Od krajanů v Západní Austrálii

Celé československé 20. století je poznamenáno útěky z vlasti. Kolik lidí odešlo celkem, je těžké určit, faktem však je, že česká a slovenská krajanská komunita v Austrálii bývá uváděna jako pátá nejsilnější na světě. Nejpočetnější je v Sydney a Melbourne, menší komunity jsou v okolí Canberry, Adelaide, Darwinu a Perthu – právě o té se chci zmínit.
Příjezdy poválečných uprchlíků do Austrálie začaly rokem 1949. Uprchlíci byli posíláni na australské území do lágrů, tady se učili anglicky a sháněli práci. Zároveň vzniká potřeba komunikovat, být jeden druhému blíž, rodí se myšlenka založit si vlastní klub. V Perthu byl jako první založen panem Josefem Kučíkem Spolek lidí dobré vůle. Bohužel neměl dlouhého trvání – lidé museli dojíždět z daleka a to bylo bez aut obtížné.
V srpnu 1968 zde založilo několik lidí Československý klub, který zakrátko čítal asi stovku platících členů. To už do Perthu dorazila vlna uprchlíků – osmašedesátníků. Při oslavě 28. října se zde konal večírek koncipovaný jako sbírka pro nové přistěhovalce. Ústřední výbor krajanské Čsl. Asociace v Austrálii a na Novém Zélandu se rozhodl poskytnout nově příchozím veškerou pomoc, aby nemuseli projít tak těžkými začátky jako poúnoroví emigranti.
Po rozdělení Československa na dva samostatné státy v roce 1993 si náš spolek ponechal v názvu „československý“. V North Perth Migrant Centre se jedenáct jeho členů sešlo 28. února 1995 a diskutovali především o postavení budovy čsl. klubu. Nadšení nechybělo, ale z projektu sešlo kvůli finanční situaci a nízkému počtu pouze 29 platících členů. Přesto jsme v této době pořádali množství akcí: společenské večery s promítáním českých a slovenských filmů, majáles, vepřové hody, maškarní bál aj. Na pořad přišla otázka nového jména sdružení – přijat byl návrh na Czech and Slovak Association in WA. Vznikl také časopis, který dostal název Klokan. Informoval o pořádaných akcích, přinášel zprávy z domova, po čase začal pořádat velmi úspěšnou soutěž o ceny „Poznej krásy své vlasti“.
Podle posledního sčítání lidu v roce 1996 žilo v Perthu 1049 krajanů z bývalého Československa. V září 1997 po velkých záplavách v České republice byla uspořádána mimořádná sbírka a její výtěžek 2020 dolarů byl zaslán na povodňové konto. Po další katastrofální povodni v srpnu 2002 se krajané v Západní Austrálii znovu podíleli na sbírce ve prospěch postižených oblastí.
V roce 2005 mimo jiné začalo vysílat rádio „Czech and Friends“. V listopadu 2006 byla na Edith Cowan University v Perthu instalována výstava „Český a slovenský exil v Austrálii“, v dubnu 2008 proběhl v Perthu i za účasti českých loutkářů mezinárodní loutkářský festival UNIMA 2008.
Máme dobré vztahy a spolupráci s našimi zastupitelskými úřady i úřady australskými. Účastníme se veřejného života i různých kulturních akcí. Mnohokrát jsme mezi sebou přivítali rodinné příslušníky z obou republik, stále častěji mezi nás chodí a podle možností pomáhají čeští a slovenští studenti, kteří na univerzitách v Perthu studují angličtinu. Pořádané akce dokazují, že udržujeme dodnes domácí tradice. Cítíme se být Čechy a Slováky, velice si však vážíme Austrálie a australského způsobu života. Časopis Klokan je pojítkem mezi členy sdružení, ale spojuje nás i s krajany v odlehlejších místech Západní Austrálie.
Z příspěvku Evy Peškové, PerthHow to contribute
The Czech Dialogue exists thanks to voluntary financial donations from people from all over the world.
Even you have the opportunity to contribute to its administration with any amount.

Všechny moje Ameriky - I. Cali
Reportáže z atraktivních míst San Franciska, Los Angeles, San Diega, Orange County a dalších střídají příběhy českých osobností. Najdeme tu jména novináře Jožky Pejskara, spisovatele Jana Beneše, skladatele, fotografa a dobrodruha Eduarda Ingriše, prof. Ivo Feierabenda a jeho otce, politika z první republiky Ladislava, který se zasloužil o zemědělské družstevnictví, profesorky, klavíristky a výrazné vlastenky Marie Dolanské, příběh rodiny Georginy Teyrovské, která se musela se svým manželem Eduardem v roce 1949 proplazit přes hranici, když jim komunisté zabavili nejznámější pražskou barvírnu a šlo jim o život.
Je tu i částečný příběh Jiřího Voskovce, který prožíval své poslední roky v mohavské poušti.
Samozřejmě je zde také putování po stopách Jacka Londona, který zde v mládí kradl ze sádek ústřice, ale v pozdějším věku své úspěšné spisovatelské kariéry si postavil pěkný dům, který je dnes jeho muzeem a nedaleko je i jeho hrob. V přístavu Oakland má své náměstí, sochu Bílého tesáka, chatu dovezenou až z Aljašky a hospůdku, do které chodil.
Knížka představí i Jiřího Knedlíka, který v hlavním městě Sacramentu peče nejlepší lázeňské oplatky na světě, příběh bratra známého spisovatele Oty Ulče Gustava, zajímavé zážitky mladé spisovatelky Katky Dehningové a mnoha dalších.
Čtivé je vyprávění o minulosti i současnosti zdejšího Sokola, o tzv. Československém domečku, o několika Českých školách a školkách a v neposlední řadě o mladých lidech, kteří sem přišli až po roce 1989 a dobře se uplatnili.
Kniha má 144 stran a kromě černobílých fotografií v textu má několik barevných příloh.
Cena je 200 Kč v ČR, v zámoří 15 USD a v Evropě 10 EUR i s poštovným. Jak zaplatit sdělíme zájemcům při objednání.
Objednávejte na:
cesky-dialog@seznam.cz
nebo tel.: +420 739 091 057
Spřátelené instituce
- Anlet
- Beseda - Belgie
- Czechevents.net
- Czechfolks.com Plus
- Czechoslovakstalks.com
- Časopis Čechoaustralan
- Česká centra
- Česká škola bez hranic
- Český výrobek
- Demokratický klub
- Jana Garnsworthy DipTrans IoLET
- krajane.net
- Libri prohibiti
- Nový domov, Toronto
- Průvodce Rychnovem
- Rádio Perth
- Rádio Praha
- Velehrad