Eva Kulhánková - Řemesla ve hře, písni a tanci

5-6 2009 Knihy česky
obálka čísla

Kniha má na titulu obrázek kominíka a ten, jak víme, nosí štěstí. Není však jediným řemeslníkem, kterého děti už znají jen z říkánek a písniček. Autorka shromáždila čtyřicet řemesel, která jsou zmiňována v lidové tvorbě – hudební i pohybové. To s půvabnými obrázky Patricie Koubské a CD s 43 písničkami tvoří celek, který v rodině nebo ve škole určitě neskončí hozený do kouta.

Eva Kulhánková je totiž hudební a taneční pedagožka, která pracuje v České hudební společnosti a Pedagogickém centru Praha. Lidovou tvorbou – tj. propojováním písniček, říkadel a pohybu se zabývá dlouhodobě. Ví, že dětem tato aktivita přináší kultivaci pohybu a naučí je spolupracovat s ostatními dětmi, nejen poslouchat dospělého. Učitelkám v mateřských školách, základních školách a základních uměleckých školách i vychovatelkám v družině pomohou v práci i popisy tanečních pohybů.

Nedostane je do úzkých ani otázka, kdo to byl kolomazník, forman nebo bednář, čím se živil písař a proč po vesnici chodil ponocný. Písničky, zpívané Martinem a Lucií, jsou ale také o dnešních lidech: lékaři, pekaři, řezníkovi... Jen jejich pracovní podmínky se oproti písničkám změnily. Potřeba zpívat a tancovat však v dětech přetrvává...Nejen v těch, pro které je knížka určena – čtyřletým až devítiletým.

(šeb)
Vydalo nakladatelství Portál
Marta Edith Holečková

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012