Eva Kulhánková - Řemesla ve hře, písni a tanci

Kniha má na titulu obrázek kominíka a ten, jak víme, nosí štěstí. Není však jediným řemeslníkem, kterého děti už znají jen z říkánek a písniček. Autorka shromáždila čtyřicet řemesel, která jsou zmiňována v lidové tvorbě – hudební i pohybové. To s půvabnými obrázky Patricie Koubské a CD s 43 písničkami tvoří celek, který v rodině nebo ve škole určitě neskončí hozený do kouta.
Eva Kulhánková je totiž hudební a taneční pedagožka, která pracuje v České hudební společnosti a Pedagogickém centru Praha. Lidovou tvorbou – tj. propojováním písniček, říkadel a pohybu se zabývá dlouhodobě. Ví, že dětem tato aktivita přináší kultivaci pohybu a naučí je spolupracovat s ostatními dětmi, nejen poslouchat dospělého. Učitelkám v mateřských školách, základních školách a základních uměleckých školách i vychovatelkám v družině pomohou v práci i popisy tanečních pohybů.
Nedostane je do úzkých ani otázka, kdo to byl kolomazník, forman nebo bednář, čím se živil písař a proč po vesnici chodil ponocný. Písničky, zpívané Martinem a Lucií, jsou ale také o dnešních lidech: lékaři, pekaři, řezníkovi... Jen jejich pracovní podmínky se oproti písničkám změnily. Potřeba zpívat a tancovat však v dětech přetrvává...Nejen v těch, pro které je knížka určena – čtyřletým až devítiletým.
(šeb)Vydalo nakladatelství Portál
Marta Edith Holečková
How to contribute
The Czech Dialogue exists thanks to voluntary financial donations from people from all over the world.
Even you have the opportunity to contribute to its administration with any amount.
inzerce
Vracíme se k českým výrobkům

Oblíbená česká značka - firma změnila a obohatila k letošnímu roku svoji webovou stránku. Určitě se koukněte.
Jak potvrzují poslední výzkumy, Češi se rádi a čím dál častěji vracejí od nejrůznějšího zahraničního zboží k domácí produkci. Zjišťují, že je totiž mnohdy kvalitnější než ta z dovozu, na kterou se v 90. letech ze zvědavosti všichni vrhli. Mezitím u nás skončilo mnoho tradičních podniků, převálcováno čínskou a jinou levnou, ale většinou také nekvalitní konkurencí. V poslední dekádě ale nastává obrat k lepšímu - a nedávná mírná devalvace české měny tomu ještě přispěla. Zahraniční zboží se stává dražším a Češi opět nalézají kouzlo domácí produkce. Nejlepším důkazem toho jsou potravinářské „farmářské" trhy, které už několik let oživují náměstí a můžete na nich koupit krásnou a zdravou zeleninu a ovoce, mléčné i masné výrobky, ale i mnoho dalšího z tuzemských hospodářství. Vzniklo a vzniká i mnoho menších i větších firem, které navazují na tradici výroby těch, které v bouřlivé době transformace skončily. Ožily i české sklárny, některé textilky, nábytkářský průmysl, rozvíjejí se i úplně nové, moderní obory... Vše ale záleží na nás - koupíme? Pro snadnější orientaci, co je a co není domácí produkce, už existuje několik označení. Mezi nimi je nejnápadnější značka českého lvíčka - značka, kterou výrobcům uděluje po splnění určených kritérií Nadační fond ČESKÝ VÝROBEK, s nímž ČESKÝ DIALOG již řadu let spolupracuje.
Spřátelené instituce
- Anlet
- Beseda - Belgie
- Czechevents.net
- Czechfolks.com Plus
- Czechoslovakstalks.com
- Časopis Čechoaustralan
- Česká centra
- Česká škola bez hranic
- Český výrobek
- Demokratický klub
- Jana Garnsworthy DipTrans IoLET
- krajane.net
- Libri prohibiti
- Nový domov, Toronto
- Průvodce Rychnovem
- Rádio Perth
- Rádio Praha
- Velehrad