Přelomový příspěvek

3 2002 Ohlasy a názory česky
obálka čísla


Jelikož nám bylo oznámeno, že letošní rok bude přelomový, rozhodl jsem se i já přijít s trouškou do mlýna. A to z gruntu přelomově a bez zdržování:
Navrhuji zrušení všech zákonů, co jich kdy, jak naši bývalí komunističtí, poslanci vyplodili. Pro ty, kdo by se chtěli teď okamžitě čílit, mám důvod, který před víc než rokem objevně vyslovili dva poslanci při projednávání nového znění vyhlášky o silničním provozu. Dali se slyšet, že navrhovaná 50 km rychlost v uzavřených osadách je zbytečná, protože by ji stejně nikdo nedodržoval. Ano, kolegové posluchači, dejte ruku na srdce, kdo z vás alespoň jednou jejich osvícený a zkušeností poučený názor nepotvrdil?
A jelikož do národa řidičského patří valná část nositelů českého pasu, jsou silnice indikátorem stupňující se ignorace všeho, co se má anebo nesmí. Ještě před třemi lety se jen ty nejdrsnější povahy opovážily zaparkovat auto vedle již parkujícího, dnes je to prostý zvyk, před rokem se stěží někdo odvážil parkovat miláčka na chodníku, dnes se autem po chodnících z různých důvodů dokonce i jezdí. Průjezd jednosměrkou v protisměru je dnes prkotina, zatímco ještě před půl rokem jen drzé čelo parkovalo na přechodu pro chodce, dnes se z toho stává norma.
Napadá vás totéž co mě? Ano, že vyhláška je zbytečná. A nejsou zbytečné i testy řidičů, když jsou ty testy stejně vadné? A jděme dál. Nač další zákony, když se věřitel u soudu nedobere práva a když si musí najímat vymahače, aby dlužníka přiškrtili? Nejsou zbyteční soudci, kteří vyhlašují bankroty a řeší je, když zbankrotované podniky jakýmsi podivným řízením nikdy nejsou schopny dohledat nejen účetní knihy ale ani finance? A to, že majitel domu klidně vystěhuje podle své vůle nájemníka, a jindy zase neplatiče nájemného nemůže nikdo z bytu vyhodit? Nejsou zbytečné soudy, když je možné si na majitele domu najmout vraha?
A nač mít oddávací úřady, když se ukazuje, že ani ministr není odpovědný za svůj podpis pod úředním dokumentem? Nejsou vůbec zbytečné jakékoliv sliby a smlouvy, když se nedodržují? Ovšem, kromě té opoziční, která se vyplácí.
A opět ruku na srdce, vážení kolegové posluchači, kdo z vás nikdy nedal do kapsy či do pootevřeného úřednického šuplíčku úhlednou obálku, protože bez ní nešlo ani to nač jste měli právo_ A kdo nežehral na nepřízeň osudu, že nemá podobný teplý flíček, i když se všichni vespolek nahlas vehementně stavíme proti korupci? Takže, co zrušit korupci zrušením úředníků?
Bývalý totáč rozhodoval o všem kromě volného sexu. Naučili jsme se držet hubu a krok, a že se kradlo nahoře, kompenzovali jsme si to tím, že jsme potichu ukrádali tak, aby to nebylo nic proti ničemu. A naučili jsme se to dobře. "Kdyby se každej nechal chytit jako von, tak je celej národ v base," povídá hrdina filmu Vrať se do hrobu. A hle, národ zůstal na svobodě, i ten totáč přežil.
Odplynul, a s ním i strach z buzerace. Osvobozeni, jsme se mohli začít smát příkazům a svorně založili Divoký východ. Ti ubožáci, kteří se podle zákona dovolávali vrácení kdysi zbavené půdy, marně tloukli zákonem na dveře staronových ředitelů bývalých JZD, stejně jako se ztracení emigranti naivně dobývali do dveří svých bývalých bytů, zbavených kdysi ve prospěch státu, a obývaných těmi, kdo si za totáče dokázali oběhat bytový úřad. A když se oslavovaný premiér nechal slyšet, že peníze nesmrdí, začalo se kolo osudí roztáčett stále rychleji, až z něj začaly odpadávat tisícovky těch, co bláhově věřili, že vysoké úroky kampeliček založených pro dobro zakladatelů, jsou zárukou jejich vlastního bohatství.
