Stalo se v květnu

2. května
Televizní stanice vypnuly technicky zastaralé analogové vysílání z pražského vysílače na Žižkově a přešly na digitální systém.
4. května
Summit EU–Japonsko řídil v Praze prezident Václav Klaus, který se na pracovním obědě potkal s novým premiérem Janem Fischerem. Japonského premiéra však v Praze vítal premiér v demisi Mirek Topolánek.
5. května
Největší bronzovou sochu, která byla v Česku odlita, si objednala slovenská vláda. Osm metrů vysoká postava připomíná největšího slovenského politika Milana Rastislava Štefánika, jednoho ze zakladatelů moderního Československého státu.
7. května
Kanada pohrozila, že kvůli velkému množství žadatelů o azyl znovu zavede pro české občany vízovou povinnost. Naše vláda namítla, že se nejedná o politické, ale ekonomické důvody odchodu především Romů. O azyl však požádala i šéfka romského vysílání Českého rozhlasu Anna Poláková.
9. května
Svůj postoj k odvolané Topolánkově vládě vyjádřil prezident Václav Klaus tím, že odstupující kabinet nepřijal (oproti zvyklostem) na Hradě a nepoděkoval ministrům za práci.
12. května
Čeští a slovenští dělníci rozmontovali Entropu – kontraverzní plastiku sochaře Davida Černého, která visela před ústředím bruselské rady EU.
13. května
Katolická církev podala ústavní stížnost kvůli vlastnictví katedrály sv. Víta na Pražském hradě. Spor trvá sedmnáct let a památka momentálně patří státu.
14. května
V nové české vládě zůstal jediný nevyměněný ministr: Michael Kocáb na Ministerstvu pro lidská práva.
15. května
Několik let odkládané státní maturity začnou příští školní rok. Studenti protestují, i když je zřejmé, že kvalita maturit na různých typech středních škol je dosud nesrovnatelná.
16. května
Prezident Václav Klaus prohlásil, že vláda Mirka Topolánka byla nejhorší za posledních dvacet let. Znovu tak vyostřil spory mezi Topolánkovým a proklausovským křídlem ODS, reprezentovaným primátorem Pavlem Bémem.
18. května
Sir Nicholas Winton, který zachránil před smrtí za II. světové války 669 československých dětí, se dožil 100 let. Na oslavu do Londýna přijely jeho „děti“ z celého světa a pomáhaly sfoukávat svíčky na dortu.
19. května
Program ODS pro podzimní volby do Poslanecké sněmovny pomohou připravit i zahraniční odborníci z Velké Británie, Německa a Izraele. V týmu bude celkem 1.400 lidí!
20. května
Za padesát let bude průměrný věk českého občana 50 let. To ovšem sebou nese i velký problém: jak stát seniory zabezpečí po finanční i zdravotní stránce.
21. května
Česká televize v rámci vysílání volebních spotů pustila do éteru i rasistický klip Národní strany, která v něm volá po definitivním řešení romského problému.
22. května
Rakouští občané nemají důvěru v české zdravotnictví a tak raději riskují velké problémy a čekají, až pro ně v případě onemocnění nebo úrazu přijede záchranka z domova.
23. května
Na předvolebních setkáních s voliči, kteří mají poslat naše zástupce do evropského parlamentu, je rušno. Na reprezentanty Sociální demokracie házejí mladí lidé, kteří se domlouvají přes internet, vajíčka.
25. května
KDU-ČSL nemá jasno, jakého bude mít předsedu. Strana se „proslavila“ tím, že se po volbách vždycky dohodla s vítězem o spolupráci.
26. května
Do Prahy se z New Yorku vrátil český pilot a přivezl si místo dárků nákazu prasečí chřipkou. Je prvním potvrzeným pacientem u nás.
27. května
Základní škola ve Valašském Meziříčí chtěla mít pro prvňáky dvě třídy – jednu z nich pro romské děti. Ty si měly během roku zvyknout na pravidelnou práci. Návrh neprošel jako rasistický...
28. května
Na pražském Smíchově se konal předvolební mítink, na kterém byl šéf sociální demokracie zasypán zatím největším množstvím vajec za posledních čtrnáct dní.
29. května
Tři roky trvala rekonstrukce vily druhého československého prezidenta Edvarda Beneše v Sezimově Ústí. Otevřena pro veřejnost byla v den 125. výročí jeho narození.
30. května
Vybrat nového generálního ředitele veřejnoprávní České televize bude těžké: dohadují se o tom politické špičky ODS a ČSSD. Na adepty se hledá špína a každý drb je dobrý...
Připravila Venda ŠebrlováHow to contribute
The Czech Dialogue exists thanks to voluntary financial donations from people from all over the world.
Even you have the opportunity to contribute to its administration with any amount.
inzerce

Eva Střížovská
Howdy from Texas II
Češi v Texasu jsou výrazná a specifická komunita, která žije v tomto státě USA již od 19. století.
Reportážní česko-anglická publikace šéfredaktorky Českého dialogu.
Brožovaná publikace, 184 stran, cena v ČR 200 Kč + poštovné, objednávejte na: strizovska@seznam.cz
(ceny a platby pro zahraničí sdělíme)
Spřátelené instituce
- Anlet
- Beseda - Belgie
- Czechevents.net
- Czechfolks.com Plus
- Czechoslovakstalks.com
- Časopis Čechoaustralan
- Česká centra
- Česká škola bez hranic
- Český výrobek
- Demokratický klub
- Jana Garnsworthy DipTrans IoLET
- krajane.net
- Libri prohibiti
- Nový domov, Toronto
- Průvodce Rychnovem
- Rádio Perth
- Rádio Praha
- Velehrad