Ota Ulč v Pen klubu

5-6 2009 Knihy česky
obálka čísla

Ve čtvrtek 28. května pod střechou Klementina, až nahoře, v příjemných prostorách PEN klubu, četl ze své nové knihy vzácný host – Ota Ulč.

Po čtení následovalo příjemné povídání s autorem, který v České republice pobývá každoročně touto předletní dobou, aby stihl představit nový titul (každoroční), navštívit množství přátel a také co nejvíce pražských divadel, a pak se opět odebrat na další ze svých cest.

Spisovatel, světoběžník, emeritní profesor práva na Binghamtomské univerzitě v USA, ale také náš autor a zároveň sympatizující čtenář vydal opět novou knihu. A opět – jak jinak – světoběžnickou, plnou snahy o porozumění jiného mravu jiných krajů, a opět s obrovským přesahem filosofickým, avšak vtipnosrozumitelně podaným.

Slasti plavby s podtitulem od Radbuzy k oceánům jsou již x-tou humornou črtou z mnoha páně Ulčových cest – tentokrát na zaoceánské lodi. Ve všech předchozích případech Ota Ulč cestoval jinak – ponejvíce letecky – a zdánlivě snobskému způsobu cestování na obří lodi se vyhýbal. Nyní však byl nucen konstatovat, že takové město na moři, neplujeme- li zrovna některou z těch největších a nejnóblejších lodí, ale spíše kocábkou menší kapacity (cca 1 200 pasažérů) má něco do sebe. Nemusíte nikam tahat kufry, hotel jede stále s sebou, k dispozici je denně mnoho nepřeberné zábavy, o vydatné a pestré krmi ani nemluvě. Možnost poznávání se s množstvím zajímavých lidiček též není pro zkušeného a stále zvědavého cestovatele a bystrého pozorovatele k zahození. A chcete-li, vždy je možno se ukrýt do samoty své pohodlné kajuty.

Kudy se tedy Ota Ulč cestující a píšící plavil a kde se vylodil?

  • týden vodami kolem Aljašky a na Aljašce
  • dva týdny Karibikem a Panamským průplavem
  • tři týdny kolem Patagonie až k Mysu Hoorn poblíž Arktidy
  • čtyři týdny vodami Pacifiku, po stopách bojišť druhé světové války, tedy od Nového Zélandu přes celičký oceán až na sever do Japonska

A co na svých plavbách zaznamenal? Inu, mnoho moudrého, smutného i veselého. Kupte si knížku a čtěte.

MaF
Vydalo nakladatelství Šulc – Švarc

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012