- Český výrobek
- Demokratický klub
- Jana Garnsworthy DipTrans IoLET
- krajane.net
- Libri prohibiti
- Nový domov, Toronto
- Průvodce Rychnovem
- Rádio Perth
- Rádio Praha
- Velehrad