Když na mě pře pár lety řidič z auta jedoucího proti mně po chodníku zařval "uhni, ty vole komunistický", rozčílil jsem se. Ale když na mě jiný mával pistolí, jen jsem se chladně otočil, protože jsem si zvykl. To už jsem věděl, že i prezidentova kolona může projíždět na červenou přes železniční přejezd, že soudkyně co kradla v samoobsluze mohla dál soudit, nepřekvapilo mě, že se právník, jenž díky zákonům, které také pomáhal tvořit, vysekává z krymu potenciální kriminálníky, hrdě přiznává, že ignoruje zákaz parkování proto, že u kanceláře nemá místo a díky příjmům se pokutám jen směje. A když jsem v televizi zaslechl soudce odsuzujícího premiéra za jakousi pomluvu, jak dodává "je to svobodný člověk, takže rozhodne sám jak se k rozsudku postaví" poznal jsem, že žijeme opravdu v zemi, která dosáhla totální svobody.
Tam, kde se kdysi člověk jako černý pasažér po dopadení styděl, se dnes hrdě směje revizorovi a tam, kde si kdysi děti hrávaly, pejskař hrdě venčí dogu. Nač tedy zákony, když je všichni sborově ignorujeme? A nač potom parlament, který má bránit zemi před chaosem? A když ne parlament, nač volby, když těm, kdo kandidují, jde stejně jen o ně samotné? Ať už vyznávají barvy kterékoliv strany?
Co tedy požádat vládu, ať oficiálně vyhlásí zrušení všech zákonů a tím i sebe samé, senátu, parlamentu, i posvátného stavu prezidentského? Ať oficiálně vyhlásí, že každý je sám osobně odpovědný za svůj krk, majetek i dobro svých dětí? Ať veřejně obnoví svaté hesloo, na které jsme si tak dlouho zvykali: kdo nekrade, okrádá rodinu?
Bláhový nápad. Který politik by páchal sebevraždu a dobrovolně se odřízl od moci, která tak chutná a tak nese? Proto jsem dospěl k rozhodnutí, že tento krok musíme udělat my. A právě v tomto přelomovém roce, kdy se nám jednou za pár let dává do ruky moc. Proto vás, kolegové posluchači, vyzývám k činu s přelomovými následky: volte jen stranu, která se zaváže, že po svém vítězství v přelomových volbách tohoto přelomového roku přelomově zruší nejen všechny zákony, ale po tomto historickém činu i sama sebe.
Pak teprve nastane krásný svět, kde si z ušetřených daní na vydržování volených ochránců sami budeme platit dobrodince, kteří nás každé pondělí ráno navštíví, aby vybrali výplatné a ubezpečili nás o své ochraně, budeme moci osobně sledovat jak svou funkci plní, nebudeme se muset krčit za pancéřovými dveřmi, a budeme moci v n ci klidně snít o tom, že se také my jednou staneme výběrčími. Budeme snít o tom, jak ti hloupí budou pracovat pro nás, zatímco my chytřejší víme jak na to, a ve dne se budeme snažit jak oblafnout tak vycházet vstříc těm, kdo jsou ještě chytřejší než my, protože mají větší klacek. Budeme to činit rádi a dobře, protože budeme vědět, že to je ten skutečný řád našeho světa, před kterým nám politikové za naše peníze každé ráno stavějí potěmkinskou kulisu státu právního a spravedlivého. Budeme žít konečně ve světě přetvářky, ve světě, který si zasloužíme, protože takoví jsme, takové si nás oni udělali.


Jiří Hanák

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012