Proces s Miladou Horákovou a spol.

Od 31. května do 9. června se vysílání Českého rozhlasu Leonardo věnovalo politickému procesu z roku 1950. Deset komponovaných večerů přineslo autentické záznamy doplněné o současný pohled.
V roce 1950 ještě nevysílala televize, a tak jedinou možností, jak proces sledovat, byl poslech rozhlasových záznamů. Československý rozhlas každý den natáčel průběh jednání na magnetofonové pásy a v rámci zpravodajství vysílal takzvané reportážní záběry cenzurovaný sestřih dění u soudu. Denně zaznívaly z rozhlasových přijímačů hlasy prokurátora, soudců, obžalovaných. A nezůstalo jen u toho. Rozhlas denně zveřejňoval rezoluce „našich pracujících“, závodních a odborových organizací, požadujících pro „zrádce“ nejtěžší tresty.
Veškeré rozhlasové záznamy z procesu s Miladou Horákovou bylo možné si poslechnout poprvé po 59 letech.
Devadesátiminutové pořady Českého rozhlasu Leonardo nabídly nejprve příspěvek na určité téma (například o psychologii nátlaku nebo cenzuře), po nich zaznělo vysvětlení, co se daný den před soudem odehrávalo, a pak už následoval dobový záznam procesu. Do původního záznamu byly jen místy vloženy nově natočené medailonky obžalovaných, bez nichž by často nebyl zřejmý kontext dění.
Pořady jsou zaznamenány také na www.rozhlas.cz/proces, kde si je mohou přehrát i ti, kdo neměli možnost sledovat je v jejich vysílacím čase.
Tato informace byla převzata z webu Českého rozhlasu a mírně upravena.
Pozn. redakce: Souběžně byl vysílán i desetidílný televizní seriál režiséra Martina Vadase na stejné téma s názvem PROCES H, o kterém vám přinešeme informace příště.
Jiří Suchomel,Filip Rožánek
How to contribute
The Czech Dialogue exists thanks to voluntary financial donations from people from all over the world.
Even you have the opportunity to contribute to its administration with any amount.

Všechny moje Ameriky - I. Cali
Reportáže z atraktivních míst San Franciska, Los Angeles, San Diega, Orange County a dalších střídají příběhy českých osobností. Najdeme tu jména novináře Jožky Pejskara, spisovatele Jana Beneše, skladatele, fotografa a dobrodruha Eduarda Ingriše, prof. Ivo Feierabenda a jeho otce, politika z první republiky Ladislava, který se zasloužil o zemědělské družstevnictví, profesorky, klavíristky a výrazné vlastenky Marie Dolanské, příběh rodiny Georginy Teyrovské, která se musela se svým manželem Eduardem v roce 1949 proplazit přes hranici, když jim komunisté zabavili nejznámější pražskou barvírnu a šlo jim o život.
Je tu i částečný příběh Jiřího Voskovce, který prožíval své poslední roky v mohavské poušti.
Samozřejmě je zde také putování po stopách Jacka Londona, který zde v mládí kradl ze sádek ústřice, ale v pozdějším věku své úspěšné spisovatelské kariéry si postavil pěkný dům, který je dnes jeho muzeem a nedaleko je i jeho hrob. V přístavu Oakland má své náměstí, sochu Bílého tesáka, chatu dovezenou až z Aljašky a hospůdku, do které chodil.
Knížka představí i Jiřího Knedlíka, který v hlavním městě Sacramentu peče nejlepší lázeňské oplatky na světě, příběh bratra známého spisovatele Oty Ulče Gustava, zajímavé zážitky mladé spisovatelky Katky Dehningové a mnoha dalších.
Čtivé je vyprávění o minulosti i současnosti zdejšího Sokola, o tzv. Československém domečku, o několika Českých školách a školkách a v neposlední řadě o mladých lidech, kteří sem přišli až po roce 1989 a dobře se uplatnili.
Kniha má 144 stran a kromě černobílých fotografií v textu má několik barevných příloh.
Cena je 200 Kč v ČR, v zámoří 15 USD a v Evropě 10 EUR i s poštovným. Jak zaplatit sdělíme zájemcům při objednání.
Objednávejte na:
cesky-dialog@seznam.cz
nebo tel.: +420 739 091 057
Spřátelené instituce
- Anlet
- Beseda - Belgie
- Czechevents.net
- Czechfolks.com Plus
- Czechoslovakstalks.com
- Časopis Čechoaustralan
- Česká centra
- Česká škola bez hranic
- Český výrobek
- Demokratický klub
- Jana Garnsworthy DipTrans IoLET
- krajane.net
- Libri prohibiti
- Nový domov, Toronto
- Průvodce Rychnovem
- Rádio Perth
- Rádio Praha
- Velehrad