Proces s Miladou Horákovou a spol.

5-6 2009 Ostatní česky
obálka čísla

Od 31. května do 9. června se vysílání Českého rozhlasu Leonardo věnovalo politickému procesu z roku 1950. Deset komponovaných večerů přineslo autentické záznamy doplněné o současný pohled.

V roce 1950 ještě nevysílala televize, a tak jedinou možností, jak proces sledovat, byl poslech rozhlasových záznamů. Československý rozhlas každý den natáčel průběh jednání na magnetofonové pásy a v rámci zpravodajství vysílal takzvané reportážní záběry cenzurovaný sestřih dění u soudu. Denně zaznívaly z rozhlasových přijímačů hlasy prokurátora, soudců, obžalovaných. A nezůstalo jen u toho. Rozhlas denně zveřejňoval rezoluce „našich pracujících“, závodních a odborových organizací, požadujících pro „zrádce“ nejtěžší tresty.

Veškeré rozhlasové záznamy z procesu s Miladou Horákovou bylo možné si poslechnout poprvé po 59 letech.

Devadesátiminutové pořady Českého rozhlasu Leonardo nabídly nejprve příspěvek na určité téma (například o psychologii nátlaku nebo cenzuře), po nich zaznělo vysvětlení, co se daný den před soudem odehrávalo, a pak už následoval dobový záznam procesu. Do původního záznamu byly jen místy vloženy nově natočené medailonky obžalovaných, bez nichž by často nebyl zřejmý kontext dění.

Pořady jsou zaznamenány také na www.rozhlas.cz/proces, kde si je mohou přehrát i ti, kdo neměli možnost sledovat je v jejich vysílacím čase.

Tato informace byla převzata z webu Českého rozhlasu a mírně upravena.

Pozn. redakce: Souběžně byl vysílán i desetidílný televizní seriál režiséra Martina Vadase na stejné téma s názvem PROCES H, o kterém vám přinešeme informace příště.

Jiří Suchomel,
Filip Rožánek

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012