Stalo se v květnu

7-8 2009 Slovo redakce česky
obálka čísla

2. května

Televizní stanice vypnuly technicky zastaralé analogové vysílání z pražského vysílače na Žižkově a přešly na digitální systém.

4. května

Summit EU–Japonsko řídil v Praze prezident Václav Klaus, který se na pracovním obědě potkal s novým premiérem Janem Fischerem. Japonského premiéra však v Praze vítal premiér v demisi Mirek Topolánek.

5. května

Největší bronzovou sochu, která byla v Česku odlita, si objednala slovenská vláda. Osm metrů vysoká postava připomíná největšího slovenského politika Milana Rastislava Štefánika, jednoho ze zakladatelů moderního Československého státu.

7. května

Kanada pohrozila, že kvůli velkému množství žadatelů o azyl znovu zavede pro české občany vízovou povinnost. Naše vláda namítla, že se nejedná o politické, ale ekonomické důvody odchodu především Romů. O azyl však požádala i šéfka romského vysílání Českého rozhlasu Anna Poláková.

9. května

Svůj postoj k odvolané Topolánkově vládě vyjádřil prezident Václav Klaus tím, že odstupující kabinet nepřijal (oproti zvyklostem) na Hradě a nepoděkoval ministrům za práci.

12. května

Čeští a slovenští dělníci rozmontovali Entropu – kontraverzní plastiku sochaře Davida Černého, která visela před ústředím bruselské rady EU.

13. května

Katolická církev podala ústavní stížnost kvůli vlastnictví katedrály sv. Víta na Pražském hradě. Spor trvá sedmnáct let a památka momentálně patří státu.

14. května

V nové české vládě zůstal jediný nevyměněný ministr: Michael Kocáb na Ministerstvu pro lidská práva.

15. května

Několik let odkládané státní maturity začnou příští školní rok. Studenti protestují, i když je zřejmé, že kvalita maturit na různých typech středních škol je dosud nesrovnatelná.

16. května

Prezident Václav Klaus prohlásil, že vláda Mirka Topolánka byla nejhorší za posledních dvacet let. Znovu tak vyostřil spory mezi Topolánkovým a proklausovským křídlem ODS, reprezentovaným primátorem Pavlem Bémem.

18. května

Sir Nicholas Winton, který zachránil před smrtí za II. světové války 669 československých dětí, se dožil 100 let. Na oslavu do Londýna přijely jeho „děti“ z celého světa a pomáhaly sfoukávat svíčky na dortu.

19. května

Program ODS pro podzimní volby do Poslanecké sněmovny pomohou připravit i zahraniční odborníci z Velké Británie, Německa a Izraele. V týmu bude celkem 1.400 lidí!

20. května

Za padesát let bude průměrný věk českého občana 50 let. To ovšem sebou nese i velký problém: jak stát seniory zabezpečí po finanční i zdravotní stránce.

21. května

Česká televize v rámci vysílání volebních spotů pustila do éteru i rasistický klip Národní strany, která v něm volá po definitivním řešení romského problému.

22. května

Rakouští občané nemají důvěru v české zdravotnictví a tak raději riskují velké problémy a čekají, až pro ně v případě onemocnění nebo úrazu přijede záchranka z domova.

23. května

Na předvolebních setkáních s voliči, kteří mají poslat naše zástupce do evropského parlamentu, je rušno. Na reprezentanty Sociální demokracie házejí mladí lidé, kteří se domlouvají přes internet, vajíčka.

25. května

KDU-ČSL nemá jasno, jakého bude mít předsedu. Strana se „proslavila“ tím, že se po volbách vždycky dohodla s vítězem o spolupráci.

26. května

Do Prahy se z New Yorku vrátil český pilot a přivezl si místo dárků nákazu prasečí chřipkou. Je prvním potvrzeným pacientem u nás.

27. května

Základní škola ve Valašském Meziříčí chtěla mít pro prvňáky dvě třídy – jednu z nich pro romské děti. Ty si měly během roku zvyknout na pravidelnou práci. Návrh neprošel jako rasistický...

28. května

Na pražském Smíchově se konal předvolební mítink, na kterém byl šéf sociální demokracie zasypán zatím největším množstvím vajec za posledních čtrnáct dní.

29. května

Tři roky trvala rekonstrukce vily druhého československého prezidenta Edvarda Beneše v Sezimově Ústí. Otevřena pro veřejnost byla v den 125. výročí jeho narození.

30. května

Vybrat nového generálního ředitele veřejnoprávní České televize bude těžké: dohadují se o tom politické špičky ODS a ČSSD. Na adepty se hledá špína a každý drb je dobrý...

Připravila Venda Šebrlová

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012