Óda na postel

5-6 2009 Ohlasy a názory česky
obálka čísla

Dnes došel nový Český dialog a hned mě zase inspiroval, a sice článkem paní Ludmily Lojdové POSTEL. Ano, milá paní Lojdová, tady je moje Óda na postel. Postel je pro mne nejmilejší a nejdůležitější kus nábytku. Já se obejdu bez stolu a židlí, ale ne bez postele. Když jsem někde na krátké návštěvě u dobrých známých, vezmu zavděk i gaučem, válendou nebo lehátkem. Nemám to ráda, když přijdu někam, kde najdu takový horizontální kus nábytku stát jen tak a zahálet. To je škoda! To se musí ihned využít. V této věci je výhodou být staršího věku – tedy hezky přes 80. To už se lidé nediví, že si člověk chce trochu „narovnat záda“ a na chvilku se natáhnout. Když si ještě navíc postěžuji, že mě trochu bolí koleno nebo že mám mírně oteklý kotník – to už mi přátelé tu pohovku přímo vnucují! Však vzpomeňme starých Číňanů, kteří debatovali a studovali filozofii Konfucia. Ti všichni při filozofickém rozjímání polehávali na různých otomanech a kouřili prý někdy i morfium.

Před mnoha lety jsem bydlela s jednou úřednicí pojišťovny v Praze. A ta kategoricky prohlásila: „Člověk není tvor ani rozumový, nebo myslící nebo zvídavý. Člověk je především TVOR POSTELNÍ. Jen o tom přemýšlejte: Většina lidí se narodí v posteli, jsou počati v posteli, stráví nejméně jednu třetinu života v posteli, a také většinou zemřou v posteli.

Souhlasím stoprocentně s článkem paní Ludmily a též s větou pana Carnegieho: „Odpočívejte ještě dříve, nežli se unavíte.“

Proto se také docela nic netěším na to, že příští rok bude Český dialog vycházet jen na internetu. Při takovém čtení se musí sedět, nikoliv ležet. Podle mého názoru se dá plně vychutnat psané slovo pouze v poloze horizontální.

Srdečně Vás zdraví

Marie Dolanská, San Diego

Poznámka redakce

paní Dolanská byla první, kdo nám napsal, že ji mrzí blížící se konec tištěné verze časopisu. Mělo to být loni v prosinci. A dodala: Mohli byste vydržet ještě dva roky, to budete mít dvacet let! To už něco je... Možná se o to pokusíme...)

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012