Stalo se v červnu

7-8 2009 Slovo redakce česky
obálka čísla

1. června

V Českých Budějovicích byl vydražen obraz významné české malířky Toyen s názvem „Ile de Sein“ z roku 1950. Kupec za něj dal 6,6 mil. korun.

2. června

Celá země truchlí: na Floridě zemřel zpěvák Waldemar Matuška (67), jehož písničky znají celé generace a některé již zlidověly. Pohřeb se bude konat v Praze.

3. června

Komunisté se bouří, protože česká televize uvádí desetidílný dokumentární seriál Proces H – rekonstrukci přelíčení s Miladou Horákovou. Předseda bolševiků Vojtěch Filip tvrdí, že dílo je „primitivně antikomunistické“ a stranu před volbami do EU poškozuje.

4. června

Brněnská radnice se rozhodla vyškrtnout pomník vojákům Rudé armády ze seznamu kulturních památek.

5. června

Kardinál Miloslav Vlk tvrdě odsoudil strany a politiky, kteří způsobili pád české vlády v době jejího předsednictví v EU. Mínil tím sociální demokraty, komunisty, zelené a přeběhlíky z ODS.

6. června

Renomovaný španělský deník El País uveřejnil fotografii expremiéra Mirka Topolánka v rouše Adamově. Topolánek to označil za hrubý zásah do soukromí, ale připustil, že ve vile italského premiéra Berlusconiho byl.

8. června

V českých eurovolbách zvítězila pravice. Stejně se dařilo i ve většině ostatních zemí. Sociální demokraté dostali za odevzdané hlasy jen 16 mil. korun, očekávali o 44 mil. korun víc!

9. června

Strana zelených v Česku u voleb propadla a to stálo hlavu předsedu Martina Bursíka. Dobrovolně „ustoupil stranou“.

10. června

Od roku 1990 ukradli zloději v našich kostelech víc cenných předmětů, než co jich zmizelo za třicetileté války. Některé kostely byly vykradeny i dvacetkrát.

11. června

Šéf české Sněmovny Miloslav Vlček (ČSSD) vedl delegaci evropských politiků na Blízkém východě. Bylo ujednáno, že nebudou jednat s palestinským hnutím Hamas. Dohodu porušili jeho poradci Jan Kavan a Vladimír Laštůvka, kteří jednali bez Vlčkova vědomí.

12. června

Zrodila se nová politická strana – TOP 09. Jejím otcem se bývalý lidovec a exministr financí Miloslav Kalousek, mediální tváří exministr zahraničí Karel Schwarzenberg.

13. června

Věra Luxová, vdova po významném lidoveckém politikovi Josefu Luxovi, bude kandidovat do Poslanecké sněmovny. Má vylepšit pověst KDU-ČSL.

15. června

Český Krumlov slaví 500. výročí první písemní zmínky o městě. Byl mj. vysvěcen obnovený mariánský sloup.

16. června

Satelitní městečka s novými (skoro stejnými) domky většinou nejsou osázeny žádnými stromy. Lidé dávají přednost tújím, které jsou ozdobou hřbitovů, protože z nich nepadá listí...

17. června

Praha definitivně vzdala pořádání olympijských her v roce 2020. Na propagaci zatím utratilo město v čele s Pavlem Bémem 69 milionů korun.

18. června

Padesát let spravovala nejdůležitější památky hlavního města Pražská informační služba. Teď ji vystřídá soukromá firma ABL FM Services, která patří společnosti sponzorující pražskou ODS.

19. června

Do Česka přijede papež Benedikt XVI. Na brněnském letišti bude sloužit mši pro 120 tisíc lidí, pak pojede do Prahy a Staré Boleslavi, kde uctí památku sv. Václava.

20. června

Francouzský prezident Nicolas Sarkozy pochválil nového českého premiéra Jana Fischera, který vystřídal v předsednictví EU Mirka Topolánka. Na toho si údajně Sarkozy vůbec nepamatuje!

22. června

Do babyboxu odložila matka v severočeské Kadani dvouměsíčního chlapečka. Je to už dvacáté dítě, babyboxů je v Česku 25.

23. června

Před dvaceti lety se začala podepisovat petice Několik vět, která žádala dodržování lidských práv v Československu. Text až na drobné opravy pochází od Václava Havla. Do listopadu 1989 ji podepsalo 40 tisíc lidí, mezi nimi spousta populárních osobností.

24. června

Prezident Václav Klaus oznámil, že bude posledním, kdo v Evropě podepíše Lisabonskou smlouvu.

25. června

Začaly bleskové povodně, které devastují celou střední Evropu. Přívalové deště zaplavují Moravu i Čechy, lidé přicházejí o majetek, situace je nepředvídatelná a obrovské vlny ničí i betonové mosty. Hasiči a vojáci zachraňují lidi ze střech domů...

26. června

Komedie „Veselé paničky windsorské“ v režii Jiřího Menzla zahájila Letní shakespearovské slavnosti na Pražském hradě.

27. června

Předseda sociálních demokratů Jiří Paroubek prohlásil, že pokud jeho strana vyhraje podzimní volby do parlamentu, bude Česko více orientovat na Rusko a jeho prvním hostem bude Vladimír Putin.

29. června

Už žádné události nejsou důležité, všechny nás zajímají hlavně zprávy o povodních a lidech, kteří je prožili. Na povodňová konta posílají lidé třicetikorunové dárcovské SMS i peníze z účtů. Nevládní organizace i vláda pomáhají financemi i organizací záchranných prací. Jsou první mrtví, denně bleskové povodně ničí další vesnice a města.

30. června

Přehrada ve Vraném nad Vltavou je poslední hrází vltavské kaskády před Prahou. Podle odborníků povodeň městu nehrozí.

Připravila Venda Šebrlová

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012